Facebook App ID is missing!

Paranızı İsraf Ettiren 9 Teknolojik Ürünler

Teknolojik ürünler katlanarak gelişiyor ve firmalar arasındaki rekabet gibi nedenler, satın aldığımız birçok cihazı kısa sürede atıl duruma getirebiliyor. Özellikle akıllı telefonlar ve tabletler birçok farklı elektronik cihazın fonksiyonlarını bünyelerinde barındırdıkları için, bu cihazların “gereksiz” olarak nitelendirilmesinde başrol oyuncuları durumuna geldiler.

Aşağıdaki listede yer alan cihazlardan herhangi birini satın almayı düşünüyorsanız, bir kere daha düşünmenizde fayda var.

1- Navigasyon Cihazı

Google, Harita ve Navigasyon uygulamasını Android cihazlar için duyurduğu gün, Tomtom ve Garmin gibi önemli GPS cihazları üreticilerinin satıcılarını %20 oranında düşürdü. Uygulamanın popüler olması ve birçok kullanıcı tarafından beğenilmesi sonrasında firma bu uygulamayı iOS’a uygun şekilde de geliştirip, GPS üreticilerine asıl darbeyi indirdi.

Google Harita ve Navigasyon uygulamasının en önemli özelliği “Bedava” olmasıydı. Bazı insanların ve tabii ki üreticilerin eleştirdiği zayıflığı ise, haritanın canlı olarak kullanılabilmesi için mutlaka hücresel veri desteğine ihtiyaç duymasıydı. Ancak Google‘ın Harita uygulamasının bu soruna bir çözümü mevcut; Rotayı önceden belirleyip, gidilecek yerin haritasını cihaza indirip çevrimdışı bir şekilde kullanmak.

2- DVD, Blu-Ray Disk Okuyucu

İşin duygusal yanını bir kenara bırakırsak, en beğendiğimiz filmi bile birkaç kereden fazla seyretmiyoruz. Bu durumda, evimizi teknoloji ve bir daha seyretmeyeceğimiz filmler çöplüğüne dönüştürmektense, yüksek hızlı internet bağlantısı kullanarak ve DVD satın almaktan çok daha ucuza film seyretmek daha mantıklı değil mi?

3- Kompakt Fotoğraf Makinesi

Akıllı telefonların ve tablet bilgisayarların hunharca acı çektirdiği bir diğer ürün kategorisi, kompakt fotoğraf makineleri kategorisidir. Bundan birkaç sene öncesine kadar “Abi bunun megapikseli kaç?” şeklinde sorulara maruz kalan teknoloji marketlerin fotoğraf makinesi kategorisindeki satış temsilcileri, uzunca bir süreden beri “Nasıl olur da başka bir kategoriye geçerim?” sorunsalına çözüm üretmeye çalışıyorlar. Çünkü, üst seviye (iPhone 5S, Nokia Lumia 1020, Sony Xperia Z2 ya da HTC One M8 gibi) akıllı telefonların kamera performansı, kompakt fotoğraf makinelerinin şapka çıkartmasına neden oluyor.

4- Flaş Disk (USB Bellek)

Hala kullananların olduğunu düşünerek, USB bellekler hakkında kırıcı ya da aşağılayıcı cümlelerden uzak durmaya çalışıp, konuyu seviyeli bir şekilde devam ettirmek gerekirse; Evet, artık USB bellekler de gereksiz. Hem akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar, hem de Google Drive ya da Yandex Disk gibi uygulamalar aynı işi görebiliyor. Ayrıca, USB belleklerin en yetenekli oldukları nokta, yani “kaybolma” gibi bir durumla da karşılaşma ihtimalleri neredeyse yok.

5- MP3 Çalar

Bir dönem insanlarda MP3 çalar çılgınlığı vardı ve herkesin elinde, kolunda, kemerinde ya da cebinde bir MP3 çalar bulunurdu. Başta uçuk fiyatlar ve birkaç teknoloji devinin ürünlerine teknoloji marketlerde rastlarken, Çinlilerin piyasaya hakim olmasıyla hem fiyatlar düştü, hem de MP4, MP5 gibi rakamsal farklılık gösteren ama temelde aynı işi yapan (ya da yapamayan) cihazlar seyyar satıcılar tarafından bile satılmaya başlandı.

Ancak, akıllı telefonlar tarafından neredeyse yok edilen MP3 çalarlar, artık sadece tüm kategoriye adını veren iPod gibi birkaç modelle varlıklarını sürdürüyorlar. İşin ilginç yanı ise, akıllı telefonlar sayesinde bedavaya gelen MP3 çalarlar, eskisi gibi popüler değil.

6- Portatif Oyun Konsolu

Nintendo ile namı duyulan ve Sony PSP ile iyice popülerleşen portatif oyun konsolları, kısa süre varlıklarını sürdürebildiler. Bu tip konsolların popülerliklerini yitirmelerinin birden çok nedeni var. Herşeyden önce oyun fiyatlarının yüksekliği birçok kullanıcının tercihini etkilemiş, batarya sürelerinin kısa olması ve güncel oyunlarda performans sorunları yaşamaları ise kullanıcıları bu cihazlardan uzak tutmuştur.Ancak, her zamanki gibi asıl darbeyi akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar indirmiştir. Hem oyun çeşitliliği hem de birçok oyuna bedava ulaşılabilmesi akıllı telefonları ve tablet bilgisayarları aynı zamanda birer oyun konsoluna dönüştürmüş, portatif oyun konsollarını güzel hatıralar arasına gömmüştür.

7- Orta Düzey Masaüstü Bilgisayar

Diyelim ki bilgisayarı günlük işlerde kullanıyorsunuz. Yani internete giriyor, Office uygulamaları kullanıyor, müzik dinleyip, Youtube’daki videoları izliyorsunuz. Böyle bir durumda, aynı fiyat olan taşınabilir bir bilgisayar mı, yoksa masanın üzerinde duran ve temizlik sırasında bile kendisinden nefret ettiren bir bilgisayar mı tercih edersiniz?

Masaüstü bilgisayarlar artık sadece spesifik konularda (Video düzenleme ya da üst seviye oyunları oynama) gibi amaçlar için tercih edilebilir durumdalar ve eğer sizin amaçlarınız arasında bunlardan biri yoksa, boşuna kendinize eziyet etmeyin.

8- El Tipi Kamera

Üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok. Kompakt fotoğraf makineleri ile benzer bir kader, el tipi kameraların da geleceklerini ortadan kaldırdı.

9- Alarmlı Saat

 

En son ne zaman bir saat aldığımı ve bu saati de sırf alarm özelliği olduğu için satın aldığımı hatırlamıyorum. Hatta, tembel bir insan olduğum için hiçbir zaman bir masa saatine para vermediğimi itiraf etmeliyim. Ancak, benim gibi olmayan ve zamana değer veren insanlar bile cep telefonları ulaşılabilir cihazlar olduğundan beri alarm özellikli saatlere ihtiyaç duymuyorlar ve artık bir alarmlı saatin alınma nedenlerinin başında tasarımı geliyor.

Parası çok olan ya da bu tür cihazlara meraklı olanları ayırarak konuşmak gerekirse, satın alacağınız birçok cihaz yerine, birden çok fonksiyona sahip bir cihaz satın almak günümüzde daha mantıklı bir hareket olarak tanımlanabilir.

Site Footer

%d bloggers like this: