Facebook App ID is missing!

Oyun Dünyasının En Tartışmalı Yapımları

Oyun dünyasında birçok oyun içeriklerinden dolayı tepki topladı. Aslında çok da doğru ve yerinde olmayan nedenlerle zamanında büyük ses getirmiş, en tartışmalı 5 oyunu sizler için derledik.

1. Grand Theft Auto: San Andreas

PC oyunlarının, doğaları gereği, özelleştirilmeleri kolaydır ve modlar genellikle oldukça yüksek kaliteli ve kullanışlıdır. Fakat her özel Skyrim görevi için, çıplak bir Lara Croft modu mevcut, dolayısıyla daha fazla edepsiz içeriğe doğru açık bir eğilim söz konusu. Elbette, bu özelleştirmelerden geliştiriciler sorumlu tutulamaz, ama Grand Theft Auto: San Andreas için oluşturulan Hot Coffee moduyla birlikte durum biraz daha farklılaştı. Bu örnekte, bir oyuncunun oyun içerisindeki karakterlerle sanal seks yapmasına olanak tanıyan bu tartışmalı mini-oyun gerçekten zaten orada mevcuttu ama devre dışı bırakılmış durumdaydı. Bu örnekte modder’ların bütün yaptığı aslında onu bulmak ve yeniden devreye sokmaktan ibaretti. ABD’de büyük bir Hot Coffee tartışması döndü ve San Andreas hemen daha yüksek yaş aralığına yerleştirilerek yeniden sınıflandırıldı. İlginç bir biçimde, bu oyunlarda insanları ezip geçmek ve onlara ateş etmekte bir sakınca olmasa da, işin içine seks girince fazla ileri gitmiş sayılıyorsunuz.

2. Mortal Kombat

Mortal Kombat 1992‘de piyasaya sürüldüğünde, video oyunlar hala basit oyuncaklar gibi yalnızca çocuklara yönelik şeyler olarak değerlendiriliyordu. Öyle görünüyor ki, kimse onların tıpkı filmlerde olduğu gibi yetişkinlere yönelik içeriklere sahip olabileceğini ve muhtemelen bir yaş sınırlamasıyla gelmeleri gerektiğini aklına getirmedi. Mortal Kombat satışa çıkarıldığında beraberinde gelen ahlaki panik havası neredeyse kaçınılmazdı, çünkü oyun, doğal olarak, özellikle de meşhur ‘Ölümcül Vuruş‘larıyla (Fatalities) yüksek miktarda kan ve şiddet içeriyordu. Super Nintendo sahiplerinin kolaylıkla hatırlayabileceği gibi, bu oyundaki kan daha sonra ‘ter’le yer değiştirmiş ve bitirici hareketler de sterilize edilmişti.

3. Night Trap

Tıpkı Mortal Kombat gibi, Night Trap da, ABD’deki yetkili kurumların video oyunları için uygun bir sınırlama sistemi getirmelerine yol açan oyunlardan biri olmuştu. Night Trap‘ta, Bay ve Bayan Martin’in malikanesinde kalan ve günün büyük bir kısmında pijamalarıyla dolaşan bir grup genç kadının öyküsüne odaklanılıyor. Fakat bu sıradan bir pijama partisi değil, zira söz konusu ev esasında beslenmek için içeriye girmeye çalışan vampirler için bir avlanma ortamı. Oyuncunun onları yakalamak için tuzaklar kurması gerekiyor, tuzaklar başarısız olursa da vampiler kadınlara saldırıp onları götürüyor. Dürüst olmak gerekirse, karakterlerin kötü rol yapmalarının ve hiç korkutucu olmamasının yanında, bu genel olarak da oldukça berbat bir oyun.

4. Call of Duty: Modern Warfare 2

Call of Duty oyunlarının yalnızca II. Dünya Savaşı’nda Nazilerle savaşmaktan ibaret olduğu ve oyundaki her bir seviyenin tarihi bir savaş karşıtı sözle başladığı zamanları hatırlıyor musunuz? Artık devir değişti, e tabii Call of Duty de değişti. MW2 piyasaya sürüldüğünden beri o günler artık geride kaldı. Söz konusu oyunların üretici firması Infinity Ward, bunun yerine oyuncuların ihtiyacı olan şeyin devasa bir makineli tüfek kullanarak bir havalimanındaki masum insanlar katletmenin keyfini çıkarmak olduğuna karar verdi. Aslında oyun, görev başlamadan önce sizi, ‘rahatsız edici içerik’ hakkında uyarıyor ve bu bölümleri geçmenize olanak tanıyor. Birçok oyuncunun bu sahneleri geçmekten mutluluk duyacağına eminiz.

5. Carmageddon

Grand Theft Auto 3’ten çok önce, bir arabaya atlayabileceğiniz ve yayaları ezip geçebileceğiniz 3D bir oyun istediğinizde Carmageddon en iyi tercihlerden biriydi. Sansürcüleri açıkça rahatsız etmek için tasarlandığı belli olan bu oyun aslında insanların üzerinden geçtiğinizde size bonus puanlar bile veriyordu ve doğal olarak birçok ülkede yasaklandı. Yine de, örneğin İngiltere’de olduğu gibi oyuna getirilen sansür, yayaların zombiler ya da robotlarla yer değiştirmesinden ibaretti. Aradan geçen yılların ardından oyunun orijinal versiyonu sonunda, geliştiricinin de amaçladığı gibi oradaki oyuncuların adam öldürmeye meyilli güdülerini okşamasına olanak tanıyacak biçimde İngiltere’de piyasaya sürüldü.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: