Facebook App ID is missing!

Öncü Markalar; Sony

Bildiğiniz Japon markalarını saymaya başlayın.” desek, birçok insanın ilk sıraya koyacağı Sony, dünyadaki her eve bir şekilde girmiş ya da girmesi hayal edilmiş markalar arasında yer alıyor. Özellikle tüketici elektroniği alanındaki ürünleri ile bilinen Japon teknoloji devi Sony, kullandığımız birçok teknolojiyi geliştiren ve bu nedenle de teşekkürü hak eden türden bir firma.

Dünyanın en büyük 100 şirketi arasında yer alan firmanın haklı ününü borçlu olduğu yenilikçi teknolojileri kadar, ürünlerinin kalitesi de öne çıkan özelliklerindendir.

Firma, 2. Dünya Savaşı sonrasında tamamen yerle bir edilmiş olan Japonya’nın başkenti Tokyo’da 1947 yılında “Tokyo Tsushin Kogyo” adıyla ve 350 dolar sermaye ile bir elektronik perakende mağazası olarak açıldı.

1950 yılında, Amerikalı bir firma olan Bell Labs‘in transistörü geliştirdiğini öğrenen Sony‘nin iki patronundan biri olan Masaru Ibuka, Amerikalı firma ile bu transistörün Japonya distribütörlüğü için görüşüp anlaşma sağlar. O tarihten itibaren Ibuka ve Morita, bu transistörleri kullanarak bir radyo geliştirmeye çalışırlar. 1955 yılına gelindiğinde, Sony firmasını bugünlere getiren en büyük adım “Transistörlü radyo” Masaru Ibuka ve firmanın diğer ortağı Akio Morita’nın ellerinde hayat bulur.

Transistörlü radyo, o güne kadar görülmemiş bir hızla yayılır ve firmanın önemli bir sermaye birikimi yapmasını sağlar. Masaru Ibuka, 1953 yılında Hollanda’daki Philips firmasını ziyareti sırasında şöyle düşünür; “Eğer Philips Hollanda’dan çıkıp Amerika’ya ürün satabiliyorsa, benim yapmamam için hiçbir neden yok demektir.” Hollanda’dan ülkesine dönen Ibuka ve ortağı Morita, firmanın adını yabancıların anlayacağı şekilde değiştirmeye karar verirler. Birkaç isim alternatifinin hayal kırıklığı ile son bulması, Sony isminin önünün açılmasını sağlar. Latincede “Ses” kelimesinin kökü olan “Sonus” kelimesi ile 1950’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde genç erkek çocuklara hitap şekli olan “Sonny” kelimelerinin birarada kullanımı sonucunda Sony adı ortaya çıkmış olur.

Firma, 1957 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 2 firma ile dağıtım konusunda anlaşır ve çok kısa sürede milyonlarca transistörlü radyo satmayı başararak tüm Amerikalılar tarafından bilinen bir marka konumuna yükselir. Bu tarihten sonra Sony tüm dünyada bilinen ve yenilikleri insanların günlük yaşamlarına getiren firmalardan biri olarak bilinmeye başlar.

Japon teknoloji devinin hayatımıza kazandırdığı yeniliklerden bazılarını sıralamak gerekirse;

  • Transistörlü radyo
  • Betamax video kasetleri
  • Bir zamanlar her gencin hayallerini süsleyen Walkman
  • Walkman’in teknolojiye ayak uydurmuş hali olan Discman
  • Televizyon teknolojisini farklı bir boyuta taşıyan Trinitron
  • Fotoğraf makinelerinde sıklıkla kullanılan Flash Memory hafıza kartı

Günümüzde Sony markası başta televizyonlar olmak üzere, bir fenomen durumuna gelmiş olan oyun konsolu Play Station, akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar, fotoğraf makinesi ve kameralar gibi birçok alanda yenilikçi ve kaliteli ürünlerle öne çıkıyor .Yer aldığı her ürün kategorisinde en başarılı ürünlerin en azından birini Sony firması üretiyor.

Geçmişten gelen marka imajı ve firmanın bu imaja sadık kalarak hareket etmesi, herhangi bir ürünün üzerinde Sony logosunu gördüğümüz anda, o ürünün kalitesi ile ilgili soruların ortadan kalkmasına neden olmaktadır. Herkes için olmasa da, birçok insan için bu durum değişmemekte ve Sony markası kalite ve yenilik terimleri ile birlikte anılmakta.

Site Footer