Facebook App ID is missing!

Öncü Markalar; Samsung

Koreli teknoloji devinin akıllı cihazlar, beyaz eşya ve tüketici elektroniği ile ilgili önemli işler yaptığını herkes biliyor, fakat Samsung sadece bunlarla uğraşan bir firma değil. Firmanın geçmişi 1938 yılına kadar gidiyor. 1938 yılında bir aile şirketi olarak kurulmuş olan Samsung, ürettiği noodle (eriştenin Uzakdoğu versiyonudur) çeşitlerini pazarlama işi ile uğraşan bir şirket olarak işe başladı. Samsung’u kuran ailede çok fazla insan olduğu için, işgücü konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması, firmanın çok kısa sürede hızlı bir şekilde büyüme kaydetmesinde önemli bir faktör oldu.1947 yılına gelindiğinde, Samsung’un merkezi Kore’nin başkenti Seul’e taşındı. Ancak Kore Savaşı patlak verince, şirket merkezi bu sefer de Busan şehrine taşındı. Savaş süresince gelişmeye devam eden Samsung, savaş bittikten 1 yıl sonra, yani 1954 yılında ilk büyük yatırımı yapıp, aynı zamanda Güney Kore’nin en büyük yün fabrikasını açıp Cheil Mojik firmasını kurdu. Birkaç yıl içerisinde Samsung güvenlik, sigorta, perakende ve gıda sertifikasyonu gibi farklı alanlara girmiş ve tamamında başarılı oldu.

1960’lı yılların sonlarına doğru Samsung, adını tüm dünyaya duyuracak olan elektronik alanına giriş yaptı. Samsung Electronics, Samsung Corning, Samsung Electro-Mechanics, Samsung Telecommunications gibi markaları kuran ya da Corning gibi firmalarla ortaklık yolunu seçen firma, 1980 yılına gelindiğinde ilk telefon santralini üretti.

Fonksiyonellik, tasarım ve fiyatlandırma seçeneklerinin fazlalığı sayesinde, girdiği her rekabetten başarı ile çıkabilen Samsung, özellikle ev elektroniği ve akıllı telefon üretimi konusunda son  yıllarda adından en çok söz ettiren firma konumuna geldi.

Ev elektroniği alanında birçok farklı ürün kategorisinde üretim yapsa da, Samsung’un tüm dünyada bilinen ev elektroniği ürünlerinin televizyonlar ve ses sistemleri olması tesadüf değildir. Amoled ekran, 3D ev içi ses sistemi, dünyanın en ince LCD televizyonu gibi yeniliklere imza atmış; bu yenilikleri olabildiğince uygun fiyatlarla piyasaya sunmuş olan Samsung, teknoloji alanında otorite durumunda bulunan birçok kuruluşun verdiği ödülleri son yıllarda hiçkimseye bırakmama kararlılığını göstermiştir.

Akıllı telefon piyasası ise, ki bu piyasa aynı zamanda tablet bilgisayaları da içerir, Samsung’un tüm dünyada en çok bilindiği ve tercih edildiği alan olarak karşımıza çıkıyor. Samsung, cep telefonu üretimi konusunda köklü bir geçmişe sahip olmasa da, piyasaya girdiği ilk günden itibaren, önce fiyatlandırma politikaları ve ilerleyen zamanda ise yenilikçi ürünleriyle diğer birçok telefon üreticisinin çok uzun sürelerde elde edemediği başarılara imza attı.

2009 yılında üretilen i7500 kodlu ilk Galaxy modeli, Koreli üreticinin yerinde durmayacağına, akıllı telefon piyasasını yönlendiren birkaç markadan biri olacağına dair ipuçları veriyordu. İlk Galaxy modelinden sonra hızla genişleyen Galaxy ailesi, akıllı telefonların yanı sıra tablet pc seçeneğini de portföyüne ekleyince, kaçınılmaz bir şekilde heryerde karşımıza çıkan ürünlerle piyasadaki yerini iyice sağlamlaştırmış oldu.

Samsung Galaxy S3 ile Android işletim sistemli akıllı telefon piyasasında 1 numaraya oturan Samsung, 2013 yılının Mart ayında piyasaya sürdüğü; gözle kontrol edilebilen video oynatıcı ve akıllı televizyonları uzaktan kontrol edebilme gibi yenilikçi özellikler sunan Samsung Galaxy S4 sayesinde rakipleriyle arasındaki farkı daha da açtı. Satışa  çıktığı ilk 2 ayda 20 milyonluk satış rakamına ulaşan Galaxy S4, üretici firma olan Samsung’u bile şaşırtmayı başardı.

Bundan sonraki süreçte Samsung elindeki birikmiş sermayeyi uzay ve havacılık, mikroçip geliştirme, lcd panel üretimi, kimyasal yağ üretimi gibi birbirinden çok farklı alanlarda kullanmaya başladı ve dünyanın en büyük lcd panel üreticisi ve en çok cep telefonu satan firma konumuna yükseldi.

Eğer bir gün yolunuz Uzakdoğu’ya düşerse ve süpermarketten aldığınız çikolata paketinde, tırların taşıdığı konteynerlerin üzerinde ya da herhangi bir kumaş ambalajında Samsung’un logosunu görürseniz şaşırmayın; çünkü Samsung Uzakdoğu’da her yerde.

Site Footer

%d bloggers like this: