Facebook App ID is missing!

Öncü Markalar; Henkel

1876 yılında, Almanya’nın Aachen kentinde Fritz Henkel tarafından kurulan Henkel, dünyanın en büyük ev-çamaşır temizlik ürünleri, kozmetik ürünleri ve yapıştırıcı ürünleri firmalarından biridir.

Henkel firmasının en önemli markalarından biri olan Persil (Türkçe “maydanoz” anlamına gelmektedir) çamaşır deterjanı 1907 yılında geliştirilmiş ve dünyanın ilk aktifleşen deterjanı olmuştur. Bu deterjan sayesinde, çamaşır yıkama süresi kısalmış ve harcanan emek miktarı da düşmüştür. Günümüzde üretilmeye devam eden Persil, Fritz Henkel’in adının ve markasının duyulmasına öncülük etmiştir.

2. Dünya Savaşı sırasında, diğer birçok firma gibi Henkel de fabrikalarında büyük oranda savaş esirlerini çalıştırmış ve bu dönemde önemli gelişmelere imza atmıştır. Ancak savaş sonrası Amerikan ve İngiliz orduları tarafından işgal edilen Henkel’in fabrikaları kısa bir süre sonra İngilizlerin yönetimine geçmiş ve İngilizler fabrikalarda yapıştırıcı, sabun ve deterjan gibi ürünlerin üretimine izin vermiştir.

1949 yılında, Henkel’in üretmeye başladığı Schauma marka şampuan o tarihten beri Almanların ürettiği en popüler şampuan olma özelliğini elinde tutmaktadır. Firmanın popüler ürünlerine örnek oluşturan Pritt adlı yapıştırıcı, 1970 yılında üretilmeye başlanmış ve dünyanın ilk çubuk şeklinde yapıştırıcısı olma özelliğini kazanmıştır. Firmanın en tanınmış markaları arasında Persil, Vernel, Pril, Schwarzkopf, Fa, Diadermine, Schauma ve Dial gelmektedir.

~dont display~

Site Footer