Facebook App ID is missing!

Öncü Markalar; Canon

Fotoğraf makinesi denilince aklımıza gelen ilk birkaç markadan olan Canon, oldukça uzun  geçmişe sahip bir firma. 1933 yılında kurulan ve Japonya’da üretilen ilk odak düzlemli fotoğraf makinesinin üreticisi konumundaki Canon aynı zamanda önemli bir fotokopi, yazıcı, tarayıcı ve kamera üreticisidir.

Kwanon adı ile başlayan ve sonradan adı Canon olan firma, açıldığı ilk yıllarda herhangi önemli bir ürüne imza atmamış olsa da bir süre sonra görüntüleme teknolojileri alanında önemli yenilikleri dünyaya tanıtmıştır. Bu yenilikler arasında;

  • Japonyanın ilk 35mm fotoğraf makinesi (Kwanon)

  • Dünyanın ilk zoom lensli kamerası (Reflex Zoom 8)

  • Japonya’nın ilk 10 haneli hesap makinesi (Canola 130)

  • Dünyanın ilk mikro bilgisayarlı fotoğraf makinesi (AE-1)

  • Dünyanın ilk Bubble jet teknolojili yazıcısı (BJ-80)

  • Dünyanın ilk sabit ayna sistemli AF SLR fotoğraf makinesi (EOS RT)

  • Dünyanın ilk gözle kontrol edilebilen AF sistemli fotoğraf makinesi (EOS 5)

Fotoğrafçılığa uzak olan insanlar açısından anlam taşımasa da, amatör ya da profesonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen kişiler için Canon’un hayata geçirdiği yenilikler gerçekten önemli ve fotoğrafçılar için artık vazgeçilmez özellikler olarak dikkat çekmekte.

Canon’un geliştirdiği ürünlerden olan LBP-CX motoru Apple’ın yazıcıları olan LaserWriter ve HP’nin muadil ürünlerinde kullanıldı. Daha sonraki yıllarda ise, HP’nin LaserJet serisi yazıcıları da yine Canon tarafından geliştirilen motorlar kullanmaya devam etti. HP günümüzdeki lazer yazıcı modellerinde de Canon’un teknolojilerini kullanmaktadır.

Japon teknoloji firması Canon‘un en ilginç yönü ise, Kyosei adını verdiği çalışma felsefesini benimsemesi ve çalışanlarının da benimsemesi için elinden geleni yapmasıdır. Bu felseye göre, tüm çalışanlar temelde ortak bir fayda uğruna emek harcamakta ve yaptıkları işi diğer firmaların çalışanlarından daha fazla benimseyip sahiplenmektedirler.

Site Footer

%d bloggers like this: