Facebook App ID is missing!

Öncü Markalar; Bosch

Beyaz eşya denilince, akla ilk gelen markalardan olan Bosch, sadece Türkiye’de değil dünyanın her köşesinde bilinen ve ev hanımlarının satın almayı isteyecekleri ürünler üreten bir firma.

Robert Bosch tarafından 1886 yılında Almanya’da kurulan Bosch her ne kadar beyaz eşya ve küçük ev aletleri ile biliniyor olsa da, asıl faaliyet alanlarının başında otomotiv sektörü gelmekte. Dünyanın en büyük otomobil parça üreticisi konumundaki Bosch, bir otomobilde kullanılan parçaların büyük bir kısmını üretmektedir ve bildiğimiz otomobil markaları arasında Bosch ürünü parça kullanmayan marka ve model bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.

1933 yılına kadar özellikle otomotiv sektöründe gelişmelere imza atan firma, bu tarihte ilk buzdolabını üretti. Bu buzdolabı 80 kg ağırlığındaydı ve o günlerde insanlar buzdolabının zaruri olduğunu düşünmüyorlardı.

1950 yılına gelindiğinde, artık buzdolapları evlerin vazgeçilmezleri arasındaki yerlerini almış ve Bosch bu sefer de ilk elektrikli pişiricisini piyasaya sürmüştü.

Dünyanın en büyük futbol yıldızı olarak bilinen Pele’nin 17 yaşındayken 1958 Dünya Kupası’nda kendisini gösterdiği sıralarda Bosch da üstten doldurmalı çamaşır makinesini tanıtıyordu. Aynı yıllarda, Bosch’un ürettiği buzdolabı sayısı 1 milyonu geçmişti. O zamanın teknolojisi ve ulaşabildiği pazarların darlığı düşünüldüğünde, firmanın başarısı daha da dikkat çekici olmaktadır.

1962 yılına gelindiğinde Bosch dünyanın ilk ankastre fırını sayılabilecek modelini piyasaya sürdü. Ürün yelpazesini genişletmeye devam eden firma, kısa bir süre sonra ilk bulaşık makinesini ve ardından da otomatik çamaşır makinesini piyasaya sürdü.

Bunlar gibi birçok yeniliği tüketicilerle buluşturan Bosch 1967 yılından beri beyaz eşya konusunda Siemens ile ortak hareket etmekte ve birçok ürünlerinin üzerindeki marka dışında tüm özellikleri aynı ürünleri piyasaya sürmekte.

Birçok ülkede farklı markaların da sahibi olan Bosch-Siemens Türkiye’de de Profilo’nun beyaz eşya fabrikasını ve markanın bu alandaki kullanım hakkını satın almış, Profilo’nun fabrikasında üretim gerçekleştirmeye başlamıştır.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: