Facebook App ID is missing!

Oda Kokusu Yapımı… Hem Ucuz Hem Doğal!

Evde kötü kokularla baş etmek için sürekli bir ihtiyaç haline gelen oda kokusu, sprey ya da mumlar için gereksiz paralar harcamak zorunda değilsiniz. Tabi, uygun fiyatlı ve pratik koku giderici mumlar ve oda spreyleri de mevcut fakat ürün kalitesi arttıkça fiyatlar da gitgide pahalı hale geliyor. Hele ki söz konusu ev parfümleri gibi moda ürünler olursa, bir aidat parası da kokulara ayırmak gerekiyor.  Oysa ki hem bu kadar para harcayıp hem de sürekli kimyasal kokular soluyacağınıza evde kendi kokularınızı kendiniz yapabilirsiniz.

Kendi Ev Parfümünü Yarat

Her ne kadar kötü kokular konusunda hemfikir olunsa bile güzel kokular hakkında zevkler ayrışır. Yani çöp kokusunu kimse sevmez ama bir kokunun güzel olup olmadığına karar vermek tamamen subjektif bir değerlendirmeyle gerçekleşir. Kokuyu yaparken de sürekli deneye deneye en sevdiğiniz kokuyu keşfetmek hem süreci sizin için daha da keyifli hale getirir hem de ekstra motivasyon sağlar…

Malzemeler

  • Mukavva
  • Şişe
  • Sprey cam boyası
  • Cetvel
  • 1/8 inç Ahşap dübel çubuk, 90 santim uzunluğunda
  • Esans
  • Plastik tabak

Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Şişe seçiminde ağız açıklığının çok fazla olmamasına özen gösterin ve o şişenin aynı zamanda evinizin iç dekorasyonunun bir parçası olacağını unutmayın. 15-16 cm uzunluğunda bir şişe işinizi görecektir.

İlk yapmanız gereken cam şişeyi boyamak. Şişenin dibindeki esansın kötü bir görüntü sergilememesi için sadece şişenin alt kısmını boyamanız yeterli olacaktır. Boyama işlemini balkonda bir parça mukavvanın üzerinde yapabilirsiniz. Boyama işleminden sonra şişenizi 24 saat boyunca kurumaya bırakmalısınız.

Daha sonra ahşap dübel çubuğunuzu bir cetvel yardımıyla ölçerek 22.5 santimlik dört parçaya bölün. Bölme işlemi için keskin bir makas kullanmanız yeterli.

Denemeler

Daha sonra işin en zor kısmına geliyorsunuz; şimdi sıra hoşunuza giden kokuyu bulmakta!

Elinizdeki koku esanslarını aklınıza gelen her kombinasyonu deneyerek birbirine karıştırın. Kokuyu test etmek için; yağları bir plastik tabağa birkaç damla damlatarak ilerleyebilirsiniz. Bu işe başlamadan önce doğru koku kombinasyonları hakkında biraz araştırma yapmanız yararınıza olacaktır.

Hoşunuza giden kokuyu yakaladıktan sonra tek yapmanız gereken; bu esans karışımını şişenin çeyreğinden biraz daha fazlasına gelecek şekilde şişeye dökmeniz ve kestiğiniz ahşap çubukları şişenin içine çapraz bir şekilde yerleştirmeniz.

oda kokusu 20

Oda kokusu, yaptığınız andan itibaren koku vermeye başlamaz, nadir durumlarda bu süreç 1 haftaya kadar bile uzayabilir. Günde iki kere ahşap dübelleri ters çevirmek, dübelin esansı daha çabuk emmesine sebep olur ve süreci hızlandırır.

Site Footer