Facebook App ID is missing!

Nokia 3310 Haberleri ile Hatırladığımız Cep Telefonları!

Nokia; 3310 geri geliyor! Dedi ve demesiyle beraber, bu haber yedi cihana yayıldı… Haberin yayılmasıyla beraber yurt genelinde gün be gün etkisini arttıran nostalji rüzgarları bizleri de etkisi altına aldı. Cep telefonları neydi? Erişilebilirlik demekti, anı yakalamak demekti, çağı kabullenmekti, hatta statü demekti!

Neyse…

Mesela Nokia 3310’un şarjının ahirete kadar sürdüğü, koç başı olarak kullanıldığı gibi durumlar çok fazla anlatıldı ama belli bir nesil için Nokia 3310’un hatta abisi 3210’un da çok farklı bir yeri vardı:

Bakmadan Mesaj Yazılabilir!

Menüden, mesajlara gidişe, yazdıktan sonra gönderme işlemine kadar olan bütün yolculuk bakmadan yapılabilir. O zamanın liseli, üniversiteli, askere alınsa mors alfabesini ezberleyemeyecek gençleri, o mesajı bakmadan atmayı ezberler. Ne kopyalar çekildi o telefonlarla bakmadan mesajlar atılıp, ne akademik kariyerlerin temelleri atıldı o telefonlarla.

Hiç Beklemediğiniz Bir Anda İşinize Yarar

2003 Yılında Polonya’da gerçekleşen bir kaçırılma olayında, kaçırılan kadın Nokia 3210’u ile bakmadan mesaj atarak, yakınlarına haber verdiği için Polonya polisi tarafından kısa sürede kurtarılabilmiş. Bu olay, şu an bizim uydurduğumuz bir yalan haber ama gayet gerçekleşmesi olası bir senaryo. Aynısı iPhone ile denense, neler neler yanlışlıkla Instagrama koyulacaktı kim bilir?

Aslan payını 3310 familyasına verdik ama hayat onlardan ibaret değildi tabi…

Esnaf Baba modeli Cep Telefonları

Ericsson 688/888 modelleri, Türkiye’deki tüm cep telefonlarının amiral hatta mareşal gemisidir. Tek özelliği ilklerden olması sanılmasın sakın, yeri gelir takoz veya çekiç, yeri gelir bir savaş baltası olabilir. Kemer yanına esnaf baba kılıfı aparatı, son derece moda olmasının yanı sıra pratikliğiyle de kullanıcıların vazgeçilmezidir.

Not: Bugün bu telefonların dili olsa da konuşsa; Türkiye ekonomisi kalkınır. Ne Kapalıçarşı piyasaları, ne borsalar, ne dövizler, ne al-satlar, ne krizlere tanıklık etmişlerdir düşünsenize?

cep-telefonları-2

Abi Duracell 4lü Kalem Pil Var Mı?

İnce uçlu kablo, usb girişi falan söz konusu değil. Şarj bittiğinde bu sorular sorulurdu bakkallara girip çıkıp. Batarya yerine 4 kalem pil takarak da çalışabilen,  renk renk seçenekleri, bir birinden özgün monofonik melodileri ile sadece gazeteden kupon biriktirerek sahip olunabilen, Alcatel OneTouch, 90 sonu çocuklarının bir çoğunun ilk telefonudur, bu özel bağ reddedilemez

.cep-telefonları-1

Vitamini Anteninde!

Telefonların git gide küçülmeye başladığı, tasarımın tamamen pratikliğe dayandığı bir dönemde Ericsson’un t28 modeli büyük ses getirmişti. Sesli arama komutu (o zamanlar siri daha doğmamış tabi), hem ince hem küçük kapaklı tasarımı o zaman için çok büyük olaydı tabi. Telefon illa küçük kalsın diye titreşimi antenine iliştirilmişti…

cep-telefonları-3

Avuç İçi Kadar Mutluluk Yeter

Telefonlarda küçülme rekabeti git gide kızışmaya başlamıştı, sonunda Panasonic, Ericsson ile rekabet edebilmek için yeni bir telefon piyasaya sürdü, GD55.

-Şöyle bir telefon istiyorum; o kadar küçük olsun ki rahatça taşıyabileyim, gerekirse tuşlarına basamayayım.

-Delik cebin içinden montun astarına kaçsın, gerekirse ensemden çıkarayım.

cep-telefonları-4

Statü Belirtisi 8850

Nokia’ nın keskin hatlı, nazar-proof titanyum kasalı, ‘zenginim ben’ serisi telefonları kuşkusuz bir statü belirtisiydi. Borsaya kote olmayana verilmiyor muydu? Neydi bilinmez tabi ama bu durum sorgulanmazdı da, sadece zenginlik tespit edilir ve edildiğiyle kalırdı.

cep-telefonları-5

Üçüncü Nesil Telefon!

Fakat tersten… Uzakta olan ve anında ulaşmak istediğimiz, telefonun asıl işlevini unutmamış aile büyüklerinin telefon ihtiyacı önemliydi. Ucuz, ekranı rahat okunabilen ve pratik cep telefonları hala da önemli aslında ama bir dönem ailelerinin demirbaşı Siemens C50’nin yerini hiç biri tutamaz…

cep-telefonları-6

Tiki Kızın Çeyizi

O çok beğendiğiniz ama ulaşamadığınız güzel kız var ya işte onun telefonuydu pembe Motorola V3. Eller alışveriş poşetleriyle doluyken, poşetleri tek ele indirgeyip diğer el ile yanaktan güç alarak kapağını açmak, arkadaşlarla yemekteyken sevgili aradığında tak! Diye telefonu açıp konuşmak, kapağın gövdeyle birleşme noktasında ki boşluğa kalpli boncuklu incikli tüycüklü süsler bağlamak, Motorola V3 sadece bir telefon değil, bir yaşam biçimiydi…

cep-telefonları-7

Unutma Unutturma!

Nokia besteleyici, önceden bulunan harf ve rakam dizilimlerini telefona yazarak, günlük hayatta duyulan ya da sevilen dizilerin jeneriği olan müziği çalabilmek çok büyük olaydı. Kulak tırmalayıcı bir frekansta müzik dinlemek değil cep telefonunda bunu yapabilmek, sistemi yönetmek haz verirdi.

Bonus:

Eski bir Nokia bulabilirseniz bu kodu yazın, dinleyin.

Asmalı Konak;

8#f1 8g1 8#f1 8#d1 8#d1 8d1 8d1 4- 8d1 8- 16d1 16- 8.#d1 32d1 32c1 8d1 8- 8a1 8#a1 8a1 8g1 8a1 8#f1 8g1 4- 8g1 8- 8g1 8a1 8b1 4.c2 8d2 8.#a1 16a1 8g1 4- 4#a1 8a1 8.g1 16#f1 8#d1 4- 8#f1 8#d1 8d1 4c1 8.#d1 32#f1 32#d1 4d1

Site Footer