Facebook App ID is missing!

Nokia Akıllı Telefon Pazarına Geri Dönüyor

Bildiğiniz gibi Microsoft, Finli teknoloji şirketi Nokia’nın mobil bölümünü 7 milyar dolara satın almıştı. Buradaki detay, Microsoft’un Finli şirketin sadece mobil bölümünü satın alması. Nokia firması hala bağısız bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Nokia mobile ise Microsoft’a bağlanmış hem Lumia modelleri üzerinde hem de yazılım alanında çalışmalarını sürdürüyorlar.

Nokia CEO’su Rajeev Suri, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla, 2016 yılında tekrar akıllı telefon pazarına dönebileceklerini duyurdu. Bu haber sizi biraz şaşırtabilir ama şaşırtmasın, Nokia hem telefonlar hem de akıllı telefonlar için, yazılım ve donanım alanlarında birçok patentin sahibi. Telefon konusundaki yılların deneyimini tekrardan harekete geçirmek, Nokia için hiç de zor bir olay değil. Windows Phone konusundaki yanlış hamlelerden de ders çıkaracağını umduğumuz firma, umarız bu defa pazarda mantıklı seçimler yapar.

Nokia, ocak ayında Çin’de Nokia N1 tabletini duyurmuştu. Android işletim sistemini kullanan N1 modelinde olduğu gibi Nokia’nın, yeni akıllı telefonlarında Android işletim sistemini tercih etmesi bekleniyor. Microsoft ile birlikte geliştirdikleri Lumia modelleri, pazarda önemli bir başarı gösterememişti. Finli şirket Android ile o eski özlenilen günlerine geri dönebilir.

Site Footer

%d bloggers like this: