Facebook App ID is missing!

Nintendo’nun Yeni Konsolu Nintendo NX Olacak

Nintendo’nun yeni nesil oyun konsolu Nintendo NX her an yanınızda taşıyabileceğiniz, kontrolü olan bir tablet olacak.

Bugün ev içi oyun konsolu piyasası büyük ölçüde Sony’nin PlayStation 4’ü ve Microsoft’un Xbox One’ı tarafından domine edilmiş durumda. Nintendo bu alanda uzun zamandır rekabet eden firmalardan biri olsa da, gerek sunduğu konsolların farklı mimarisinden gerekse de hitap ettiği oyuncu kitlesinin bakış açısından, diğer konsollardan uzakta bir yerde duruyordu. Firmanın yeni nesil oyun konsolu olacak Nintendo NX hakkında ise; bugüne kadar her ne kadar sınırlı sayıda bilgi edinebilmiş olsak da klasik Nintendo anlayışından dışarı çıkmayacak gözüyle bakılıyordu. Nitekim öğrenilen yeni bilgilere göre Nintendo NX gerçekten de ev konsollarından farklılığını konuşturacak bir cihaz olacak gibi görünüyor.

Eurogamer’ın aktardığı bir rapora göre NX, PS4 ve Xbox One gibi konsollardan farklı olarak portatif bir yapıya sahip olacak. Kullanıcıların “oyunları her zaman yanında taşıyabileceği” bir anlayışı benimseyecek olan Nintendo NX, herhangi bir televizyon ya da monitöre ihtiyaç duymaksızın, kendi ekranına sahip olacak. Bir nevi tablet benzeri bir cihaz olacak. Ancak bir tabletten ziyade konsol havası verebilmek için ayrıca bağlanabilir kontrolörlere de sahip olacak. Oyunlarını daha büyük ekranda oynamak isteyenler için televizyon ya da monitöre bağlama özelliği de dahil olacak tabii ki.

Cihazın teknik özelliklerinin büyük bir kısmı şu aşamada hala karanlıkta olsa da, raporda en azından Nvidia Tegra grafik işlemcisinin kullanılacağı iddia ediliyor. Kısacası iddiaların gerçek olması halinde Nvidia SHIELD’a oldukça benzer bir oyun konsolu olacağını söyleyebiliriz. Nintendo NX’le ilgili daha fazla bilgi öğrenebileceğimiz resmi açıklamaların Eylül ayında yapılması bekleniyor.

Site Footer