Facebook App ID is missing!

Nikon Korsana Karşı Uyardı!

Daha çok cep telefonlarında gördüğümüz sahte ürünlerin bir benzerini de Nikon kendisi yaşıyor. Nikon’un birbirine benzeyen D800 ve D800E veya D4, D4s gibi bazı modelleri, pahalı olanın ismiyle değiştirilerek tekrardan piyasaya sürülüyor. Bu gelişmelerin ardından da Nikon’dan resmi bir duyuru geldi.

Nikon Corporation Japonya tarafından yapılan resmi açıklama şöyle;

“Bazı Nikon ürünlerinin taklit olduğunu veya hileli olarak model numaralarının değiştirilerek sahte garanti belgeleriyle kullanıcılara sunulduğunu tespit etmiş bulunmaktadır. Bu tip ürünlerin kullanımı ile ilgili doğabilecek sorunlardan Nikon Sorumlu tutulamaz ve Nikon Yetkili Servis Merkezleri’ne gelmesi durumunda, gerekli hizmetler verilmeyecektir. Herhangi bir Nikon Ürününü fotoğraf piyasasında çeşitli mecralardan satın alırken, ürünün orijinalliğinden emin olmak için Türkiye Distribütörü Karfo Karacasulu Garantisinde olup olmadığını sorgulayınız.

Nikon Yetkili Servis Merkezlerince tespit edilen hileli ve farklı şekilde model numaraları değiştirilmiş ürünlerle ilgili örnekler;

1- D800E gibi görünen ancak hileli olarak değiştirilmiş D800 model fotoğraf makineleri: Bu ürünlerin dış gövdesi D800E gövdesi ile hileli şekilde değiştirilmiş D800 model fotoğraf makineleridir. Tam Çerçeve izleme modunda ‘genel görüntüleme’ seçeneği etkinleştirildiğinde, fotoğraf çekmek için kullanılan makinenin modeli, LCD ekranın sağ üst köşesinde görüntülenebilmektedir. Böylece kullanıcılar fotoğraf makinesinin gerçek adını doğrulayabilirler. Ekranda ‘NIKON D800E’ yazısı görüntüleniyorsa modelin orijinal bir D800E olduğu kanıtlanır. Ekranda herhangi bir başka isim görüntüleniyorsa fotoğraf makinesi sahte ya da hileli bir D800E‘dir.

2- D610 gibi görünen ancak hileli olarak değiştirilmiş D7100 model fotoğraf makineleri: Bunlar, etiketi ve/veya başka bir tanımlama özelliği ile hileli şekilde D610′a ait bileşenlerle değiştirilmiş D7100 model fotoğraf makineleridir. Bu durum yukarıda açıklanan ‘genel görüntüleme’ seçeneği kullanılarak kontrol edilebilir. Ekranda ‘Nikon D610’ yazısı görüntüleniyorsa fotoğraf makineniz orijinal bir D610′dur. Ekranda herhangi bir başka bir model numarası görüntüleniyorsa fotoğraf makinesi sahte ya da hileli bir ürün olarak geçmektedir.

3-D4S gibi görünen ancak hileli olarak değiştirilmiş D4 model fotoğraf makineleri Yukarıda sayılanlar gerçekleştirilerek kontrol edilebilir 4- MB-D10 ve MB-D11 vb Çok yönlü pil paketleri 5- Şarj edilebilir piller Nikon Ürünleri satın alırken Nikon Türkiye tek yetkili distribütörü Karfo Karacasulu Dış Tic. A.Ş. garantisi dışında yer alan ürünlere itibar etmeyiniz.”

Site Footer