Facebook App ID is missing!

Need for Speed Payback: Efsane Serinin Yeni Oyunu Nasıl?

EA Sports’un yılların eskitemediği serisi, yeni versiyonu Need for Speed Payback ile karşımızda. Yeni  oyun, PS4, PC ve Xbox One olmak üzere her konsolda oynanabilir versiyonlarıyla piyasaya çıktı. Geliştirmesi Ghost Games tarafından gerçekleştirilen Need for Speed Payback, serinin önceki oyunlarıyla benzer bir stratejide ilerliyor.

Need for Speed Payback Senaryosu

Bir önceki oyunla benzer bir şekilde, bu oyunda da ‘Fast and Furious’ hikayesine olan benzerliği görebiliyoruz.  Oyunda soygunlar, sokak yarışları ve kovalamaca aksiyonlarının ön planda olduğu bir hikaye sizleri bekliyor. Gerçekçilik yerine eğlenceli bir oyun serisine dönüşme politikası da aynı şekilde devam ediyor. Need for Speed, neredeyse bir simülasyon haline gelen diğer yarış oyunlarından kendini ayırıyor. Ancak her ne kadar eğlence ön planda olsa da oyun yapısı biraz fazla ciddi ve zaman zaman aralarda giren diyaloglar tempoyu düşürüyor. Diyalog yapısı da eleştirilere maruz kalan bir diğer unsur.  The Matrix gibi kült film ve dizilerden bolca replik kullanılıyor ve bu popüler konulara sürekli gönderme yapılıyor. Eğlenceli ve modaya uyan bir hikaye yaratayım derken, fazlasıyla klişe hale gelmiş.

need for speed payback 30

Amerika’da Fortune Valley adında hayali bir eyalette geçen oyun, oldukça renkli ve farklı bir ortamda gerçekleşen ihanetler ve bu ihanetler karşısında alınan intikamlar üzerine geçiyor. Oyunda yaratılan  atmosfer, gelişmiş grafiklerin de yardımıyla beraber tam not almış durumda. Haritada yer alan Silver Rock bölgesi de adeta hayali bir Las Vegas atmosferi yaratıyor. Beraber bir soygun gerçekleştirirken kazık atılan ana karakterlerimiz, intikam fırsatı yakalamak için çeşitli görevler yapıyor ve farklı yarış çeteleriyle karşılaşıyor.

need for speed payback 20

Oyunun Genel Değerlendirmesi

Need for Speed Payback, oynanabilirlik açısından da otoriteler tarafından daha şimdiden bir sürü eleştiriye maruz kalmış durumda. Oyunun en çok eleştiri alan özelliklerinden biri, aksiyonun en yoğun olduğu noktalarda kontrolün oyuncunun elinden alınması. Polis kovalamacalarının tek düzeliği ve yetersizliği de diğer şikayet konularından biri. Polisten kaçmak için ekstra bir yol ya da çözüm bulmak yerine tek yapmanız gereken Checkpoint noktasına ulaşmak. Oyun içi sanal parayla araba yenileme ya da modifiye etme gibi kurguların da doğru tasarlanmamış olması, oyun hazzını azaltıyor ve tempoyu yavaşlatıyor. Sonuç olarak, eğlenceli ve renkli bir oyun olsa da yetersiz bulunan Payback ile Need for Speed serisinin tahtı sallantıya geçmiş durumda.

Site Footer