Facebook App ID is missing!

Monitör Satın Alma Rehberi

Masaüstü bilgisayarınızın monitörünü değiştirmek ya da dizüstü bilgisayarınızı daha büyük ve başarılı bir monitörle kullanmak istiyorsanız, herhangi bir monitör satın almadan önce bilmeniz gereken bazı özellikler var. Eğer bu özellikleri bilerek hareket ederseniz, ihtiyacınızı en uygun şekilde karşılayacak monitörü daha kolay bulabilirsiniz.

Monitörün Ekran Boyutu ve Çözünürlüğü

Satın alacağınız monitörde dikkat etmeniz gereken ilk özellik, ekran boyutu olacaktır. Bu konuda ezberden gitmek yerine, ne tür bir monitörün size daha uygun olduğuna karar vermeniz gerekiyor.

17-20 inç monitörler

En uygun fiyatlı ve en çok tercih edilen monitörlerin ekran boyutları bu grupta yer alıyor. Uygun fiyatlı ve yüksek ergonomi sunmaları, 17 ile 20 inç arasındaki boyutlara sahip monitörlerin popülerliklerinin temel nedenlerini oluşturuyor. Eğer günlük işler için bir monitöre ihtiyacınız varsa, bu grupta yer alan monitörlerden herhangi birini tercih etmenizde sakınca yok. Ancak, bu tip bir monitör satın alacaksanız çözünürlüğünün en azından Full HD (1920×1080 piksel) olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çözünürlük ne kadar yüksekse, ekrana yansıyan detay o kadar fazla olacaktır.

21.5-24 inç monitörler

Özellikle oyun oynamak için monitör arayanların tercihi bu grup olmaktadır. Bu tür bir monitör satın almak istiyorsanız, Full HD çözünürlük işinizi görecektir.

27-32 inç monitörler

Bilgisayarda film izleyen ya da grafik işleri yapanlara hitap eden monitörler 27 inçten daha büyük olanlardır. Bu büyüklükte bir monitörün piksel derinliği genelde düşük olacağı için, Full HD yetersiz gelecektir ve zaten bu ekran büyüklüğüne sahip monitörlerin birçoğu 2560×1600 piksel çözünürlükle gelmektedir. Bu nedenle, eğer bu boyutta ve Full HD çözünürlüğe sahip bir monitör almayı planlıyorsanız, bunun yerine daha küçük ekran boyutuna sahip bir monitör tercih etmeniz doğru olabilir.

Hangi Panel Tipi Daha Uygundur?

Piyasadaki monitörlerin geneli 4 farklı tipteki ekran panelinden birini kullanır. Bu ekran panelleri farklı konularda üstünlüklerle ve fiyatlarla piyasaya çıkmaktadır.

Twisted Nematic (TN) panel

En eski lcd panel tipi diyebiliriz. Aslında, günümüzde monitörlerde kullanılan en eski panel tipi demek daha doğru olacaktır. Bu panellerin maliyetleri diğerlerine göre çok daha düşüktür. Eğer monitörünüzün herhangi bir yerinde farklı bir panel adı yazmıyorsa, büyük ihtimalle TN panelli bir monitöre sahipsinizdir.

TN monitörlerin tepki süresi çok kısadır ve enerji tüketimleri de oldukça düşüktür. Bu nedenle, özellikle oyunseverler tarafından tercih edilen monitörlerdir. Bu monitörlerin en başarısız yönleri ise, yan taraflardan bakıldığında ortaya çıkan renk bozulmalarıdır.

Vertical Alignment (VA) panel

Dikey hizalı monitörlerdir. Daha geniş açıdan seyredilebilen ve ekrana özellikle siyah görüntüleri daha başarılı bir şekilde aktaran panellerdir.

IPS panel

Piyasadaki en pahalı monitörler genelde IPS panel kullanır. Renk başarısı, görüş açısının genişliği, düşük tepki süresi gibi konularda en optimal çözümleri IPS paneller sunmaktadır. Bu nedenle, eğer oyun oynamayacaksanız ve bütçeniz de uygunsa, tercih edeceğiniz monitörün panelinin IPS olmasına (S-IPS olursa daha iyi olur) dikkat etmelisiniz.

PLS panel

IPS panelden daha iyi olan tek panel tipi PLS paneldir. Ancak, çok yüksek fiyatlı olması, bu seçeneğin başarısını düşürüyor. PLS panele sahip bir monitör almak istiyorsanız, kesenin ağzını açmanız gerekecektir.

Yenileme Hızı

Eğer yeni nesil oyunlara meraklıysanız, diğer tüm özelliklerle birlikte monitörün görüntü yenileme hızı da sizin için anlam ifade edecektir. Günümüzde standart monitörler 60hz yenileme hızına sahiptir ve bu da saniyede 60 sahne geçişi anlamına gelmektedir. Ancak, birçok yeni nesil oyun 100fps ile yani saniyede 100 görüntü geçişi ile oynandığı için, 60hz yenileme hızındaki bir monitörde bol miktarda görüntü kaybı yaşanacaktır ve oyundan nefret etmenize bile neden olacaktır.

Aklınızda bulunması gereken nokta, yenileme oranlarının sadece TN panele sahip monitörlerde değiştirilebildiğidir. Yani, eğer bir monitör alırken önceliğiniz oyun oynamaksa, önünüzde duran çözüm TN panele sahip bir monitördür.

Yansıma engelleyici kaplama

Günümüzde birçok monitörde olan bir özelliktir. Yansıma önleyici, özellikle ekrana yansıyan güneş ya da ampul ışığının ekrandan tekrar yansımasını engeller. Parlak ekranlara göre biraz daha mat görüntü sunsalar da, eğer bilgisayarınızı kullanacağınız ortam pencere kenarı ya da çok ışık alan bir yerdeyse, sizin için doğru seçim bu monitör tipi olacaktır.

Hangi Bağlantı Türüne İhtiyacınız Var?

Bundan 4-5 sene önce, monitörlerde tek tip bağlantı bulunurdu ve eğer o zaman için “Son teknoloji” olarak nitelendirilebilecek bir ekran kartımız varsa, dönüştürücü kullanarak bağlantı kurardık. Günümüzde ise monitörler farklı bağlantı türlerini destekleyecek şekilde bağlantı noktaları ile donatılıyorlar ve bu da işimizi kolaylaştırıyor. Ancak, bu sefer de bağlantı seçeneklerinden hangisinin bize uygun olduğunu bilmek gerekiyor.

VGA

En sık karşılaştığımız ve en eski bağlantı türüdür. Analog bağlantı türü olduğu için görüntü performansı yüksek değildir.

DVI

Dijital bağlantı türüdür ve birçok monitörde DVI bağlantı noktası yer alır. DVI bağlantısı ile, aynı VGA bağlantısında olduğu gibi sadece görüntü aktarımı gerçekleştirilebilir.

HDMI

Görüntü performansı DVI ile aynı seviyededir fakat ses aktarabilmesi ve kablosunun ucuz olması gibi nedenlerden ötürü daha çok tercih edilmektedir.

DisplayPort

HDMI ve DVI bağlantı türlerine göre çok daha yüksek çözünürlük ve yenileme oranı destekleyen DisplayPort bağlantısı, eğer imkanınız varsa kullanmanız gereken bağlantı türüdür.

Monitör Satın Alırken Bilmeniz Gereken Diğer Konular

LED aydınlatma

Başarılı bir pazarlama tekniği sonrasında insanlar LED monitör ve televizyonları LCD televizyonlardan farklı sanmaya başladılar. Oysa ki, bu iki cihaz türü de aslında LCD’dir ve tek farkları, bazı cihazlarda arka aydınlatma LED kullanılarak yapılır.

Parlaklık

Bir monitörün yaydığı ışık oranını ifade eder ve ortalama bir monitörde 250-300 cd/m2 oranında parlaklık seviyesi vardır.

Yukarıda belirttiğimiz özellikler dışında birçok özellik daha var, fakat derine indikçe zorlaşan seçim krizleri yaşamamanız adına, bir monitör seçerken bilinmesi gereken başlıca özellikleri paylaşmayı doğru bulduk.

Site Footer