Facebook App ID is missing!

Mikrodalga Fırın Rehberi

Mikrodalga fırınların tarihçesine baktığımızda, birçok teknoloji gibi kökeninin savaş için daha başarılı aygıtlar geliştirmenin yattığını görüyoruz. Almanların 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz radarlarını tespit edebilmek için kullanmaya başladıkları mikrodalga frekansları, mikrodalga fırınların ortaya çıkmasını sağlamıştır.

İlk mikrodalga fırın, Dr. Percy LeBaron Spencer tarafından bir yanlışlık sonucunda icat edilmiştir. Dr. Spencer, çalıştığı firmada mikrodalga ışınlarla ilgili bir çalışma yaparken, cebinde unuttuğu şekerin eridiğini görmüş ve mikrodalga ışınlarının yemek hazırlama işlevi olduğunu fark etmiştir. Yaptığı deneyler sırasında mikrodalga ile çok daha çabuk ısıtma işlemi gerçekleştiğini gören Dr. Spencer, çalışmakta olduğu firma olan Raytheon adına mikrodalga özellikli bir ürün geliştirmeye girişmiştir.

1954 yılında, bugünkü anlamına sahip ilk mikrodalga fırın olan 1161 Radarange piyasaya sürülmüştür.

Başlangıçta, yüksek fiyat etiketi nedeniyle düşük satış hacimlerine sahip olan mikrodalga fırınlar, zaman içerisinde ucuzlamış ve her mutfağa girebilecek fiyat seviyesine gelmiştir. Ülkemizde yeni yeni popülerleşmeye başlayan mikrodalga fırınlar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mutfakların %85’inde yer almaktadır.

Mikrodalga fırınların hayatımıza önemli kolaylıklar getirdikleri bir gerçektir. Acilen ısınması gereken bir tabak yemek ya da buzlarının çözülmesi gereken et için en hızlı çözüm mikrodalga fırındır. Bu özellik sayesinde, şehir hayatının hızına ayak uydurmak isteyenler için önemli bir yardımcı konumundaki mikrodalga fırın, satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı özelliklere sahiptir.

Eğer mikrodalga fırın satın almak istiyorsanız, aşağıdaki başlıkları inceleyip sizin için en uygun seçimi yapmalısınız.

Hangi mikrodalga fırın türünü almalısınız?

Standart mikrodalga fırın

En çok kullanılan ve “Solo” olarak nitelendirilen mikrodalga fırın türüdür. Genelde diğer türlere göre daha küçük ve hafif olan solo mikrodalga fırınların yerini değiştirmek kolaydır. Fiyat olarak da diğer modellere göre daha ucuz modeller bulunabilir.

Izgaralı standart mikrodalga fırın

Solo mikrodalga fırınlara ızgara özelliğinin eklenmesi ile ortaya çıkmış olan fırın türüdür. Bu tür fırınlarda yemek ısıtabilir, kızartma yapabilir ya da her ikisini birden yapabilirsiniz.

Kombi fırın

Hem mikrodalga, hem ızgara hem de fanlı klasik fırın özelliklerini bir arada sunan bu fırınlar, diğerlerine göre çok daha fonksiyoneldir. Tabii bu durum fiyatına da etki eder.

Ankastre fırın

Diğer fırın türlerinin özelliklerinin tamamını ya da bir kısmını barındıran fakat ankastre mutfaklara göre geliştirilmiş olan fırınlardır. Solo ya da kombi fırınlara göre daha yüksek fiyat etiketine sahip olan ankastre mikrodalga fırınlar, aynı zamanda montaj bilgisi de gerektirirler.

Mikrodalga fırının gücü önemli mi?

Evet. 700 Watt ile 1.400 Watt arasında değişen modellerini mağaza raflarına görebileceğiniz mikrodalga fırınların gücü, pişirme hızı ile doğru orantılıdır. Ortalama bir mikrodalga fırının 1.000 Watt gücünde olması uygundur. 1.000 Watt’ın altındaki modeller, güç azaldıkça pişirme süresinin uzamasına neden olacaklardır.

Hangi boy mikrodalga fırın?

Mikrodalga fırınların 3 litre ile 17 litre arasında değişen modelleri vardır. Aslında bu rakamların daha altında ya da çok üstünde olan modeller de üretilmiştir fakat pek karşılaşmazsınız. Hacim büyüdükçe elektrik sarfiyatının arttığını göz önünde bulundurmalısınız ve eğer tek başınıza yaşıyorsanız, büyük hacimli modellerin sadece satın alırken değil kullanırken de fazladan maliyet doğuracağını unutmamalısınız.

Döner tabla gerçekten gerekli mi?

Evet. Yemeğin eşit şekilde ve daha hızlı ısınmasını istiyorsanız, döner tablalı modellere bakmalısınız. Maliyetten kaçan firmalar ucuz modellerinde bu özelliği sunmayıp, sunmadıklarını dile getirmeyebilirler. Bu nedenle, özellikle ucuz bir mikrodalga fırın satın almak istiyorsanız, döner tablasının olup olmadığını öğrenmeye çalışın.

Mikrodalga fırının ek özellikleri önemli mi?

Bu size bağlı. Eğer satın alacağınız fırını sadece yemek ısıtmak ya da yiyeceklerin buzunu çözmek için kullanacaksanız, diğer özelliklere ekstra ücret ödemenize gerek yok. Ancak, mutfaktan çıkmayan ya da yemek için yaşayan tiplerdenseniz, mısır patlatma ya da ızgara yapma gibi ek özellikler hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Hangi markanın mikrodalga fırını?

Marka konusunda herhangi bir takıntınız yoksa, diğer tüm elektronik eşyalarda olduğu gibi, satış sonrası desteği iyi olan, yedek parçası kolay bulunan ve ucuz olan firmaların ürünlerini tercih listenizin ilk sıralarına koymalısınız. Bu nedenle, satın alacağınız marka yaşadığınız şehre göre bile değişkenlik gösterebilir.

Site Footer

%d bloggers like this: