Facebook App ID is missing!

Microsoft OneNote’la Masaüstünüzü Organize Edin

OneNote rastgele aldığınız notlar ve yapılacaklar listelerinin yanında fotoğraflar, taratılmış dökümanlar ve ilginç web bağlantılarını da oldukça basit bir biçimde saklamanıza yardımcı oluyor. Bu notları tamamlamanızın ardından, OneNote onları organize edip bölümlere ve not defterlerine ayırmanın kolay yolunu sunarak sonrasında onları bulmak, izlemek ve düşüncelerinizi üzerine eklemek için ihtiyacınız olan bütün araçları size işlevsel bir biçimde sunuyor.

Ayrıca bir tür işbirliği aracı olarak da çalışan OneNote üzerinden bireysel not defterlerinizi arkadaşlarınız, çalışma ortaklarınız ve ailenizle de paylaşmanız mümkün. Onların notlarınızı basitçe görmelerini sağlamanın yanında bu notlara bir şeyler eklemeleri ya da onları düzenlemelerine de olanak tanıyabiliyorsunuz. Daha da önemlisi, OneNote 2013 artık herkes için ücretsiz, dolayısıyla kaotik dijital hayatınıza bir düzen getirmek için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

1. OneNote’u Edinme

Tarayıcınızda www.onenote.com/Download adresine gittikten sonra ‘Ücretsiz indir’ tuşuna tıklayın. Masaüstü dosyasını sabit diskinize kaydedin, ardından yükleme işlemini başlatmak için dosyaya çift tıklayın. PC’nizde Office’in 64-bit’lik versiyonu bulunduğu için yüklemeye devam edemediğinize dair bir uyarı mesajı alırsanız, OneNote indirme sayfasına dönün ve bu defa ‘Diğer indirme seçenekleri’ne tıklayarak 64-bit’lik versiyonu indirmeye başlayın.

2. OneNote’u Yüklemek ve Oturum Açma

OneNote kendisini otomatik olarak indirip yükleyecektir. Eğer yine de sizden bir bilgi istenirse Microsoft Hesabı’nızla bir oturum açabilirsiniz. Yükleme tamamlandığında, OneNote notların nasıl yazıldığına ve not defterlerine, bölümlere (sekmelere) ve sayfalara ayrılarak nasıl organize edildiğine dair genel bir görünüm sunan yeni bir not açacaktır. Daha çok ipucu için ‘OneNot Temelleri’ne tıklayabilirsiniz.

3. İlk notunuzu oluşturma

Neler yapabileceğinizi görmek adına yeni bir not eklemek için sağ taraftaki ‘Sayfa ekle’ butonuna tıklamalısınız. Size verilen alanda notunuza uygun bir başlık verin; bu aynı zamanda onu diğer notlardan ayırabilmeniz adına bir sayfa başlığı olarak da işlev görecektir. Notu şekillendirmek için, metin alanını seçin ve bir yazı tipi, renk ve biçim seçmek için açılır pencere biçimindeki araç çubuğunu kullanın. Şimdi notunuzun gövdesini yazmaya başlamak için ekran üzerindeki herhangi bir yere tıklayabilirsiniz.

4. Bir Liste Yaratma

Metninizin bir çerçeve içerisinde konumlandırıldığını fark edeceksiniz. Onu ekranın etrafında hareket ettirmek için en üstte yer alan gri çubuğun üzerine tıklayıp sürükleyebilir ya da yeniden boyutlandırmak için sürükleme çizgilerini kullanın. Notunuzu bir yapılacaklar listesine dönüştürmek için bütün metni seçin, beliren açılır pencereden her bir maddeyi işaretlemek için işaretleme kutusuna tıklayın. Liste maddeleri tamamlandığında kutucuğun içerisinde bir yere tıklayın.

5. Daha Fazla Unsur Ekleme

Ayrı metin kutuları oluşturmak için sayfa üzerinde herhangi bir yere tıklayın, ya da görseller, ekran kırpmaları, sayfa çıktıları, web siteleri, dosyalar ya da diğer not deftlerleri için çizelgeler ya da bağlantılar gibi diğer unsurları eklemek için üst şeritteki ‘Ekle’ sekmesini açın. Ekli dosyalar, e-tablolar, ses ve video kayıtları da dahil olmak üzere bazı seçenekler OneNote’un ücretsiz versiyonunda desteklenmiyor.

6. Konuları Düzenleme

Her bir unsuru notun etrafında hareket ettirebilirsiniz, ve hatta onları birbirinin üzerine gelecek biçimde bile konumlandırabilirsiniz. Her bir unsurun kendi katmanı vardır, ve yeni nesneler eskilerinin üzerine yerleştirilir. Unsurları yeniden düzenlemek için, bir tanesinin üzerine sağ tıklayın ve onu diğer nesnelerin üzerinde konumlandırmak için ‘Düzen > Öne Çıkar’ ya da ‘Düzen > Öne Doğru Çıkar’ kısayolunu seçin. Diğerlerinin arkasına yerleştirmek için ise ‘Düzen > Geri Getir’ ya da ‘Düzen > Geriye Doğru Getir’ kısayolunu izleyin.

7. Notlarınıza Dipnot Ekleme

‘Serbest ve biçimlendirme araçlarına erişim için ‘Çiz’ sekmesini seçin. Tercih ettiğiniz aracı seçin, ardından dipnotu oluşturmak için ya tıklayıp çizin (serbest biçimde) ya da tıklayın ve sürükleyin (şekiller biçiminde). Her bir satır ya da şekil ayrı bir unsur olarak kabul edilecektir; onu diğer unsurlar gibi hareket ettirip yeniden boyutlandırmak için ‘Tür’ aracını seçin ve nesnenin üzerine tıklayın. Rengini ya da kalem kalınlığını değiştirmek için de ‘Kalem özellikleri’ne tıklayın.

8. Etiket Ekleme

Yapılacaklar Listesi etiketi, One Note tarafından önerilen onlarca etiketten yalnızca biri. İşaretlemek istediğiniz nesneyi ya da metni seçin, ardından ‘Etiket’ tuşunun yanındaki oka tıklayın ve özel hatırlatıcılar ya da işaretleyiciler düzenlemenizi sağlayan, önceden tanımlanmı etiketlerden oluşan geniş bir listeden size uygun etiketleri seçin. Listeyi özelleştirmek için yeni bir varsayılan etiket düzenleyin ya da kendi özel etiketlerinizi ekleyin; listenin en altında yer alan ‘Etiketleri özelleştir’e tıklayın.

9. Paylaşma ve İşbirliği Yapma

Diğerleriyle bir not defteri paylaşmak için, seçtiğiniz not defterinin başlığı üzerinde sağa tıklayın ve ‘Bu not defterini paylaşın’ ifadesini seçin. İnsanların not defterinizi görmeleri ya da onu düzenlemeleri için ayrıca belirli davetiyeler gönderebilir ya da bağlantılar oluşturabilirsiniz. Diğerleri tarafından yapılmış olan düzenlemeleri görmek için üst şeritteki ‘Tarih’ sekmesini kullanın. Erişimi yalnızca kendinizle sınırlandırmak için her bir bölüm üzerinde sağa tıklayın ve ‘Bu bölüme şifre koruması sağla’yı seçin.

10. Notları Hızlıca Bulma

Temel bilgiler kavradığınızda, notlarınızı OneNote ile organize etmenin ne kadar kolay olduğunu ve artık her defasında bu yöntemleri kullanmaya başladığınızı göreceksiniz. Bir notu hangi not defterinin içine koyduğunuzu hatırlayamıyorsanız, onunla bağlantılı olan anahtar kelimelerini aramak için OneNote’un yetenekli arama çubuğunu kullanın. Sonuçlar, notların kendisinin içinde yer alanların yanında sayfa, not defteri ya da bölüm başlığına göre sınıflandırılmış olarak gösterilecek.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: