Facebook App ID is missing!

Microsoft Lumia 640 ve Lumia 640 XL Tanıtıldı

Barselona’da düzenlenen Mobile World Congress’te birçok firma amiral gemisi tanıtma peşindeyken Microsoft farklı bir yol izleyip orta segment için geliştirdiği telefonları sergiledi. Lumia serisine dahil olan 640 ve 640 XL modelleri Microsoft Windows işletim sistemi ile geliyor.

Tüm Lumia modelleri gibi 640 ve 640 XL’de de başarılı birer kamera yer alıyor. Zeiss markalı ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip olan ve Lumia 640 XL’de kullanılan kamera, bu özelliğe önem veren ama telefona çok fazla para vermek istemeyenler için iyi bir alternatif yaratıyor. 13 megapiksel çözünürlükteki kameraya ön tarafta 5 megapiksel çözünürlükte ikinci bir kamera eşlik ediyor.

Microsoft Lumia 640’ta yer alan kamera Zeiss marka olmamasına rağmen orta segment için yine de iyi bir alternatif oluşturuyor. 8 megapiksel çözünürlükte olan kamera ile 1080p video kaydı gerçekleştirilebiliyor. Bu cihazın ön tarafında yer alan selfie kamerası ise 1 megapiksel çözünürlükte.

Microsoft Lumia 640 XL, adından da anlaşılabileceği gibi büyük bir telefon. 5.7 inç boyutundaki ekranı ile phablet olma özelliğini ortaya koyan 640 XL, orta segmentte yer alan ve bu sayede düşük bütçeli kullanıcıları da hedefleyebilen bir telefon. Mat polikarbonat malzeme ile üretilmiş olan Lumiz 640 XL, diğer Lumia modelleri ile benzer bir görünüm ve aynı malzeme kalitesi sunuyor.

Lumia 640 XL’nin 5.7 inç boyutundaki ekranı 720p çözünürlük ve 259ppi piksel derinliğine sahip. Telefonun orta segmentteki bir oyuncu olduğu göz önünde bulundurulduğunda, yakalamış olduğu değerlerin hiç de kötü olmadığını düşünebiliriz. IPS LCD panel ve Gorilla Glass 3’ün korumasını arkasına alan telefon, ekran konusunda herhangi bir sıkıntı yaşatmayacağını ortaya koyuyor.

Microsoft Lumia 640 XL modelinin can sıkan yönü ise, performansı diyebiliriz. 4 çekirdekli ve 1.2 Ghz hızında bir işlemci ile 1GB Ram’i buluşturan telefon, her ne kadar rakiplerine benzer özellikler sunuyor olsa da, üst seviye telefonların 3GB Ram ile gelmeye başladığı bu dönemde daha yüksek donanım seviyesine sahip olabilirdi. Windows 8.1’i sorunsuz bir şekilde çalıştıran telefon, Windows 10 ile neler yapabilir; henüz bilemiyoruz.

Cihazın bataryası 3,000 mAh gücünde. Bu batarya ile 24 saate varan konuşma süresi ile 14 saat kesintisiz bir şekilde internette gezinmek mümkün oluyor.

Dikkatimizi daha az çekmiş olan Microsoft Lumia 640, ağabeyindekine benzer donanım özelliklerine sahip bir telefon. 5 inç boyutunda, 720p çözünürlükte ve 300ppi çözünürlükte bir ekranla gelen Lumia 640, çok geniş açılardan bile başarılı görüntüler sağlayabiliyor.

Cihazda kullanılan işlemci, Ram ve GPU ile 640 XL’de yer alan donanımlar aynı. Aynı donanımı daha küçük ekran kullanmanın görece avantajlı durumunu yaşayan Lumia 640, orta segment için yeterli bir performans sunabiliyor.

2,500 mAh gücünde bir batarya ile gelen telefon, ağabeyinden daha uzun kullanım süresi vaat ediyor.

Her iki telefon da orta segmenti canlandıracak ve Windows işletim sisteminin popülerliğini artıracak türden telefonlar. Uygun fiyat avantajı sağladıkları takdirde, orta segmentte Windows’un pazar payını artırabilecek kadar başarılı birer telefon olan 640 ve 640 XL’nin neler başarabileceğini yakında göreceğiz.

Site Footer

%d bloggers like this: