Facebook App ID is missing!

Mesaj Beklemek Sinir Hastası Ediyor!

New York Times yazarı Jessica Bennett’in haberine göre, mesajlaşmak değil fakat mesaj beklemek insanlarda şiddetli gerginliğe neden oluyormuş.

Mobil cihazların kısa mesaj özelliği herhangi bir soruna yol açmazken, Whatsapp ya da iMessage gibi karşınızdaki kişinin yazmaya başladığını gösteren uygulamalar, bekleyen kişide gerginliğe neden oluyormuş.

Jessica Bennett’e göre, herhangi bir kişiye mesaj gönderdikten sonra o kişiden gelecek mesajı beklemek ya da beklememek sorun değilken, karşıdaki kişinin mesaj yazmaya başladığını görmek insanları geriyor; mesaj yazmayı durdurması ve daha sonra tekrar başlaması gerginliği tepe noktaya kadar çıkarabiliyormuş.

Maryam Abolfazli adlı yazar, bu durumu şu şekilde tarif ediyor; “Birine mesaj gönderdikten sonra, karşımızdaki kişinin mesaja cevap yazdığını belirten uyarılar günlük hayatımızın temel umutları ve hayal kırıkları oldu. Bu uyarıyı izlemek, daha önce çok sıkılarak izlediğiniz bir filmi tekrar izlemek gibi.

Texas’ta bulunan Baylor Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, kadınların erkeklerden daha fazla telefon bağımlısı olduğu sonucunu ortaya çıkarmış. Araştırmaya göre, üniversite öğrencisi kadın ve erkekler günde yaklaşık 8-10 saati telefonlarını kullanarak geçiriyorlar. Araştırmaya katılan öğrenciler telefonlarında en fazla kısa mesaj servisini kullanıyorlar. Bir öğrenci, 1 günün yaklaşık 94 dakikasını mesajlaşmaya ayırıyor. 164 öğrenci üzerinde yapılan bu araştırma sonucunda, öğrencilerin %64’ü telefon bağımlısı olduğunu kabul etmiş. Aynı araştırmaya göre kadınlar erkeklere göre çok daha uzun süre sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçiriyorlar.

Erkek ve kadın öğrencilerin gönderdiği e-posta sayısı ise yaklaşık aynı. Baylor Üniversitesi Pazarlama Bölümü profesörlerinden James Roberts’a göre erkek öğrenciler daha kısa ve yüzeysel mesajlar ve e-postalar gönderirken, kadınlar daha uzun ve detaylı mesajlar gönderiyorlar.

California Devlet Akademisi Psikoloji Bölümü öğretim görevlilerinden Profesör Larry Rosen, bir çalışma sonucunda, akıllı telefon kullanıcılarının büyük bir kısmının, telefonlarından birkaç dakika ayrı kaldıklarında strese girdiklerini ve gerildiklerini ortaya çıkarmış.

Site Footer

%d bloggers like this: