Facebook App ID is missing!

MediaTek Helio İşlemcili İlk Telefon

Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan MediaTek işlemcileri hepimiz yakından tanıyoruz. Bütçe dostu ve orta sınıfta yer alan modellerde karşımıza çıkan Tayvanlı çip üreticisi geçtiğimiz günlerde Helio serisini duyurmuştu. Qualcomm ve Samsung ile üst seviyede mücadele edebilmek için geliştirilen 64-bit tabanlı Helio serisiyle, artık üst seviye modellerde de MediTek’in işlemcilerini görebileceğiz.

MediaTek’in Helio serisi işlemcilisini ilk kullanan modelse HTC’nin Çin’de tanıtımını gerçekleştirdiği HYC One ME modeli oldu. Telefonda Helio X10 çip seti kullanılıyor. Çip seti biraz açmak gerekirse, 64-bit tabanlı çip set 8 çekirdekten oluşuyor ve 2.2GHz saat hızında çalışıyor. 28nm teknolojisiyle üretilen Helio X10 modeli, MT6795 model numarasını kullanıyor. ARM’nin Cortex-A53 mimarisi üzerinden geliştirilen çip set, çift kanallı 32-bit 933 MHz LPDDR3 hafıza desteğine sahip. Ayrıca çip set üzerinde PowerVR G6200 grafik yongası da görev yapıyor. Helio X10 GSM, UMTS, GPRS, HSPA+, HSUPA, TD-SCDMA, LTE Cat 4 kablosuz bağlantı desteklerine sahip.

Gelelim HTC One ME’nin özelliklerine. Telefonda 5.2 inç QHD 2560×1140 piksel çözünürlüğünde ekran, 3GB RAM, 32GB dahili depolama alanı ve microSD kart desteğiyle arttırılabilir hafıza, 20 mega piksel arka, 4 Ultra piksel ön kamera, HTC BoomSound, Çift SIM desteği, 4G LTE desteği, 2840mAh kapasiteli batarya, Android 5.0 Lollipop işletim sistemi ve Sense ara yüzü görev yapıyor.

HTC’nin 2015 amiral gemisiyle çok benzer özellikler sunan HTC One ME, 3 farkl renk seçeneğiyle geliyor. Gri, altın sarısı ve gül renkli altın seçenekleriyle satışa sunulacak olan telefonun fiyatı şuan için açıklanmamış durumda. Çin’de tanıtılan telefonun diğer pazarlarda satışa sunulması konusunda da şuan için bir açıklama bulunmuyor. Bakalım MediaTek’in Helio X10 işlemcisini kullanan HTC One ME nasıl bir performans gösterecek.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: