Facebook App ID is missing!

Makro Fotoğraf Çekimi

Bitki türlerinin, küçük canlıların, akla gelebilecek her türlü objenin çok detaylı fotoğrafları çekilebilmektedir. Milimetre cinsinden ölçülere sahip canlılar, çiçeklerin tomurcuklarının hatta üzerlerindeki su damlacıklarının dahi görünebildiği bu tür fotoğraflara makro fotoğraf denir. Makro fotoğraf ilginç bir detaycılık dürtüsünü ardına almıştır, amaç en ince ayrıntıları yakalamaktır.

Lens takılmayan fotoğraf makineler ile makro çekimler

Fotoğraf makineleri ise makro fotoğraflar elde edebilmek konusunda bazı sınırlamalara sahiptir. Çekilmek istenen bir objeye fotoğraf makinesi lensi ile çok yakın olmanın gerektiği makro fotoğrafçılıkta kompakt türü fotoğraf makineleri ile yapılabilecekler sınırlıdır. Objelere çok fazla yakınlaşılamaz, ileri seviye kompakt fotoğraf makinelerinde ise yapılabilecekler nispeten daha iyidir. Bazı modellerde lenslerin 5 cm gibi mesafelerden makro fotoğraf çekebilme yetenekleri bulunabilmektedir. Böylelikle yakından çiçeklerin, bitki ve canlı gibi nesnelerin fotoğraflanması sağlanabilir. Bununla birlikte, eğer makro fotoğraflara yoğun olarak ilgi duyuyorsanız bu tip fotoğraf makineleri ile elde edeilecek sonuçlar sizi tatmin etmeyecektir. Bu durumda lens takılabilen fotoğraf makinelerine yönelmeniz gereklidir.

Lens takılabilen fotoğraf makinelerinde makro çekimler

Makro adını alan DSLR ya da aynasız sistem fotoğraf makinelerine takılan lensler sayesinde ilgili objelere birkaç santim mesafeden yaklaşılabilir ve çok net fotoğraflar elde edilebilir. Ayrıca zoom değeri yüksek lenslerde makro ayarı mevcut ise yin makro fotoğraf çekimleri gerçekleştirilebilir. Makro fotoğrafçılık için en ideal lens tipi ise tele-makro adını alır, bu lensler ile konuya çok yakın olunup, eşsiz detaylar yakalanılabilmektedir.

Filtre kullanılarak makro fotoğraf çekmek

Özellikle tele-makro lenslerin fiyatları bir hayli yüksektir. Profesyonel fotoğrafçılar tarafından yoğun olarak tercih edilmekle beraber makro çekimlere yeni yeni ilgi duyanlar için ekonomik bazı yöntemlerle de fotoğraf çekilebilir. Örneğin close-up adını alan filtreler sayesinde makro çekimler yapılabilir. Bunun için +4, +10 gibi değerlere sahip filtreler kullanılabilir. Filtrenin lensin önüne takılması ile birlikte makro fotoğraflara dair şaşırtıcı seviyede başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Püf noktaları

Makro çekimlerde zoom yapılmaması önerilir. Bununla birlikte körük adını alan sistemle zoom kullanımı yapılabilir. Makro çekimler için bir diğer önemli detay da ışığın doğru kullanımıdır. Gün ışığı, makro fotoğraf için en ideal ışık olmakla beraber ring ya da makro flaşlar kullanılabilir. Ayrıca netlemenin doğru yapılması, tripod kullanımı da makro fotoğrafçılıkta daha iyi sonuçlar için öne çıkan gerekliliklerdendir.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: