Facebook App ID is missing!

Maç İzlemek İçin Televizyon Alırken Bu 5 Soruya Dikkat Edin!

Süper Lig sezonu başlıyor, yani 11 Ağustos 2017 Cuma günü itibariyle tüm spor severler televizyon başında yerlerini alacak. Peki yeni sezona hazır mısınız?

Bütün spor müsabakaları için görüntü kalitesi önemli olsa da, futbol maçından alınacak keyif adeta televizyonla doğru orantıdadır. Futbol, 22 kişinin birden yüksek efor harcadığı, son derece hızlı hareket eden ve topun sürekli yön değiştirdiği bir oyun. Dolayısıyla, anlık hareket ve renk değişimlerinde görüntünün bozulmayacağı teknolojiler maç izlemek için ideal.

Hangi Televizyon Teknolojisi En İdeal?

Plazma televizyonlar spor müsabakaları izlemek için biy hayli tavsiye ediliyordu. Fakat, plazmadan sonra çıkan LCD ve LED teknolojileri için aynı şeyi söylemek mümkün değil. LCD teknolojisinin tepki oranı Plazma’ya göre bir hayli düşüktü ve ani hareketlerde ya da renk değişimlerinde, bulanıklık, titreme ya da bozulmalarla sık sık karşılaşılıyordu. Yeni LED teknolojisiyle beraber gelen LED Backlight bu sorunu belli bir ölçüde giderse de tam olarak bir başarı sağlayamadı. Şu an için en son teknoloji olan OLED Televizyonlar ise spor müsabakları izlemek için ideal. OLED televizyon, yüksek tepki oranı, anlık renk değişimindeki başarısı ve resim karesi hızı yüksek olan canlı yayınlarla olan uyumuyla, maç izlemek için en ideal teknoloji.

televizyon-2

Önemli Olan Boyutu mu?

Spor müsabakaları gibi toplu televizyon izlenen durumlarda televizyonun her açıdan rahat izlenebiliyor olması çok önemli. Böylece evin dört bir yanına dağılarak çeşitli totemlerle rahatlıkla maç izlenebilir. Boyuttan çok izlenme açısına önem vererek, Curve televizyonlara yönelmek mantıklı olacaktır. Diğer bir taraftan, televizyon boyutu da bir hayli önemlidir çünkü ne kadar büyük bir ekrana bakarsanız maç atmosferinin içine o kadar fazla girersiniz.

Hangi Detaylara Dikkat Edilmeli?

Televizyon hızınızın görüntü değişimine yetişmesi için, alırken işlemci (processor) gücüne mutlaka dikkat edin. Renklerin güzel gözükmesi, yeşil sahaların can alıcı şekilde parlaması ve sizi maçın içine çekmesi için televizyonun kontrast teknolojisi de çok önemli. Spor müsabakaları yüksek kontrast kapasiteleri ister.

4K Teknolojisi Gerekli mi?

Stad atmosferini doruklarda yaşamak için 4K teknolojisi gerçekten ideal. Fakat ülkemizde henüz 4K canlı yayın tam anlamıyla yayılmadı ve ligimizden şimdilik haftada sadece bir maç 4K olarak yayınlanabiliyor. Ancak önümüzdeki iki sene içinde tamamen 4K teknolojisine geçileceği düşünüldüğünde şimdiden bir yatırım yapmak da doğru olabilir.

Ses Sistemi Nasıl Olmalı?

Ses sistemi, seyirci sayısının yüksek olduğu maçlarda ve hatta özellikle derbilerde meydana gelen gürültü kirliliklerini yenmek için ideal. Uğultu, ıslık ya da davul sesi gibi kuvvetli tiz ve bas sesleri ayırarak kaliteli halde yansıtabilen bir ses sitemiyle beraber hem gürültü kirliliğinden kurtulur hem de tam anlamıyla kendinizi maç atmosferinde hissedebilirsiniz.

Site Footer