Facebook App ID is missing!

Limonata Tarifleri

Akdeniz bölgesinde kış aylarında toplanan portakal ve diğer turunçgillerin suları, evlerde konsantre bir şekilde şişelenir ve yaz ayları yaklaşınca bastıran sıcaklarda ise bu şişeler açılır; bardağın 1/10’u kadar konsantre meyve suyuna soğuk su ve buz ilave edilip misafirlere ikram edilirdi. Bu konsantre meyve suları doğaldı ve şişede beklemekten dolayı hafif alkollü bir hal alırdı. Çocukken, annemle gittiğimiz misafirliklerde ikram edilen bu konsantre meyve sularının şişelerine asla ulaşamazdık. Ev hanımları bu şişeleri canları pahasına korur ve bize sadece içebileceğimiz kadarını sunardı. Ben ve arkadaşlarım o şişelere ulaşabilmek için birçok yöntem denemiş ama başarılı olamamıştık.

Zaman geçtikçe, Akdeniz’in sıcağında içilebilecek farklı içeceklerle tanıştık; sade gazoz, portakal aromalı gazoz ve tabii ki kolalı içecekler. Yeni olana düşkünlüğümüz nedeniyle, annelerin hazırladığı o güzelim meyve suları önemlerini kaybetti ve evleri birer birer terk ettiler. Bu terk edişler bizim için anlam taşımıyordu, çünkü o meyve suları hem az şekerli, hem kutusuz ve hem de bedavaydı. Bu üçlemeye sahip hiçbir içecek, üzerinde renkli harfler ve resimler olan, bol şekerli ve bir çocuğun günlük harçlığına eşit fiyatla satılan bir içeceğin yerini tutmazdı.

Yaş ilerledi ve Akdeniz uzakta kaldı. Küçükken top oynadığım portakalların, top oynanmış hali bile büyük şehirlerde pahalı birer gıda maddesi olarak karşıma çıktıkça, o günlerin aslında ne kadar güzel günler olduğunu bir kez daha anladım ve geriye gitmeye, en azından o günlerin anısına bir içecek hazırlamaya karar verdim.

Mahellemizdeki evlerin kapılarının önüne oturup sohbet eden kadınların hazırladıkları konsantre portakal suları kadar doğal ve anne eli değmiş (çok klişe, ama maalesef bu tanım tam da buraya uygun) gibi olmasa da, değişik ve ev yapımı olması ile öne çıkan bir limonata tarifini paylaşmak istiyorum.

Erkek adam bu işlerden ne anlarmış!” demeyin, bizim oralarda sabah-akşam kebap yenir ve mangal başı ile halay başı hep erkekler tarafından tutulmuş olduğu için, genlerimize işlemiş bir ev erkekliği söz konusudur.

Hazırlayacağımız limonata, normalden biraz farklı bir içeriğe sahip olacak, bu nedenle de içeriği görüp kaçmak yerine, hazırladıktan sonra tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Limonata için gerekli malzemeler:

  • 4-5 çorba kaşığı dolusu limon suyu
  • 7 çorba kaşığı şeker
  • Bir tutam tuz
  • Bir tutam karabiber
  • 3 su bardağı su
  • Bir avuç nane yaprağı
  • 2 buz kabı

Limonatanın hazırlanışı:

Limon suyunu, şekeri, tuzu ve karabiberi bir kaba koyup iyice karıştırın.

Malzemeler karıştıktan sonra 1 bardak su ekleyip, tekrar karıştırın.

Nane yapraklarını 1 bardak su ile birlikte bir kaba koyup, blender ile iyice karıştırın. Yaprakların iyice ufaldığını görene kadar karıştırmaya devam edin.

Naneyi karıştırdığınız suyu, önceden hazırlamış olduğunuz suya ekleyin. Ancak, ekleme sırasında bir süzgeç kullanın çünkü nane parçacıklarının karışmaması gerekiyor.

Kalan 1 bardak suyu da malzemeye ekleyip karıştırın.

Bu işlemlerden sonra, sıra limontamızı dondurmaya geldi. Elimizdeki limonatayı, daha önceden hazırladığınız 2 buz kabına aktarıp, buzluğa koyun. 2 buz kabı limonatanın tamamını alamayacağı için, kalan limonatayı da buzdolabının soğutucu kısmına koyun.

Buzluktaki limonata donduktan sonra, buzluktan çıkarıp bir havan içerisine alın ve iyice ezin.

Ezmiş olduğunuz donmuş limonatayı bardaklara paylaştırın.

Geriye kalan ve buzdolabında soğumaya bıraktığınız limonatayı, ezilmiş limonata buzlarıa bulunan bardaklara boşaltın.

Site Footer

%d bloggers like this: