Facebook App ID is missing!

LG G5 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LG Electronics, merakla beklenen akıllı telefonu LG G5‘i Dünya Mobil Kongresi (MWC) 2016’da tanıttı. Yepyeni bir tasarımla karşımıza çıkan LG G5, tek parça metalden gövdesi ve kolay çıkartılabilir pil özelliğinin yanı sıra modüler tasarımıyla yepyeni bir akıllı telefon deneyimi yaşatıyor. Tamamı pürüzsüz metal gövdeden oluşan LG G5, biten pili saniyeler içinde, şarj edilmiş olanla değiştirebilmenizi sağlayan kolay çıkartılabilir bir pile sahip.

LG G5‘in 135 derecelik geniş açılı lensleri, çekimde daha fazla görüntü yakalamak için geniş ya da standart açılı lensler arasından seçim yapabilmenize olanak tanıyor. LG G5‘te bulunan Always-on özelliği sayesinde tarih, saat ve daha fazlasını da içeren bildirimler, ana ekranı uyandırmadan sürekli açık olan ekrandan görülebiliyor. Bunlara ek olarak, 3D Arc Glass cam özelliği taşıyan 5,3 inç ekranı narin bir kavis ve pürüzsüz bir metal yüzey oluşturuyor. Dahası, özel olarak tasarlanan gizli yalıtkan anten, eşsiz görüntüsünü bozmayacak şekilde LG G5’in tek parça metal gövdesine entegre edildi. LG tasarımcıları, LG G5’e ekledikleri Shiny Cut kenarlar ile metalik gövde tasarımını bir adım daha ileriye götürerek daha fazla kontrast ve ergonomik bir kullanım sağladılar.

LG‘nin yenilikçi modüler tip tasarımı, G5‘in bir dijital kameraya, Hi-Fi çalara ve daha fazlasına dönüşebilmesini sağlarken, geleneksel çıkartılabilir pil özelliğini, tamamı metal gövde tasarımı ile ilk kez bir araya getiriyor.

LG CAM Plus

Çok yönlü bir kamera modülü olan LG CAM Plus, telefona şarj soketinden bağlanabiliyor ve konforlu bir tutuş ile rahat bir kontrol sağlıyor. LG CAM Plus, güç, perde, kayıt, zoom, LED ekranın yanı sıra kullanıcılara ergonomik bir kullanım sunuyor. Genellikle bağımsız dijital kameralarda bulunan sezgisel otomatik odaklanma ve pozlama kilidi özelliklerine de sahip olan LG CAM Plus, LG G5‘e monte edildiğinde fazladan 1,200mAh pil ömrü ekleyerek, daha fazla eğlence için daha uzun çekim süresine olanak tanıyor.

Hi-Fi Plus with B&O PLAY

B&O Play ile ortak geliştirilen yenilikçi ve taşınabilir bir Hi-Fi DAC ses çalar olan LG Hi-Fi Plus B&O Play, yalnızca en son teknoloji ses aygıtlarında bulunan birinci sınıf ses kalitesini arayanların ihtiyaçlarını karşılamak için üretildi. LG Hi-Fi Plus – B&O Play, sahip olduğu yüksek ses kalitesinin yanı sıra, sade ve şık İskandinav tasarımıyla da öne çıkıyor.

İlk olarak, LG V10’da kullanılan ‘up-sampling’ teknolojisine ek olarak, LG Hi-Fi Plus – B&O Play, 32bit 384KHz yüksek ses kalitesini de destekliyor. LG Hi-Fi Plus – B&O Play, istenildiğinde LG G5’e bağlanan bir modül olarak ya da tek başına herhangi bir PC ve akıllı telefona bağlanan harici Hi-Fi DAC olarak da kullanılabiliyor.

Çok Geniş Açılı Lens ve Gelişmiş UX

LG G5’in arka tarafında bir adet standart 78 derecelik ve bir adet de tüm akıllı telefonlar içinde en genişi olan, 135 derecelik lens olmak üzere, iki adet kamera bulunuyor. LG G5’in 135 derecelik lensi, diğer akıllı telefon kameralarından yaklaşık olarak 1,7 kere; insan gözünün sahip olduğu görüş alanından ise 15 derece daha geniş bir görüş açısı sunuyor. Kullanıcılar, bu geniş ekran lens sayesinde, nesnelerden uzaklaşmak zorunda kalmadan daha büyük manzaraları, daha uzun binaları ya da daha büyük kalabalıkları görüntüleyebiliyorlar.

LG G5, “Pop-out Picture”, “Film Effect” ve “Auto Shot” gibi güçlü bir fotoğraf efektleri koleksiyonuna sahip. “Pop-out Picture” özelliği ile standart ve geniş açı lenslerle çekilen fotoğraflar birleştirilip bir resim çerçevesi efekti yaratılabiliyor. Geliştirilmiş kamera arayüzü UX’e sahip olan “Auto Shot” özelliği ile yüz fark edildiğinde otomatik olarak kusursuz bir selfie çekilebilirken, “Film Effect” özelliği ile de bir resme dokuz farklı film emülatörü uygulanabiliyor.

Geliştirilmiş kolaylık için her zaman erişilebilir ekran

LG G5’in 5.3 inç Quad HD IPS Quantum ekranı aynı zamanda bir akıllı telefon ana ekranında ilk defa her zaman erişilebilir olma özelliğine imkan tanıyor. İlk olarak LG V10’ın ikinci ekranı olarak tanıtılan her zaman erişilebilir ekran konsepti (Always-on), LG G5 ile birlikte ana ekrana taşınarak, uyku modunda olsa bile, ana ekranda tarih ve saat kesintisiz olarak gösterebilmesi için genişletildi. Bu sayede kullanıcılar önemli bir toplantıdayken ya da elleri doluyken bile istedikleri zaman saati kontrol edebiliyorlar. Güç tüketimini en aza indirgemek için, ekran kartı, IC memory ve güç yönetimi özelliğini yeniden tasarlayan LG, ekranın siyah ışığının yalnızca küçük bir bölgeyi aydınlatmasını sağlıyor. Bu teknoloji ile sürekli erişilebilir ekran çalışırken pilin sadece saatte yüzde 0,8 kadarını kullanıyor. Kullanıcıların her gün ortalama 150 kez saati kontrol etmek için akıllı telefon ekranlarını açtıkları göz önüne alındığında, LG G5’in her zaman erişilebilir ekranının günlük kullanımda pil tüketimine ciddi bir farklılık getireceği ise kaçınılmaz.

LG G5’in bir başka gelişmiş ekran özelliği “Daylight Mode” ise otomatik parlaklık ayarının çok daha ötesine geçerek LG G5’in ekranının dış mekânlarda çok daha rahat görülebilmesini sağlıyor. Daylight Mode ortamdaki ışık durumunu saptayarak eş zamanlı olarak ekran parlaklığını 850 nit’e kadar yükseltip düşürebiliyor. LG G5 bunu o kadar hızlı yapıyor ki daha gözleriniz ortamdaki ışık farkını anlayamadan, LG G5 hazır durumda oluyor.

Qualcomm Snapdragon 820 İşlemci

LG G5 güçlü olmasının yanında önemli bir enerji tasarrufu sağlayan Snapdragon 820 işlemcisiyle kullanıcılarına gelişmiş 64-bit performansının ayrıcalıklarını sunuyor. Adreno 530 grafikleri ve enerji tasarruflu Qualcomm Hexagon DSP ve aynı zamanda Qualcomm Spectra 14-bit çift görüntü sinyali işlemcisiyle (ISPs), yüksek çözünürlüklü DSLR kalitesindeki görüntüleri önemli bir enerji tasarrufuyla birlikte sunabiliyor. Snapdragon 820 işlemci aynı zamanda entegre edilmiş X12 LTE modemiyle 600 Mbps’ye kadar olan Category 12 indirme hızlarını ve 150 Mbps’ye kadar olan LTE Category 13 uydu hızlarını da destekliyor.

Bir önceki Snapdragon modeliyle karşılaştırıldığında, Qualcomm Technologies’in bugüne kadarki en gelişmiş CPU mimarisini iki katı bir performans ve enerji tasarrufuyla sunuyor. Adreno 530 grafikleri ise yüzde 40’a kadar daha hızlı grafikler ve aynı oranda enerji tasarrufu sunuyor. 4K kayıt yapmayı destekleyen ve 1080p çözünürlükten dört kat daha fazla olan videoları oynatabilen Snapdragon 820, kullanıcıların günlük çekimlerini çok daha hızlı ve detaylı bir şekilde izleyebilmelerini sağlıyor. İşlemci aynı zamanda sanal gerçeklik için de optimize edildiğinden en gerçekçi renkleri ve yüksek kaliteli pikselleri üreterek LG G5 kullanıcılarının üstün bir sanal gerçeklik tecrübesi yaşamalarını sağlıyor.

aptX HD: 24-bit Hi-Fi Kablosuz Ses

LG G5 içerdiği aptX HD kodek sayesinde Bluetooth üzerinden gelişmiş 24-bit ses kalitesini destekleyerek, kullanıcılara zengin ve temiz bir ses kalitesini kayıpsız şekilde sunuyor. LG Tone Platinum ile eşleştiğinde ise kullanıcılar orijinale en yakın üstün Hi-Fi ses kalitesini tecrübe edebiliyorlar.

Qualcomm Quick Charge 3.0

LG G5’in sunduğu Qualcomm® Quick Charge 3.0 teknolojisi şarj işlemini inanılmaz seviyede hızlandırıyor. Sahip olduğu akıllı algoritma sayesinde Quick Charge 3.0 bir önceki jenerasyona göre yüzde 27 daha hızlı ve yüzde 45 daha etkili.

Low Power Location Estimation (LPLE) Technology

Low Power Location Estimation (LPLE) Teknolojisi, konum bazlı uygulamaların güç tüketiminde yüzde 49,1’lik enerji tasarrufu sağlayarak LG G5’in eşsiz bir pil ömrüne sahip olmasını sağlıyor.

Teknik Özellikler:

 • İşlemci: Qualcomm® Snapdragon™ 820 Processor
 • Ekran: 5.3-inç Quad HD IPS Quantum Ekran (2560 x 1440 / 554ppi)
 • Hafıza ve depolama: 4GB LPDDR4 RAM / 32GB UFS ROM / microSD (2TB’a kadar)
 • Kamera: Arka: Standard 16MP, Geniş 8MP / Ön: 8MP
 • Batarya: 2,800mAh (çıkarılabilir)
 • İşletim Sistemi: Android 6.0 Marshmallow
 • Boyular: 149.4 x 73.9 x 7.7~8.6mm
 • Ağırlık: 159g
 • Ağ: LTE / 3G / 2G
 • Bağlantı: Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac / USB Type-C 2.0 (3.0 uyumlu) / NFC / Bluetooth 4.2
 • Renk Seçenekleri: Gümüş / Titan / Altın / Pembe

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: