Facebook App ID is missing!

Laptop Harddiskini Değiştirmek

Lenovo’nun popüler dizüstü bilgisayar modeli G500’ün 320GB, 500GB ve 1TB gibi farklı harddisk seçenekleri var. Bu seçeneklerin tamamı 5400 rpm hızda çalışan harddiskler ve bazı kullanıcılar için bu hız yetersiz gelebilir.

Harddiskin hızı ile birlikte, boyutunun yetersiz gelebileceği ya da harddiskin arızalanabileceği ihtimallerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. İşte bu durumlardan herhangi biri ile karşılaştığınızda, Lenovo G500‘ün harddiskini değiştirmek için 2 farklı yol izleyebilirsiniz;

1- Bu tür işlere kafa yormak istemeyenler için çözüm

Teknik servise başvurup, harddiskin değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Bu yöntem, eğer harddiskte bir sorun oluştuysa ve bu sorunda sizin hiçbir sorumluluğunuz yoksa işe yarayacak yöntemdir. Eğer durum farklı ise, teknik servisin yapacağı 5 dakikalık işlem size büyük bir maliyet doğuracaktır.

Birinci yöntemi tercih ederseniz, yazının bundan sonraki kısmı sizi ilgilendirmiyor; ancak ikinci yöntemi seçip maliyetten kurtulma yoluna giderseniz, çok kısa birkaç adımda harddiski değiştirebilirsiniz.

2- “Param kıymetli” diyenler için çözüm

Lenovo G500‘ün kolayca açılabilen alt kapağını çıkarıp, harddiski kendiniz değiştirebilirsiniz.

Harddiski değiştirmeden önce karar vermeniz gereken konu, eğer henüz satın almadıysanız, hangi harddiski alacağınıza karar vermek olacaktır. Harddiskle ilgili 3 farklı seçeneğiniz mevcut; 5400 rpm Sata, 7200 spm Sata ve SSD disk.

3 seçenekten birincisi, yani 5400 rpm hıza sahip olan harddisk modelleri uygun fiyatları ile dikkat çeken fakat en yavaş harddisk tipidir.

7200 rpm olanlar ise, biraz daha hızlı ve az da olsa daha pahalı harddisklerdir.

SSD (Solid State Disk) modelleri, diğer iki harddisk tipine göre çok daha hızlı fakat bir o kadar da pahalı depolama seçeneğidir.

Eğer ihtiyacınız saf hız ise, tercihiniz SSD; biraz hız ve biraz da uygun fiyat ise 7200 rpm Sata; sadece uygun fiyat ise, 5400 rpm Sata harddisk olmalıdır.

Konumuza, sizin kararınızı verdiğiniz ve ihtiyacınız olan harddiski aldığınızı varsayarak devam edelim.

Lenovo G500’ün harddiskini değiştirmek için ihtiyacınız olacak tek alet bir yıldız tornavida olacak. Yıldız tornavida hazırsa, başlayabiliriz.

– Bilgisayarı ters çevirip, bataryasını çıkarın.

– Bataryanın bulunduğu boşluğun uzun olan kenarında iki tane vida göreceksiniz. Bu vidaları, yıldız tornavida aracılığı ile yerlerinden sökün.

– Vidalar çıktıktan sonra, alt kapağı kendinize doğru çekin. Çok az güç uygulayarak kapağın yerinden çıktığını göreceksiniz.

– Kapağı yerinden çıkardıktan sonra, cihazın alt kısmında harddiski göreceksiniz.

– Aynı alt kapağı çıkardığınız gibi, harddiski de kendinize doğru çekin ve yerinden çıkarın.

  • Sökmüş olduğunuz harddisk ile, elinizdeki yeni harddisk arasında ufak bir farklılık göreceksiniz. Bu fark, Lenovo G500’ün harddiskinin cihaza montajı için kullanılan aparattan kaynaklıdır.
  • Söktüğünüz harddiskin aparatını, yıldız tornavida aracılığı ile çıkarın.
  • Satın almış olduğunuz yeni harddiski bu aparata monte edin.
  • Montaj işlemi bittikten sonra, yeni harddiski yuvasına oturtun. Yeni harddiski oturtmak için yapacağınız şey, harddiski yuvaya yerleştirip itmek olacaktır.
  • Alt kapağı da aynı şekilde yerine oturtup itin.
  • Sökmüş olduğunuz iki vidayı yerlerine takın.

Hepsi bu…

Site Footer

%d bloggers like this: