Facebook App ID is missing!

Kuru Halı Temizleme Teknikleri

Birçoğumuzun evinin vazgeçilmezi durumunda olan eşyalardan biri de halıdır. Annelerimiz “ısıyı korusun” diye, öğrenci kardeşlerimiz ise “pisliği saklasın” diye halıları kullanırlar. Ancak halılar, diğer tüm ev dekorasyona malzemelerinden çok daha fazla kirlenir ve temizlemesi de çoğu zaman eziyet olur. Hele ki duvardan duvara halı döşeli evlerde bu iş daha da zordur.

Halıları temizleme konusunda birkaç seçeneğiniz mevcut;

Halıları toparlayıp, bir temizlemeciye teslim etmek.

Bu yöntem, çoğu kadının tercihi olabilir. Fakat, halı temizleme firmalarının halıları nasıl temizledikleri, nerede kuruttukları, temizlik malzemelerinin sağlığa uygun olup olmaması gibi kafa karıştıran konuları dikkate alanlar için bu seçenek pek de uygun değildir.

Halı yıkama makinesi ile temizlemek.

Halı yıkama makinesi, özellikle bir dönem herkesin evinde yer edinen bir cihazdır. Neredeyse her Türk kadını evine bir tane halı yıkama makinesi almış ve sonrasında gelen “Selma Abla, senin bir halı yıkama makinen vardı, ne oldu?” sorusuna net bir cevap üretememiştir. Bunun temel nedeni, halı yıkama makinesi ile halı temizlemenin ancak ve ancak gerçekten vakti olanlar tarafından yapılabilecek bir işlem olmasıdır.

Halıları temizlemek yerine, atmak.

Bu seçenek ilk bakışta “Zengin işi” gibi görünse de, aslında “Öğrenci işi” bir seçenektir. Eğer öğrenciyseniz ve halıları ikinci el olarak aldıysanız, en son temizliği siz satın almadan birkaç yıl önce görmüşlerdir ve şu anda üzerinde görüp “Halının desenleri” olarak adlandırdığınız şekiller, yılların birikimi olan lekeler olabilir. Eğer bu grupta yer alıyorsanız, en uygun hareketin “Halıyı atmak” olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu umuyorum.

Yukarıdaki seçenekler, genelde bildiğimiz ve uyguladığımız temizlik yöntemlerini gösteriyor. Ancak, tüm bunlara alternatif ve hepsinden çok daha sağlıklı bir yöntem daha mevcut;

Evdeki malzemeleri kullanarak, tamamen doğal ve kuru sistem halı temizliği.

Bu yöntemin en önemli özelliği, kullanılan tüm malzemelerin doğal ve sağlıklı olmasıdır. Yani, halılarınızı temizledikten sonra, çocuğunuz ya da kediniz halının üzerinde rahatlıkla vakit geçirebilir. Bunun yanı sıra, kuru sistem olduğu için, temizlik biter bitmez halılarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kuru sistem halı temizliği için, aşağıdaki malzemelere ihtiyaç duyacaksınız;

  • 2 su bardağı karbonat
  • ½ su bardağı mısır nişastası
  • ½ su bardağı mısır unu
  • 4 adet kuru defne yaprağı ya da tozu
  • 1 çorba kaşığı karanfil
  • Blender
  • Tuzluk benzeri büyük boy bir kap

Listede yer alan malzemelerden karbonat, mısır unu, mısır nişastası ve karanfil halılarınızı temizleme amaçlı işe yararken, defne yaprağı, güzel koku yayma görevini üstleniyor. Tüm malzemeleri blenderda iyice karıştırdıktan sonra, üstü delikli bir kaba koyup temizleyeceğiniz halının üzerine serpin.

Serpme işlemi bittikten sonra, en az iki saat bekleyin. Bu süreçte halı, hazırlamış olduğunuz temizlik malzemesini emecektir. Eğer mümkünse, gece yatmadan önce malzemeyi halıya serpin ve sabah temizliğe başlayın.

Halı malzemeyi emdikten sonra, elektrikli süpürge ile halıyı iyice süpürün. Artık halınız temizlenmiştir.

Eğer halıda çok büyük ve uzun süreden beri bekleyen lekeler varsa, ev yapımı temizlik malzemesi bu lekeleri çıkartamayabilir. Ancak, normal bir halının ihtiyaç duyacağı temizlik için yeterli bir çözüm olacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: