Facebook App ID is missing!

Kombi Seçimi ve Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her ne kadar hala sıcak havaların etkisi altında olsak da kombi gerektirecek havalar git gide yaklaşıyor. Soğuk havalar tam olarak başlamadan önce kombi alışverişini ya da bakımını tamamlayarak tasarruf edebilirsiniz. Kombi fiyatları model ve kapasiteye göre değişkenlik gösterir fakat fiyatına baktığınız kadar, yakıt tasarruf özelliklerini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Aksi takdirde, kombiyi ucuza satın almış olsanız da her ay yüksek gelen doğalgaz faturalarını ödemeye uğraşarak daha çok zarar edebilirsiniz. Ayrıca, kombi servisi ve garanti süresini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Bu tip ürünlerde bakım ve yakıtta tasarrufa gitmek ürünün satış fiyatından daha önemli ve bu yüzden güvenilir markalar daha çok tercih ediliyor.  

Kombi Çeşitleri 

Yoğuşmalı Kombi: Yoğuşma, gaz halindeki bir maddenin çevresiyle ısı aracılığıyla girdiği etkileşimle beraber sıvıya dönüşmesidir. Yoğuşmalı kombiler, doğalgazın yanmasıyla beraber ortaya çıkan su buharının yarattığı ısı enerjisinin de kullanımını sağlar. Bu sayede daha az yakıt harcayarak daha çok verim alınabilir. 

Hermetik Kombi: Isı yaratmak için doğalgazın yanma süreciyle beraber atık gazlar ortaya çıkar. Kombiler bu atık gazları iki farklı şekilde dışarı atarlar, hermetik ya da bacalı sistem. Hermetik kombilerde, yanma sonrasında ortaya çıkan atık gaz, bir fan aracılığıyla yavaş yavaş atmosfere salınır. Hermetik modeller aynı zamanda sürecin başında ateşi yakmak için ihtiyaç duyulan havayı da aynı fan aracılığıyla içeri alır. 

Bacalı Kombi: Bacalı kombilerse, yanma esnasında olan atık gazı eski usulle, yani bir baca yardımıyla dışarı atar. Bacaların standartlara uygun bir şekle yapıldığından ve tam donanımlı çalıştığından her daim emin olmak gerekir. 

Yoğuşmalı kombiler, yakıt tasarrufu açısından ciddi bir avantaj sağlar fakat petek uzunluğu da yoğuşmalı kombiden tam performans almak için önemli bir kıstastır. Yakıt tasarrufu ve modern fan sistemiyle, yoğuşmalı hermetik kombiler, en çok tercih edilen ürünlerdir. Kombi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli üç unsur, ısıtacağınız alanın metrekaresi, yüksekliği (bulunduğu kat) ve baktığı yön. Metrekareye göre ideal kapasite değişir; 80-90 metrekarelik alanlar için 17000 kilokalorilik kombiler, 90-160 arası için 20000 kilokalorilik kombiler, 160 metrekare üstü için 26000 ve çok büyük geniş alanlar için de 30000 kilokalorilik kombiler idealdir. 

Bakım

Senede en az bir defa, sonbahar döneminde kombilerinizin bakımını yaptırabilirsiniz. 6 Aylık periyodik bakım isteyen modellerinde de tam performans almak için periyodik bakımı aksatmamak gerekir. Kombilerin bakımının sağlıklı olması için mutlaka sertifikalı, uzman kişilere bakım yaptırmak ve hangi markayı kullanıyorsanız, o markanın servisiyle çalışmak da kesin ve mantıklı bir çözümdür.  

Site Footer

%d bloggers like this: