Facebook App ID is missing!

Klimalar! Serinlemenin Konforlu Yolu Onlardan Geçiyor…

Yaz geliyor ve havalar ısınmaya başladı. Yazın bunaltıcı sıcaklarından hızlıca kurtulmanın yollarından en etkilisi klima ile serinlemektir. Hatta bazı durumlarda öyle bir hal alıyor ki klimalar ihtiyaç haline geliyorlar.

Klimanın Kısa Tarihi… 

İnsanlar çok eski zamanlarda bile yazın soğutmaya, kışın ısıtmaya hep ihtiyaç duymuşlardır. İlk zamanlarda kullanılan ilkel yöntemlerden sonra Leonardo Da Vinci’nin çalışmalarını görürüz. Da Vinci patronunun eşinin odasını serinletmek için yaptığı su gücü ile çalışan sistem bugünkü klimaların işlevini yerine getirmekle beraber klimanın çalışma sistemini benimsemediği için tarihteki ilk fan olarak nitelendirilir. Klimanın bugünkü haline en yakın tasarımları 1902 yılında Willis H. Carrier yapmıştır.

Klima-İnfografik-1

Nerede Kullanacağınız Önemli 

Lokanta gibi hacmi büyük ve hava sirkülasyonu yoğun olan yerlerde büyük ve performanslı klimalar tercih edilmeli. Evde odalarda kullanılan klimaların ise konfor açısından sessiz klimalar olmasına dikkat edin.

Ses Seviyeleri 

Kullanacağınız yere göre doğru ses seviyesini seçmeniz önemli. Bütçenize göre olabildiğince sessiz modelleri tercih edin.

  • 20 db altı ……… çok sessiz
  • 20-30 db ………. az sesli
  • 30-40 db ………. orta sesli
  • 40 db üstü ……. çok sesli (iç ünite için tercih edilmemelidir.)

İnverter Teknolojisinden Faydalanın 

Klimanın içinde var olan ve hava üfleyen kompresörün çalışma kapasitesini kendi kendine arttırmasına ve azaltmasına sebep olan teknolojiye inverter teknoloji denir.

İnverter klimalar çalışma hızını otomatik kendi ayarlayarak enerji tüketimini azaltırken daha iyi bir verimlilik sağlar. Diğer klimalara oranla %30 ila %40 arasında elektrik tasarrufu sağlar. Ayrıca ısı değişimlerini hassas bir şekilde algılayarak ortamın daha verimli bir yoldan aynı ısıda kalmasını sağlarlar.

Klimalar ve Garanti Koşulları 

Genel olarak klimalar için ülkemizde garanti süresi 2 yıl olarak uygulanır. İncelendiğinde bu süre bu ürünler için normal bir zaman dilimidir. Klimaların kurulumları genellikle ücretsiz yapılır. Bunun dışında bir problemden ötürü servis çağırırsanız bu işlem büyük olasılıkla ücretli olacaktır. Ürünü seçmeden önce mutlaka bu koşulları araştırın ve sorgulayın.

klimaaa 1

Klima Kullanımında Faydalı Detaylar 

  • Klimanızı çok kısa süreli kapayıp açmayın. Kapadıysanız açmak için en azından 5 dakika bekleyin. Hızlı kapayıp açmalar kompresörü bozabilir.
  • Isı devir daimi yapan fan kısmının önüne herhangi bir engel teşkil edecek bir şey konmaması da oldukça önemli.
  • Soğuk havanın iç kısımlara ilerlemesini istiyorsanız vantilatör yardımıyla bunu sağlayabilirsiniz.

 

Site Footer