Facebook App ID is missing!

Klima Nasıl Alınır? Doğru Klimayı Seçmenin Yolları Nelerdir?

Yaz aylarının gelişiyle beraber, son yüzyılın en önemli buluşu olarak kabul gören klima çeşitleri, yanlış seçildiğinde bir hayli can sıkıcı sonuçlar doğurabilir. Üstüne üstlük, klimayı seçmek diğer teknolojik aletlerle kıyaslandığında oldukça zordur. Bir bakmışsınız, bir elinizde kalem öteki elinizde mezura metrekare hesabı yapar haldesiniz.

Dolayısıyla, klimanızı seçerken bilindik markalara güvenmek ve onlardan tavsiye almanın yanı sıra, bir rehbere danışarak hareket etmek işinizi daha da kolaylaştıracak ve doğru bir seçim yapmanızı sağlayacaktır. Umarız bu rehber yazı işinizi görür…

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klimalar genel olarak üç çeşide ayrılır.

Duvar Tipi Split Klima

klima 10

Split klimalar iç ve dış olarak ayrılan iki parçadan oluşur. Mekandaki sıcak havayı çekip soğuk hava üfleyerek çalışır. Duvar tipi Split klimalar, az yer kaplaması, sıcak hava özelliği, sessizliği ve dekoratif olarak çok daha kullanışlı olmasıyla en çok tercih edilen klima tipidir.

Salon Tipi Klima

Daha büyük alanlar için tercih edilen bu salon tipi klimalar genelde; fabrikalar, işyerleri, büyük restorantlar ve konferans salonları gibi yerler için tercih edilir. Çok daha kuvvetli soğuk hava üfleme özelliği olması sebebiyle mekanları daha çabuk soğutur ve sıcak havayla daha rahat mücadele eder. Monte gerektirmez.

Mobil Klima

Mobil klimalar daha küçük mekanlar ya da evinizin daha küçük odalarını soğutmak için idealdir. Özellikle çocuk ya da yaşlı odalarında soğuk çarpmasını engellemek için tercih edilir. Bunların yanı sıra portatif ve taşınabilir olması sebebiyle mevsimsel ev değişikliği için de avantajlı bir klima modelidir.

BTU Nedir?

Türkçeye çevirmek gerekirse BTU’nun açılımı; İngiliz ısı birimi (british termal unit).

Klima alırken BTU değerini göz önünde bulundurarak almanız gerekir. Çoğu klima servisi BTU değerini hesaplayıp ona göre tavsiyeler vermeye başlasa da biz yine de nasıl hesaplandığına değinelim:

Yaşadığınız bölgelerin önceden hesaplanan BTU katsayıları vardır. Bu katsayı, klimayı kullanacağınız odanın metrekaresiyle çarpılıyor. Çıkan sayıya, evde yaşayan her insan için artı 600 sayı ekleniyor. Fakat bu denklemin en basit hali. Evinizin tavan yüksekliğinin 2 metreden fazla olduğu ve 50 watt’ın üzerinde aydınlatma ya da fırın gibi ısı yayan mutfak aletlerinin olduğu alanlarda hesaplama değişiyor.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

BTU değeri arttıkça fiyat da artar. Hesaplanan BTU değerini karşılayamayan bir klimayı kullanmak da beklentinizi karşılayamayabilir. En doğru seçim; odanın BTU değerine en yakın BTU değeri olan bir tanesini seçmek olacaktır.

Enerji sınıfı segmenti arttıkça, klimalar enerjiyi daha tasarruflu bir şekilde kullanır. Fakat burada göz önünde bulundurmanız gereken, klimaları ne sıklıkta ve kaç saatlik aralıklarla kullanacağınızdır. Örneğin, eğer iki ay boyunca günde üç saat kullanacaksanız, enerji tasarrufu için o kadar ileri teknolojilere ihtiyacınız yok.

Küçük bir odaya çok büyük bir klimayı yerleştirmek zannettiğiniz kadar verimli olmayacaktır. Oda çok çabuk soğuduğu takdirde çalışmayı azaltır ya da keser ve odanın nemini temizleyemez. Islak ve soğuk bir odada yaşamak ya da uyumak istemezsiniz.

Klimaların en kullanışsız olduğu alan kumandalardır, kumandasının kullanışlı olduğundan ve istediğiniz özellikleri barındırdığından emin olun.

Klimanın hava filtresi kalitesi arttıkça, havada bulunan zararlı bakteriler ve tozları kolayca temizler. Özellikle çocuk, yaşlı veya alerjik bireyler bulunan evlerde, kaliteli filtreli klimalar tercih edilmelidir.

Gelişen Klima Teknolojisi

Sessizlik, filtre ve çevreye duyarlılık konusunda gün geçtikçe gelişiyor. Son yıllara damgasını vuran inverter klima teknolojisi ise klimanın, oda sıcaklığını algılaması ve performansını buna göre şekillendirmesini sağlıyor. Böylece klima markaları, kullanıcılarına hem enerji tasarrufu hem de daha dayanıklı klima modelleri sağlıyor.

Site Footer