Facebook App ID is missing!

Kitap Okuma Listesi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kitap okumak kimilerine göre bir alışkanlık olsa da birçok kitapsevere göre bu tamamen bir ihtiyaçtır. Her kitapseverin de kendine göre bir kitap okuma alışkanlığı vardır. Bazısı bir kitabı bitirmeden diğerine geçmezken bazısı birden fazla kitaba aynı zamanda başlar ve ruh haline göre aralarından bir tanesini seçer ve okur. Bu durumda bu konu biraz özneldir. Ama elbette verebileceğim birkaç tavsiye de yok değil. Özellikle de kitap okumaya yeni başlayanların işine yarayabilecek birkaç konudan bahsetmek isterim.

Kitap Listesi Yapmaya Başlamak…

edebiyat

Daha önce de söylediğim gibi her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Kitap okumak tamamen zevk işidir ve okumak istediğimiz kitaplara ve sırasına elbette biz karar veririz. Ama bir liste yaparken nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız o zaman birkaç noktadan kısaca bahsedebilirim.

İlk olarak ne kadar sürelik bir kitap listesi belirlemek istediğinize karar vermelisiniz. İster 1 aylık bir zaman diliminde okumak istediğiniz kitapları seçersiniz isterseniz 1 yıllık. Ne kadar süre olursa olsun mutlaka zaman dilimi belirlemelisiniz. Bu önünüzü daha rahat görmenizi, daha planlı bir okuma çizelgesi oluşturmanıza yardımcı olur.

Daha sonra ise dijital ortamda mı yoksa nostaljik bir şekilde kalem kâğıtla mı bir liste yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. Şahsen her iki şekilde de bir liste yapıyorum. Çünkü kâğıt kalemle uğraşmak benim için bir zevk diyebilirim. Ayrıca yazdığım kâğıdın ya da defterin kaybolması ihtimaline karşı da bilgisayarımda ve telefonumda saklayabileceğim bir liste yapıyorum.

Bir sonraki adımınız ise sevdiğiniz türleri ve sevdiğiniz yazarları belirlemek olmalıdır. Bunun için de klasikler, bilimkurgu, aşk, biyografi, polisiye ve gerilim gibi türlerden hangilerini sevdiğinizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Bu türleri belirledikten sonra da en sevdiğiniz yazarları belirlemelisiniz. Eğer daha önce eserlerinden herhangi birini okuduysanız işiniz kolay demektir. Ama daha önce hiç okumadığınız bir türe başlayacaksanız o zaman biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü eğer akıcı bir dilde ya da ağdalı bir dilde kitap okumayı seviyorsanız bu şekilde yazan yazarları bulmanız için birçok yazarı okumanız gerekecektir. Bu da biraz araştırma ve zaman demektir. Yine de kitap okumaktan zevk alanlar için kötü eser yoktur, ilgi alanımızda olmayan eser vardır 😊

Kitap Okuma Sırası Belirleme…

roman

Süreyi belirlediniz, türleri belirlediniz ve aldınız elinize kâğıt kalemi ya da bilgisayarı. Peki ama ilk olarak hangisini okumak gerek? İşte bu noktada merakınız, zevkiniz ve okuma ihtiyacınız devreye giriyor. Sonuçta kitap okumak zevk işidir. O anda hangi yazarı, hangi türü okumak istiyorsunuz bunu düşünmelisiniz.

Eğer okumak istediğiniz kitapları aldıysanız yani kitaplar somut olarak yanınızdaysa o zaman bu iş daha kolay ve zevkli olacaktır. Masanın üzerine bütün kitapları yayıp ve aralarından istek sıranıza göre seçerek listenize yazabilirsiniz. Özellikle de koca bir kupada kahve, zevkinize uygun bir müzik ve kitaplarınızla geçireceğiniz zaman, muhteşem değil mi? Bu kitap kurtlarının herhalde hayatta en çok keyif aldıkları zaman dilimidir.

Gerilim romanlarından hoşlananlar için bu kitaplar paha biçilemez güzelliktedir. Aynı şekilde dünya klasikleri dediğimiz zaman akla gelen Balzac, Tolstoy, Dickens, Kafka, Zweig okumak hemen her kitapsever için bir zevktir. Bunların dışında aşk romanları, cinayet romanları, biyografiler de müptelası olunan türler arasındadır. Sırasını belirlemek ise elbette sizin zevkinize kalmıştır. En merak ettiğiniz eserden başlayarak da düzenleyebilirsiniz en ince olan kitaptan başlayarak da listeleyebilirsiniz. Amaç nasılsa bu muhteşem eserlerin tadını çıkarmak ve alacağımız bilgilerin bütünü değil midir? Şimdiden yapacağınız listeniz için kolaylıklar ve keyifli okumalar dilerim.

Site Footer