Facebook App ID is missing!

Kediler İçin En Tehlikeli 11 Gıda

Kediler en çok tercih edilen ev hayvanlarının başında geliyor.  Yıllarca kedi beslemiş biri olarak, acemilik zamanlarımda düştüğüm ya da ucundan döndüğüm hataların bazıları sevgili kedimi (kendisi geçen yıl 15 yaşında hayata gözlerini yumdu) kendime benzetip daha fazla paylaşımda bulunabilmek için, kendi yediklerimden vermeye çalışmaktı.

Bu hataların bazılarını listeledim ve internetten yaptığım araştırmalarla da destekledim. Çıkan sonuçlara göre, aşağıdaki yiyecekleri kediciklerden uzak tutmanız gerekiyor.

1- Kuru üzüm

Kuru üzümü doktorlar bize tavsiye etseler de, hiçbir veteriner kedinize tavsiye etmez. Kedilerin metabolizması bizimkinden farklı olduğu için, kuru üzüm yediklerinde karaciğer yetmezliği sorunuyla karşılaşabilirler. Bunun yanı sıra, kuru ya da yaş üzüm yediklerinde, sonraki 24 saate dikkat etmelisiniz. İştah kaybı, güçsüzlük, şiddetli karın ağırısı gibi zehirlenme belirtileri bu 24 saat içerisinde kendisini gösterir.

2- Soğan

Kedinize soğan ya da içerisinde soğan bulunan yiyecekler sunmak, en az kuru üzüm sunmak kadar büyük sorunlara yol açabilir. Soğanın içeriğinde bulunan sülfoksit ve disülfür gibi maddeler, kedilerin kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına ve sonuçta da anemi gibi ciddi hastalıklara yakalanmalarına neden olmaktadır.

3- Sarımsak

Soğan ile aynı aileden olan sarımsak (bazıları sarmısak da diyebilir) soğana göre daha fazla risk taşır; çünkü içeriğindeki maddeler daha yoğundur.

4- Çiğ yumurta

Spor yapmayan hiç kimse durduk yere çiğ yumurta yemez. Çiğ yumurtanın taşıdığı salmonella ve koli basili gibi hastalık riskleri, yumurtayı çiğ olarak yemememiz için yeterli nedenlerdir. Aynı nedenler, kediler için çok daha önemlidir ve eğer bu tür hastalıklara karşı kedinizi korumak istiyorsanız, çiğ yumurtayı ondan uzak tutmalısınız.

5- Akollü içecekler

Alkol zehirlenmesini duymuşsunuzdur. Fazla tüketilen alkollü içecekler, insanlarda alkol zehirlenmesi sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Aynı şekilde, çok daha küçük bedene sahip olan kediler de alkol zehirlenmesi riski taşırlar ve bu risk çok daha yüksektir.

6- Kafein

İçeriğinde kafein bulunan hiçbir yiyeceği kedinizle paylaşmayın. Kedilerin kafeine verdikleri tepki bizimkinden oldukça farklıdır ve kafein gibi maddeler kedilerde önemli ölçüde su kayıplarına ve hatta ölümlere neden olabilmektedir.

7- Hayvansal yağ

Kedinize sunduğunuz etin üzerinde bir miktar yağ olması sorun değil, fakat ona dilim dilim hayvan yağı vermek kusma ve ishal gibi sorunlarla baş etmesine neden olabilir.

8- Kemik

Listemizde yer alan en tehlikeli maddelerden biri kemiktir. Tadı güzel, maliyeti düşük ve kediler tarafından seviliyor olmasına rağmen, kemikler özellikle yemek borusunu yırtma ya da tıkama ihtimali taşıdıkları için tehlikelidirler.

9- Süt ve kaymak

Kedilerin süt sevdiği bilinen bir gerçektir. Ancak yetişkin kedilerin laktoza karşı korumaları yoktur. Eğer marketten aldığınız sütü ya da kaymağı kedinize yedirirseniz, kısa süre sonra ishal olduğuna şahit olursunuz. İshalin uzun süre devam etmesi ise, kedinizin ölümüne sebep olabilir. Eğer kedinizin mutlaka süt içmesini isterseniz, marketlerde satılan laktozsuz sütlerden alabilirsiniz.

10- Avokado

Her gün yediğimiz bir meyve olmasa da, denk gelir de kediniz bir avokado bulursa, avokadonun birçok hayvan gibi kediler için de toksik içeriğe sahip olduğunu unutmayın. Her zaman olmasa da, avokado nedeniyle zehirlenip ölen kediler bile vardır.

11- Balık

Çizgi filmlerde ve karikatürlerde kedilerin önlerinde genelde bir balık kılçığı durur. Bunun temel nedeni bir gerçeğe dayanır; kedilerin en sevdiği besin balıktır. Nedeni bilinmese de, hiçbir kedi balığa hayır diyemez. Ancak, kedinizi balıkla ödüllendirmek isterseniz, mutlaka ama mutlaka kılçıklarını ayıklayıp verin. Kemikler gibi kılçıklar da ölümcül risk taşır.

Site Footer

%d bloggers like this: