Facebook App ID is missing!

Kan Lekesini Çıkarmanın Yolları

Tıraş olurken ya da herhangi başka bir işle uğraşırken elinizi, yüzünüzü kesmek gibi bir alışkanlığınız varsa, kıyafetlerinizde kan lekesi ile dolaşmak zorunda kalmanın ne demek olduğunu bilirsiniz. Evdeyken sorun olmasa da, özellikle dışarıda başınıza geldiğinde; canınızın yanmasına bir de lekeli kıyafetle dolaşmanın eklenmesi, hayatı sorgulamanıza neden olabilir.

Eğer böyle durumlarla karşılaşırsanız, bu yazıda bulunan yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Kan lekesi ile ilgili bilmeniz gereken en önemli nokta, oluşan lekenin kısa bir süre içerisinde temizlenmesi gerektiğidir. Lekeyi daha geniş bir zamanda çıkarmayı düşünenler için bir bilgi paylaşalım; 24 saat boyunca kumaş üzerinde kalan kan lekesini çıkarmak neredeyse imkansızdır.

Gelelim, kan lekesini çıkarma yöntemlerine;

Beyaz Sirke

Temizlik malzemesi olarak birçok işe yarayan sirke, kan lekesi temizlemede de oldukça başarılı bir malzeme. Kan bulaşan bölgeye beyaz sirke döküp 5-10 dakika beklerseniz, lekenin sıvılaşıp kıyafetten ayrılmaya başladığını görebilirsiniz. Bu süre sonunda herhangi bir bez ya da peçete ile lekeli bölgeyi temizleyebilirsiniz. Eğer kan lekesi kalırsa, aynı işlemi tekrarlayıp, tüm leke çıkana kadar işleme devam edin. Leke çıktıktan hemen sonra, kıyafetin lekeli bölgesini yıkayın.

Kola

Her zaman zararlarından bahsedilen kolalı içecekler, bilinenin aksine bazen işe de yarayabiliyorlar. Yaradıkları işlerin başında “Leke temizleme” özellikleri gelmektedir. Ancak, sirkeden farklı olarak koladan tam verim alabilmek için, leke üzerine dökülen kolanın en azından bir gece boyunca leke üzerinde kalması gerekmektedir.

WD 40

Tamir işlerinden anlıyorsanız ya da arada bir de olsa yapmanız gerekiyorsa, WD 40’ın ne olduğunu bilirsiniz. Mekanik bir cihazı hem temizleyip hem de yağlamaya yarayan WD 40, aynı zamanda birçok lekenin de düşmanıdır. Bu lekerden biri de kan lekesidir. Kan lekesi olan bölgeye WD 40 uygulayıp birkaç dakika bekledikten sonra, kan lekesinin kolay bir şekilde çıktığını göreceksiniz. Burada unutmamanız gereken; WD 40 ile uygulama yaptıktan sonra yıkama işlemi için çok beklememenizdir. Aksi halde, bu sefer de WD 40’ı çıkarmakla uğraşabilirsiniz.

Mısır Nişastası

Sadece kıyafetlerde değil, kan lekesi olan herhangi bir yerde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu yöntem için bir miktar mısır nişastasına ve suya ihtiyacınız var. Nişasta ile suyu karıştırıp kan lekesi olan bölgeye döktükten sonra, lekenin kuruması için kıyafeti güneş ışınlarına maruz bırakın. Leke kuruduktan sonra bir fırça ile fırçaladığınızda, lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

Talk Pudrası

Mısır nişastasında olduğu gibi, su ile karıştırılan talk pudrası da kan lekelerini kolayca temizleyebilir. Lekenin üzerine uygulayacağınız pudralı su kuruduktan sonra fırçalamanız durumunda, kan lekesinin temizlenmiş olduğunu göreceksiniz.

Tuzlu ve Soğuk Su

Kan lekesi bulaşmış olan kıyafeti soğuk ve tuzlu su içeren bir kaba koyun. 4-5 saat bekledikten sonra, sıvı çamaşır deterjanı ile yıkayın; kan lekesinden kurtulduğunuzu görebilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: