Facebook App ID is missing!

Kahve Lekesini Çıkarmanın Yolu

Çalıştığınız işyerine yakın bir kahve satıcısı varsa, büyük ihtimalle öğle arasında arkadaşlarınızla kahve içmeye gidiyor olabilirsiniz; daha büyük ihtimalle, kahvenizi karton bardakla alıp işyerinde içiyor olabilirsiniz. Her iki durumda da, satın aldığınız kahveyi üzerinize dökme ihtimaliniz var ve eğer siz de benim gibi sakarsanız, haftanın birkaç günü bu sorunla karşılaşıyorsunuzdur.

Böyle bir durumla karşılaştığınızda, uygulayabileceğiniz birçok çözüm var. Hepsi her zaman işe yaramasa da, genellikle sizi bu sorundan kurtarmayı başarabilir.

Maden Suyu

Kahve ya da çay lekesi ile karşılaştığınızda uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden biri, leke oluşan bölgeye maden suyu döküp, herhangi bir bez ya da peçete ile kurulayın. Kahve ya da çay lekesinin çıktığını göreceksiniz.

Bira

İlginç gelebilir, fakat bira da kahve lekesi için uygun bir çözüm olabiliyor. Maden suyu bulamaz da bira bulursanız (Nasıl olacağını bilmiyorum ama diyelim ki oldu da maden suyu bulamayıp, bira buldunuz) aynı yöntemi bira ile uygulayıp, kahve lekesinden kurtulabilirsiniz.

Sirke

Neredeyse her “temizlik” konulu yazımızın kahramanı olmayı başaran sirke, kahve ve çay lekelerinde de boy gösteriyor. Siz en iyi bir fıçı sirkeyi evinize depolayıp, tüm temizliği sirke ile yapın. Kahve, çay, bira ya da diğer birçok lekeyi çıkarmak için, herhangi bir bezin üzerine bir miktar beyaz sirke döküp, leke olan bölgeyi silin. Konu kahramanı leke, kısa bir sürede çıkacaktır.

Islak Mendil (Bebekler için)

Bebeklerin ciltlerini temizlerken kullanılan ve ciltlerini korumayı amaçlayan ıslak mendiller, aynı zamanda halılara dökülen kahveyi temizlemek için de uygun bir çözüm oluşturuyor. Kahve dökülen yeri ıslak mendille temizlediğinizde, hem lekeden hem de ıslaklıktan kurtulabilirsiniz.

Karbonat

Sirke ile birlikte temizlik uzmanı olarak en çok andığımız ikinci madde olan karbonat, bu konuda da kendine yer buldu. Ancak, kıyafetlerde değil de metal, porselen ya da cam eşyalardaki kahve lekesini yok etmede başarılı olan karbonat, bir miktar su ile birlikte lekeli yüzeye uygulandığında, şaşırtıcı şekilde temiz bir yüzey elde etmenize olanak sağlıyor.

Yumurta Sarısı

İlginç gelebilir, fakat yumurta sarısı çok başarılı bir kahve lekesi çıkarıcıdır. Yumurtanın sarısını lekeli yüzeye sürüp bir süre ovaladıktan sonra su ile temizlediğinizde, lekenin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Tuz

Kıyafetlerde olmasa da, bardaklarda ya da diğer bulaşıklarda oluşan kahve lekelerini çıkarmanın yollarından bir diğeri de tuzdur. Herhangi bir bulaşık süngerine bir miktar tuz döküp lekeli yüzeye uyguladığınızda, kahve lekesini çıkarabilirsiniz. Diyelim ki leke çıkmadı; bu durumda aynı miktarda tuz ve beyaz sirkeyi sünger aracılığı ile yüzeyde kullanabilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: