Facebook App ID is missing!

İyi Niyetli iPhone Hırsızı Şaşırttı

Çin’in Hunan eyaletine bağlı Changsha şehrinde barmenlik yaparak geçimini sağlayan Zou Bin isimli adamın iPhone telefonu çalındı. Arkadaşlarının düğününden dönerken bindiği kaçak takside, diğer 3 yolcudan biri tarafından soyulmuş.

Soygun sonrasında ne yapacağını bilemeyen Zou Bin’in aklına, barmenlik yaptığı için birçok karanlık kişinin telefon numarasına sahip oluşunu kullanmak ve hırsızı bununla tehdit etmek gelmiş. Hırsızda bulunan kendi telefonuna “Seni en kısa zamanda bulacağım.” ve “Telefon rehberindeki isimlere bakarsan, kiminle uğraştığını ve başına ne büyük bir bela aldığını anlarsın. Eğer kafan az da olsa çalışıyorsa, elindeki telefonu aşağıdaki adrese gönderirsin.” şeklinde mesajlar gönderip telefonunu geri istemiş.

Apple iPhone 5’ini çaldırdıktan 4 gün sonra Zou Bin’in evinin zili çalmış ve Bin kapıyı açtığında, karşısında kargo görevlisini görmüş. Kargo görevlisi, üzerinde gönderici bilgileri yer almayan bir zarfı Zou Bin’e uzatıp gitmiş. Zou Bin zarfı açtığında karşısına telefon rehberindeki numaraları içeren kağıtlar çıkmış. Olayla ilgili dikkat çeken nokta, tüm rehberin eksiksiz olarak ve el yazısı ile 11 tane kağıda kopyalanmış olmasıymış. Zou Bin’in tehdidi işe yaramış ve telefonu olmasa da, telefon rehberindeki numaraları kurtarabilmiş.

Olaydan sonra bir gazeteye açıklama yapan Zou Bin “Herhangi bir eşyanızı çaldırdığınızda, hemen vazgeçmeyin. Tehdit ya da blöf bazen işe yarayabiliyor” demiş. Birçok internet kullanıcısı Zou Bin’in mesajlarını mantıklı bulup, rehberdeki numaralara kavuşmasını bu tehdit mesajlarına bağlarken, diğer bir kullanıcı grubu ise tehdidin hiçbir işe yaramadığını düşünüyorlar. Bu grubun ortaya attığı teze göre, “Tehditler işe yarasaydı, hırsız sadece rehberdeki kayıtları değil, telefonu iPhone Hırsızıda gönderirdi“. Bu nedenle, ikinci grupta yer alan kişiler hırsızın Zou Bin’le dalga geçtiğini ya da iyi niyetli bir davranış sergilediğini iddia ediyorlar.

Sonuç olarak, her zaman bu zeka seviyesinde olan ve 1.000 telefon kaydını teker teker el yazısı ile kağıda geçirip, üşenmeden o kağıtları da size gönderecek bir hırsıza denk gelemeyebilirsiniz. Bu nedenle, rehber kayıtlarını cihazda değil, sim kartta tutmak daha güvenli olacak ve telefonu çaldırsanız bile, numaralara kavuşma imkanınız olacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: