Facebook App ID is missing!

Isıtıcı Nedir? Çeşitleri Nelerdir ve Hangi Isıtıcı Kullanılmalıdır?

Soğuk havalarla mücadele etmenin en pratik yolu, evde ya da dış mekanda yaşadığınız problemlere göre bir ısıtıcı bulundurmak. Herhangi bir ısıtıcı almdan önce, ne için kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Örneğin; çocuk odası ısıtmak için, yatak odası için veya balkon ya da bahçe gibi dış mekanları ısıtmak için mi? Bu sorunun cevabına göre almanız gereken ısıtıcı tipi de değişkenlik gösterir.

Isıtıcı Seçerken

İhtiyacınızı belirledikten sonraki adım; ısıtıcıyı ne kadar süreyle kullanacağınızı belirlemek. Devamlı açık halde ve tam performansla mı? Sadece ihtiyaç olduğunda ortaya çıkacak şekilde mi? Yoksa ara ara kullanılıp, ortamı anında ısıtabilecek derecede mi? Evinize alacağınız ısıtıcı nasıl çalışır, bunu düşünerek alışverişe başlamak en sağlıklısı olacaktır.

Isıtıcılar Çok Elektrik Harcar Mı?

Her türlü elektronik eşyayı alırken sormanız gereken ilk soru budur. Alacağınız ısıtıcının etiket fiyatı kadar, aydan aya yaratacağı maliyetini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Hatta bir genelleme yapmak gerekirse, bir elektronik eşya alırken ne kadar ucuz modelini alırsanız, aynı oranda o modelin size aylık elektrik masrafı da daha çok olacaktır. Söz konusu ısıtıcılar olduğundaysa,çeşitlerine göre ısıtıcıların elektrik tüketimi son derece değişkenlik gösterir. Havayı kurutmayan, tüm mekana ısı yayabilen ve uzun süre kullanıldığında sağlığa etki etmeyecek modeller doğal olarak daha maliyetlidir. Ancak ısıtıcılar için genel bir yargı olan ‘’çok yakar’’ lafı pek de doğru değildir.

Infrared Isıtıcı Nedir?

Ürün isminin ingilizce olmasından ötürü en sık sorulan sorulardan biri, infrared ısıtıcı ne demek? İnfrared ısıtıcı, kızılötesi ışınlar yayarak ısı verir. İnfrared’de ingilizce kızılötesi demektir, yani ismini direk çalışma prensibinden almıştır. Fakat havayı ısıtmaz, doğrudan baktığı noktadaki ısının temas ettiği en yakın yere ısısını yansıtır. Dolayısıyla, açıldığı anda kuvvetli bir ısı yaymaya başlayan infrared ısıtıcılar, kapandığı anda da bulunduğu ortama yaydığı ısıdan eser kalmaz. En uygun dış mekan kullanım alanı; üzerine su gelmeyecek şekilde koğuşlandırılması şartıyla kışın sürekli kullanmayacağınız balkon ya da teras gibi alanlardır. İç mekan içinse, evinizde ısının çabuk ulaşamadığı ve az kullanılan alanlarda tavsiye edilir. Örneğin dolap odası, depo, kiler ya da garaj gibi alanlar için idealdir.

Infrared Isıtıcı Fiyatları

Infrared ısıtıcı fiyatları her bütçeye uygun halde bulunabilse de asıl dikkat edilmesi gereken konu elektrik kullanımıdır. Devamlı bir ısıtma beklenmediği sürece elektrik tasarrufu açısından son derece uygun bir ısıtıcı modelidir. Fakat bulunduğu ortamın havasını ısıtmadığı için düzenli bir ısı lazım olduğunda, devamlı çalışıyor halde olması gerekir ve bu durumda kullanıcıya müthiş bir elektrik maliyeti yaratır.

Isıtıcı Nasıl Kurulur?

Infrared ısıtıcıları kurmak gibi bir zorunluluğunuz yoktur, aldığınız gibi fişe takıp çalıştırmaya başlayabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak ayaklı modelleri ve duvara sabitleme olanağı da mevcuttur. Fakat bu konuda en sık yapılan yanlış, bu tip ısıtıcıları yukarıdan aşağıya ısı verecek şekilde koğuşlandırmaktır. İnfrared ısıtıcının en sağlıklı kullanımı, ayakları ısıtacak şekilde ya da aşağıdan yukarıya doğru ısı verecek şekilde tutmaktır.

Konvektör Isıtıcılar

Infrared ısıtıcıların aksine, bulunduğu ortamdaki havayı ısıtır. Alt kısmından soğuk havayı içine çeken konvektör ısıtıcılar, içerisindeki rezistans sayesinde soğuk havayı ısıtır. Isınan sıcak hava daha sonra üst hava panellerinden tekrar dışarı üflenir. Son zamanlarda sıkça tercih edilen bu elektrikli ısıtıcı, doğal konveksiyon prensibiyle çalışır. Doğal bir dolaşım yoluyla havayı çalıştıkları için diğer ısıtıcılara oranla daha sağlıklıdır ve yüksek kapasiteli modelleri günümüzde sadece bir ısınma takviyesi olarak değil ana ısıtma sistemi olarak da tercih edilmektedir. Gelelim ürünün maliyetine, konvektör ısıtıcı fiyatları yağlı radyatörlerle yaklaşık olarak aynı seyrederken, infrared modellere göre biraz daha pahalıdır.

Konvektör Isıtıcı Ne Kadar Elektrik Harcar?

Konvektör ısıtıcıların harcadığı elektrik miktarı modellerine göre değişkenlik gösterir. Özellikle yeni modelleri, elektrik tasarrufu sağlamak üzerine geliştirilmiştir. İlk açıldığında tam performans çalışan yeni modeller, hava istenilen ısıya gelirken kademeli olarak performansını düşürür ve istenilen ısıya gelindiğinde otomatik olarak söner. Bu da muadillerine göre konvektör ısıtıcılarda %30’lara varan elektrik tasarrufu sağlar.  Özellikle yağlı radyatörlere göre çok daha az elektrik harcar.

 

 

Konvektör Isıtıcıların Artıları

 • Daha doğal bir ısınma süreci gerçekleştirdiği için aha sağlıklıdır, çocuklar için daha güvenlidir
 • Fanlı bir ısıtıcı olmadığı için daha az sesle çalışır, gürültü derdi yoktur
 • Zararlı ışınlar ya da zararlı bir ısı yaymaz
 • İçinde sıcak bir sıvı ya da yakıcı bir ısı barındırmadığından, devrilme ya da düşme anlarında güvenlik açısından bir sorun teşkil etmez
 • Havayı yağlı radyatörlere göre daha çabuk ısıtır
 • Alt yapı ihtiyacı yoktur

Fanlı Isıtıcılar

Fanlı ısıtıcı teknolojisi, yardımcı ısıtıcıların arasında en eski teknolojilerden biridir. Üzerine bir sürü yeni teknoloji gelmiş olsa da hala işlevini yitirmemiş bir yardımcı ısıtıcıdır. Küçük odaları ya da banyoları ısıtmak için özellikle çocuklu ailelere, fanlı ısıtıcı tavsiye edilir. Havayı ısıtmak yerine, ortama sıcak hava vererek çalışan bu cihazlar, çalışma prensibi olarak UFO ısıtıcılara benzer. Ancak halk arasında UFO olarak adlandırılan Infrared ısıtıcılar gibi belli bir noktaya değil, havaya doğru ısı verdikleri için kapsama alanları daha yüksektir. Fanlı ısıtıcı elektrik tüketimi ise sürekli çalıştığı takdirde ciddi boyutlara ulaşsa da kısa ve geçici çözümler söz konusu olduğunda bütçenize büyük bir yük bindirmez. Fanlı ısıtıcıların boyutları rakiplerine göre daha küçük ve taşınabilir olduğundan dolayı son derece kullanışlıdır. Ancak fan sisteminin yarattığı gürültü ve havayı kurutma problemi hala aşılamamıştır. Gelelim en önemli konuya; fanlı ısıtıcıların elektrik tüketimi, doğrudan cihazın Watt değerine bağlıdır.

Yağlı Radyatör

Performans açısından son derece kuvvetli olan bu ısıtıcı çeşidi, kolay kullanımı ve tasarımı sayesinde son derece popülerdir. Daha da basit halde anlatmak gerekirse, elektrikle çalışan bir kalorifer peteğidir. Elektrikli rezistansla ortaya çıkan ısısı, içinde bulunan yağ tarafından korunan ve peteklerinden dolaşarak ortama yayılan yağlı radyatörler, performans açısından en verimli ısıtıcı tipidir. Elektrikli radyatör yağı akıtma ya da sızdırma gibi problemler haricinde ömürlüktür, değiştirmek gerekmez.

Artıları

 • Havayı kurutmaz ve en sağlıklı ısıtıcıdır, özellikle bebekler için kullanılması en uygun bulunan ısıtıcı, yağlı radyatördür
 • En yüksek verim sağlayan ısıtıcı tipidir
 • Dışarıya doğrudan bir ısı vermediği için, yanma problemleri yaşanmaz

Eksileri

 • Yavaş çalışır
 • Çarpma ya da devrilme gibi kazalarda tehlikelidir
 • Yüksek elektrik harcar

Yağlı Radyatörler Ne Kadar Elektrik Harcar?

Yağlı radyatörlerin en büyük dezavantajı, yüksek enerji harcamalarıdır ve devamlı kullanıldığı takdirde çok ciddi maliyetlere yol açabilir. Yarattığı ortam ısısının kalıcılığı açısındansa son derece verimlidir.

Isı Şemsiyeleri

Bir dış mekan ısıtıcısı olarak özellikle kafelerde ve restoranlarda sıkça tercih edilen şemsiye şekilli ısıtıcılar, tasarımına göre değerlendirilmelidir. Tasarımının rüzgardan etkilenmeyecek ve etrafındakileri ısıtacak şekilde optimize edilmiş olması çok önemli. Devrilme, dokunma ve fazla ısınma durumlarına karşı güvenlik önlemleri olan bu ısıtıcılar, evinizin bahçesi ya da teras için de son derece uygundur ve enerji tüketimi çok yüksek değildir.

Sıcak bir kış dileğiyle…

Site Footer