Facebook App ID is missing!

IPS vs Amoled Ekran Farkları

Son zamanlarda akıllı telefon piyasasında yaşanan hızlı değişimler ekran konusunda da kendisini gösteriyor ve farklı ekran teknolojileri piyasaya sürülüyor. Bu ekran tiplerinden en çok merak edilen ve üreticilerin büyük puntolarda belirttikleri iki tanesi IPS ve Amoled ekran tipleri hakkında merakınızı bir nebze de olsa gidermeye çalıştık.

Önce, IPS Ekran

LCD teknolojisi, kendi içerisinde bazı sorunları da taşıyordu. Bunlara sırasıyla bakacak olursak;

Oyunseverler için hayati önem taşıyan tepki süresinin yüksek olması, çoğu oyunseveri çıldırtmakta, yavaş kalan monitörlerden şikayet etmelerine neden olmaktaydı.

Görüntü açısının sınırlı olması nedeniyle, LCD ekranın tam karşısında durmuyorsanız sarışın bir kadını Uzakdoğulu sanmanıza neden olabilecek kadar değişik yorumlar yapma ihtimaliniz kuvvetle muhtemeldi.

İşte bu gibi sorunların önüne geçebilmek için, yine LCD teknolojisinden faydalanarak geliştirilen IPS LCD teknolojisi çok daha iyi bir görüntü açısı ve daha düşük tepki süresi sağlamayı başardı. Bunların yanında, daha keskin görüntü ve daha fazla renk üretimi de bonus olarak artı hanesine yazıldı.

IPS LCD teknolojisi tüm bunları başarabilmek için daha fazla arka aydınlatmaya ve doğal olarak çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulması gibi iki sorunla birlikte geldi.

Şimdi Amoled Ekran

Oled ekran tipinin mobil cihazlara uyumlu hale getirilmesi ile ortaya çıkan ekran tipi olan Amoled ekran, organik malzemenin elektrikle etkileşimi sonucunda ortaya çıkan ışığın işlenmesi ile görüntü elde edilmesini sağlayan yeni bir teknolojiye sahip. LCD ya da IPS LCD gibi arka aydınlatma sistemine ihtiyaç duymadığı için, bugüne kadar görülmüş olan en ince akıllı telefon ekranlarının üretilmesine olanak sağlayan Amoled ekranlar, klasik LCD ekranlara göre çok daha iyi görüntü açısı ve renk derinliği sunabiliyor. Bunların yanı sıra Amoled ekranları tercih edilebilir hale getiren en önemli özellik, düşük enerji tüketimidir.

Amoled ekranın da bazı kötü yönleri var;

Üretim maliyeti çok yüksek. Bu nedenle her mobil cihazda kullanılamıyor.

Görüntüler LCD ekranlardaki kadar keskin değil.

IPS ekranlara göre daha düşük parlaklığa sahip. Bu nedenle, güneş ışığına maruz kaldığında, daha başarısız görüntü veriyor.

İkisi arasında farklı noktalarda üstünlükler yer almakla birlikte, hangisine ihtiyaç duyacağınız konusu kişisel sayılabilecek bir konu olacaktır. Eğer gün ışığı altında telefonunuzu sıklıkla kullanacaksanız IPS LCD ekran size daha uygunken, batarya ömrü daha önemliyse Amoled ekran daha uygun olacaktır. Her ne olursa olsun, iki seçenek de birçok insanı rahatlıkla tatmin edebilecek düzeyde başarılı teknolojilerdir ve birkaç fark dışında, birbirlerine benzer sonuçlara sahipler.

Site Footer

%d bloggers like this: