Facebook App ID is missing!

iPhone’da Uygulama Kaldırmanın 4 Yolu

Yeni bir iOS kullanıcısıysanız hevesten; eski bir iOS kullanıcısıysanız zaman içerisinde eklediğiniz uygulamarı silmeyi unuttuğunuz için, iPhone ya da iPad’iniz tam bir uygulama cehennemine dönüşmüş olabilir.

Özellikle yeni iOS kullanıcılarının bilmediği ve zamanla öğreneceği bir durum olan “Bedava uygulamanın eti yavan olur” atasözünde de değinildiği üzere, birçok uygulama aslında bahsettiği kadar başarılı değildir. Ya da, hem başarılı hem de bedava olmanın bir dezavantajı olarak, size sunduğu hizmetin yanında bol miktarda reklamı gözünüze sokarak çileden çıkmanıza neden olabilir.

Bu tür durumlarda kullanabileceğiniz 4 farklı yöntem ile gereksiz uygulamalardan kurtulabilirsiniz.

1- Dokun ve bekle

iOS yüklü cihazlarda yer alan ve sonradan yüklenmiş olan uygulamaları kaldırmanın en kolay yolu, herhangi bir uygulama ikonunun üzerine bastırıp, tüm ikonlar titreyince bırakmaktır. İkonlar titreyince, telefonla gelen uygulamalar dışında yani silebileceğiniz uygulamaların sağ üst köşesinde çarpı işareti çıkacaktır. Bu işarete tıkladığınızda, uygulama cihazınızdan kalkar.

2- Ayarlar menüsü

Bu yöntem her ne kadar gerekli olmasa da, alternatif bir çözüm olarak sunulabilecek bir yöntemdir. Ayarlar menüsü altında yer alan Genel sekmesine tıkladığınızda, Kullanım alanı karşınıza gelecektir. Kullanım alanı sadece uygulamaları silmek için değil, aynı zamanda her uygulamanın ne kadar yer kapladığını görme açısından da kullanışlı bir alandır. Bu sayede, telefonunuzun neden hızlı bir şekilde dolmuş olabileceğine dair ipuçları elde edebilirsiniz.

Bu alandan silme işlemi yapmak ise, en az bir önceki silme yöntemi kadar basittir. Silmek istediğiniz uygulamanın üzerine bir süre dokunun ve “Uygulamayı Sil” butonuna tıklayın.

3- iTunes

Herhangi bir uygulamayı cihazınızdan sildiğinizde, iTunes bu uygulama ya da uygulamaları o cihaza tekrar yüklemeyecektir. Eğer birden çok cihazınızda aynı uygulama varsa ve bunlardan sadece birinde o uygulamayı silmek ve diğerlerinde kullanmaya devam etmek istiyorsanız, yukarıdaki silme yöntemleri oldukça kullanışlıdır. Ancak, buradan da anlayabileceğiniz gibi, cihazdan silmiş olduğunuz uygulama, iTunes’ta yer almaya devam edecektir.

Diğer taraftan, uygulamayı hayatınızdan tamamen çıkarmak istiyorsanız, iTunes uygulamasını açıp, Uygulama Kütüphanesi’ne girin. Cihazdan silmiş olduğunuz uygulamalar da dahil olmak üzere, tüm uygulamaları bu alanda görebilirsiniz. Silmek istediğiniz uygulama üzerinde sağ tuşla tıklayarak silebilirsiniz. Bu hareketten sonra, o uygulama bir daha ortalıkta görünmeyecektir.

4- Güncelleme yaparken

Güncelleme sadece bir uygulamayı yenilemeye ya da hatalarından arındırmaya değil, aynı zamanda o uygulamayı silmeye de olanak tanır. Eğer yüzlerce uygulamaya sahipseniz ve teker teker kontrol edip, hangisini kaldıracağınızı düşünmek istemiyorsanız, güncellemeleri beklemek alternatif bir çözüm olacaktır.

Hiçbir şey yapmadan, uygulamaların güncellemelerine dikkat edin. Eğer işinize yaramayan bir uygulamanın güncelleme isteğini görürseniz, o uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Site Footer

%d bloggers like this: