Facebook App ID is missing!

iPhone’da Bir Şarkıyı Telefon Melodisine Çevirmek

iPhone’unuz için zil sesleri oluşturma iddiasında olan birçok uygulamanın bazılarını çoktan denemiş olabilirsiniz. Yine de, muhtemelen onların bu iddialarının aslında doğruyu yansıtmadığını görmüşsünüzdür, çünkü hiçbiri iPhone’daki gerekli dosyalara erişim hakkına sahip değil ve dolayısıyla istediğiniz sesleri de zil sesleri listenize ekleyemiyorlar. Bunun yerine, bu sesleri görünür kılmak için yapmak zorunda olduğunuz şey iPhone’unuzu iTunes’la senkronize etmek.

Bu yazıda ise Apple’ın iTunes 12’de yaptığı değişikliklerin sonucunda, bu senkronize etme sürecinin en güncel halini adım adım anlatacağız. Yazıdaki adımların çokluğu ilk bakışta gözünüzü korkutmasın, çünkü uygulamada oldukça kısa süren işlemlerle bu adımları takip ederek bir-iki dakika içerisinde zil sesi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

iTunes’u kullanarak zil sesinizi (ya da metin mesajları da dahil olmak üzere diğer uyarı seslerini) oluşturailir, ardından bu sesleri iPhone’a aktarmak için onu iTunes’la eşzamanlı hale getirip bu ses dosyalarını zil sesiniz ya da metin mesajı sesiniz olarak ayarlayabilirsiniz. Evet, kabul etmek gerekiyor ki, Apple bu süreci çok da kolay olmasını sağlamadı ve bunun nedeni de onun size iTunes Store’dan zil sesi satmak istemesi ya da başka gerekçelerle ilgili olabilir, fakat şu bir gerçek ki söz konusu süreç olması gerektiğinden çok daha zor. Fakat, çok hoşunuza giden bir şarkıyı ve melodiyi telefonunuzun zil sesi yapmakta gerçekten kararlıysanız, işte yapmanız gerekenler:

Bu yazı için bir Windows PC üzerinde iTunes 11 ve 12 kullanıldı, ama daha önceki iTunes’larda ve bir Mac üzerinde de çok benzer bir süreç söz konusu.

Adım adım: Kendi iPhone zil sesinizi oluşturmanızın yolları

Adım 1:

Bilgisayarınızdan iTunes kısayoluna çift tıklayarak ya da onu Başlat menüsünden bularak ulaşın.

Adım 2:

Kütüphanenizden, zil sesi olarak kullanmak istediğiniz şarkı üzerinde sağa tıklayın ve ardından Bilgi Al’ı (Get Info) seçin.

Adım 3:

Seçenekler sekmesini tıklayın ve ardından Başlama Zamanı ve Durma Zamanı kutularını işaretleyin. Zil sesinin başlamasını ve durmasını istediğiniz zamanları girin. İlk önce parçayı dinlemek ve başlamasını istediğiniz zamanı not etmek isteyeceksinizdir. Durma zamanı ise başladığı andan 30 saniye sonrasını içeriyor.

İpucu: Zil sesinizin başlayacağı konusunda çok titizseniz bir ondalık nokta kullanın. Örneğin tam olarak istediğiniz yer şarkının 44 ve 45. Saniyeleri arasına denk geliyorsa, Başlat Zamanı kutusuna 0:44,5 ibaresini girmeyi deneyin. Başlatma ve bitiş zamanının saniyenin bindelik birimleri olarak bile beliringleştirebilirsiniz; 0:44,652 gibi.

Adım 4:

Tamam’a tıklayın. Tekrar parça üzerinde sağa tıklayın, ve ardından AAC Oluştur (Create AAC) versiyonunu seçin. Böylece iTunes şarkı dosyasını dönüştürecektir. Oluşan yeni dosya bir öncekinin kopyası gibi görünse de, şarkı uzunluklarından kullanmanız gereken dosyayı fark edebilirsiniz.

AAC Oluştur versiyonu için bir seçenek göremiyorsanız, bunun nedeni rip ayarlarınızın doğru bir biçimde ayarlanmamasıdır. Bunu değiştirmek için iTunes’un en üst sol köşesindeki menüye tıklayın ve Tercihleri seçin… Ardından Ayarları İçe Aktar’a tıklayın… sonra ‘Bir CD yerleştirdiğinizde’ye tıklayın ve Kullanımı İçe Aktar: AAC Encoder’ı seçin.

Adım 5: (Bu adımı sakın atlamayın!)

Adım 1’de seçtiğiniz şarkının üzerinde sağa tıklayın ve ardından Bilgi al menüsündeki Seçenekleri seklmesini kullanarak, onları orijinal zamanlarına döndürmek için başlama ve durma zamanlarının işaretini kaldırın, ardından Tamam’ı tıklayın. Bunu yapmazsanız, bu parçayı çaldığınızda, cihazınız yalnıca başlama ve durma zamanları arasındaki bölümü oynatacak.

Adım 6:

Şimdi kısa zil sesi dosyasının üzerinde sağa tıklayın ve Windows Explorer’da Göster’e tıklayın.

Dosyanın vurgulandığını göreceksiniz. Üzerinde sağa tıklayın ve Yeniden adlandır’ı seçin. Şimdi .m4a’dan .m4r’e ye kadar olan uzantılardan birini seçin. Uzantıyı değiştirmek istiyor musunuz diye sorulduğunda Evet’i tıklayın.

.m4a uzantısını göremiyorsanız (örneğin yalnızca 01 Dancing Queen’i görüp 01 Dancing Queen.m4a’yı göremiyorsanız), bunun nedeni Windows’un uzantıları saklayacak biçimde ayarlanmış olmasıdır.

Dosya uzantıları gösterilmiyorken, dosya adını değiştirirken ona basitçe .m4r uzantısını eklemeye çalışmak işe yaramaz. Bunu denediğinizde aslında bütün yaptığınız şey 01 Dancing Queen.m4a dosya adını 01 Dancing Queen.m4r.m4a olarak değiştirmektir, ki bu da sorunu çözmez.

Adım 7:

Dosyanızı iTunes kütüphanenizdeki Sesler (Tones) bölümüne eklemek için üzerinde çift tıklayın (ya da iTunes’daki ‘Kütüphaneye dosya ekleyin’ menü seçeneğini kullanarak ekleyin).

iTunes 12’de Sesler bölümünü açmak için de üç noktaya tıklayın ve menüden Sesler’i seçin.

Adım 8:

Windows kullanıcıları: Bunun çalışması için iTunes içerisindeki müzik kütüphanenizden zil sesinizin şarkısını silmenize gerek yok, fakat bunu bir tür temizlik görevi olarak yapmalısınız. Orijinal şarkı dosyasını orada bırakırsanız, ‘şarkının’ bağlantılı olduğu dosya adını zaten değiştirmiş olduğunuz için oynatılmayacaktır.

Mac kullanıcıları: Birçok kişi en son iTunes’da zil seslerinin Sesler bölümünde görünmediğinden şikayetçi oldu. Bu noktada yapılacak iki şey var:

1. iTunes Müzik kütüphanenizdeki zil sesi şarkınızın orijinal girdisini silin (sabit diskinizdeki asıl dosyayı silmeyin – onu istediğiniz zaman kullanmak için tutmayı seçin). Ardından Bulucu (Finder) içindeki .m4r dosyasına çift tıklayın, dosya Sesler bölümünde gösterilecektir.

2. Bu işe yaramazsa, .m4r dosyasını sabit diskiniz üzerindeki iTunes klasörünüzün dışına taşımayı deneyin (örneğin masaüstüne). Ardından ona çift tıklayın. Bunun işe yaradığına ve dosyanın Sesler’de gösterildiğine tanık olan en azından bir kişi var.

iTunes 11 (ve önceki) kullanıcılar için, muhtemelen Müzik kütüphaneniz olarak gösterilecek olan kütüphanenizdeki Sesler bölümünü seçmek için aşağı-bırak okuna (drop-down arrow) tıklayın. Zil sesinizi burada görebiliyor olmanız gerek. Sesler bölümünüz yoksa, bunun nedeni iTunes tercihlerinde Sesler’in seçilmemiş olmasıdır. Sesler’i etkinleştirmek için, iTunes’un en üst sol köşesindeki menüye tıklayın ve Tercihler’i seçin… ve Sesler kutusunun işaretli olduğuna emin olun. Tamam’ı tıklayın ve yeniden deneyin.

Ardından sesler listesini göreceksiniz:

Adım 9:

iTunes 11 ve öncesi için: iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’un sağ tarafında göründüğünde ‘iPhone’ ibaresine tıklayın. En üstteki menüdeki Sesler butonuna tıklayın ve Sesleri Eşzamanla’nın (Sync Tones) işaretli olduğundan emin olun. ‘Bütün sesler’ yerine ‘seçilmiş sesler’i seçtiyseniz, iPhone’unuzda görünmesini istediğiniz seslerin işaretli olduğundan emin olun. Eşzamanlamayı başlatmak için alttaki Uygula tuşuna tıklayın.

iTunes 12 kullanıcıları için:

Zaten aradığınız şey bu değilse, Adım 7’de açıklandığı üzere Sesler bölümüne gidin. iPhone’unuza sesleri kopyalamak artık çok kolay. Bilgisayarınıza bağlandığında telefonunuz bir ikon olarak ekranın sol-üst köşesinin yakınlarındaki yanyana duran üç noktanın sağında görünecek. Onun üzerine tıklamayın.

Basitçe istediğiniz sesleri seçin (Ctrl tuşunu basılı tutun ve ardından istediğiniz her bir dosyaya tıklayın). Mavi renkle vurgulanıyor olacaklar. Üzerlerine tıklayın ve telefon ikonuna doğru sürükleyin. Sol tarafta bir liste görünecek: Cihazınızın üzerindeki sesleri oraya bırakın, ardından bir eşzamanlama süreci başlayacak.

Bir ses dosyasını göstermekte sorun yaşıyorsanız, telefon ikonuna, ardından sol menüdeki Sesler bölümüne tıklayarak bir eşzamanlamayı zorlayın. Halihazırda bir eşzamanlamanın zaten çalışıyor olmadığına emin olun, ardından transfer etmek istediğiniz ses dosyalarını işaretleyin ve iTunes penceresinin sağ altındaki Eşzamanla (Sync) tuşuna tıklayın.

Adım 10:

Eşzamanlama tamamlandığında, iPhone’unuzdaki Seçeneklere, ardından Seslere, ardından Zil seslerine dokunun. Seçtiğiniz ses dosyaları listenin en üstünde, hazır zil seslerinin altında görünecek.

iPhone’da özel bir metin/SMS sesini nasıl oluşturabilirsiniz:

Metin mesajları, tweet’ler, Facebook gönderiler, yeni ses mesajarı, hatırlatma alarmları ya da diğer her şey için özel bir ses oluşturmak istiyorsanız, yukarıda anlatılan sürecin aynısını uygulamalısınız.

Tek fark, iPhone’unuzdaki SESLER VE TİTREŞİM ÖRNEKLERİ (SOUNDS AND VIBRATION PATTERNS) seçeneğinin altında bunun için uygun olan bölümü seçmeniz gerekecek. Birisine dokunun, örneğin Metin Sesleri’ne, ve ardından Uyarı Sesleri listesini göreceksiniz.

Bunları geçerek ekranı aşağıya doğru sürüklemeye devam ederseniz Zil sesleri listenizi göreceksiniz, listenin en üstünde ise adım 9’da eşzamanladığınız özel seslerinizin hepsini göreceksiniz.

Açıkçası, bir metin mesajı için 30 saniye uzunluğunda bir şarkı kullanmanızı pek tavsiye etmiyoruz, her biri için ayrı bir ses kullanırsanız çok daha doğru bir tercih yapmış olursunuz. Bilmeniz gereken bir diğer şey ise, iTunes’da bir ‘şarkı’ ve bir ses efekti arasında herhangi bir farkın olmaması, dolayısıyla özel uyarı sesleriniz için bir şarkının bölümünü kullanmaya gerek yok. iTunes’un içe aktarabileceği türden (genellikle MP3) bir formatta ses efektiniz olduğu sürece, ona tıpkı bir başka şarkı muamelesi yapar. Ardından, Adım 2’ye gidin ve bir ses efekti yaratmak ve iPhone’unuza eşzamanlamak için oradaki aynı süreci uygulayın.

~dont display~

Site Footer