Facebook App ID is missing!

iPhone SE Tanıtıldı. Çıkış Tarihi ve Özellikleri Haberimizde

Teknoloji devi Apple, küçük ekranlı telefon severleri  sevindirecek yeni modelini dün akşam düzenlediği etkinlikle birlikte tüm dünyaya duyurdu. iPhone 5 ailesinin tasarım felsefesini devam ettiren iPhone SE, donanımsal açıdan iPhone 6s özellikleri sunuyor iPhone SE için iPhone 5s görünümlü iPhone 6s ye hitabetsek yanlış bir sonuca varmayacağımızı düşünüyorum.

Son trendlere bakıldığında, büyük ekranlı modellere artan bir olduğu gözlemlenebiliyor. Tablet seviyesine ulaşan ekranlarla, video izleme ve oyun oynama gibi deneyimlerin daha rahat karşılanabilmesi söz konusu. Hatta ilk başta bu trende direnen Apple’ın da, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile büyük ekranlı akılı telefon üreticileri arasına dahil olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone SE modeline dönecek olursak, 2013’den beri Cupertino’lu teknoloji devinin ilk 4 inç ekra boyutlu modeli olduğunu görüyoruz. Tasarım olarak iPhone 5s ile neredeyse ayrıştırılamayacak seviyede benzeşen model için, elde kalan parçaların yeniden değerlendirilmesiyle üretildiğine dair iddialar ortaya atıldı. Büyük bir ihtimalle bu iddianın doğru olduğunu söylersek yanlış bir varsayımda bulunmamış oluruz. Çünkü iPhone 5, iPhone 5s ve iPhone SE, donanım farklılıkları dışında aynı tasarımı kullanıyorlar.

Gücünü Apple’ın en yeni amiral gemisi iPhone 6s modelinde kullandığı Apple A9 çip setinden alan iPhone SE, çift çekirdekli 1.85 GHz frekans hızında çalışan Twister işlemcisini ve 6 çekirdekli PowerVR GT7600 grafik işlemcisini kullanıyor.

326ppi piksel yoğunluğundaki 4 inçlik ekran 1136 x 640 piksel çözünürlüğünde. Retina Flash özelliğiyle donatılan ekran, selfie çekimlerinde 3 kata kadar daha fazla parlayarak daha rahat çekim yapılmasını sağlıyor. iPhone 6s ile duyurulan 3D Touch özelliğeyse, iPhone SE mevcut değil.

Başta da belirttiğimiz gibi iPhone SE, donanım olarak iPhone 6s ve iPhone 6S Plus ile eşdeğer özellikler sunuyor. Bunu gösteren detaylardan biri de 12MP iSight kameranın kullanılması. 4K video kaydı yapabilen 12MP’lik arka kamera, iPhone 6s ve 6S Plus ile aynı özelliklere sahip. Ancak ön selfie kamerasının maalesef 1.2MP olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Amiral gemilerinde 5MP çözünürlüğündeki kameralara yer veren Apple, iPhone SE’den yükselen trendin gerisinde kalmışa benziyor.

Tasarım olarak iPhone 5s ile neredeyse tamamen aynı olan Apple iPhone SE, 123.8 x 58.6 x 7.6 mm boyutlarında ve 113 gram ağırlığında. Daha gelişmiş Touch ID desteği ve Apple Pay desteğiyle gelen telefon, 16GB ve 64GB dahili depolama seçenekleriyle geliyor.

Aslında iPhone SE’nin 4 inç boyutundaki ekranına hiç de yabancı değiliz. iPhone 5s modelinde de kullanılan 1136×640 piksel çözünürlüğündeki kapasitif dokunmatik ekranı kullanan iPhone SE, Apple’ın iOS 9.3 işletim sistemini kullanacak. Dün kullanıma sunulan iOS 9.3 ile ilgili detaylı bilgileri haberimizde görebilirsiniz.

1642 mAh kapasiteli bataryanın, iPhone 6s’e benzer bir performans sunacağı iddia ediliyor. iPhone SE kullanıcıları 14 saat konuşma, 13 saat video izleme ve 50 saat müzik dinleme imkanına sahip olacaklar.

Apple iPhone SE 4 fark renk seçeneğini sunuyor. iPhone 5s’de kullanılan gümüş, uzay grisi ve altın sarısına ek olarak, rose gold olarak tanımlanan roze altın rengi de alternatifler arasına eklenmiş.

29 Mart’da ön siparişe çıkacak olan iPhone SE’nin 16GB’lık versiyonu 1.999 TL, 64GB’lık versiyonuysa 2.399 TL satış fiyatına sahip olacak.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: