Facebook App ID is missing!

iPhone ile Yapmanız Gereken İlk 9 Şey

Bugüne kadar hiç Apple ürünü kullanmadıysanız, işletim sistemi size başta biraz garip gelebilir. Ancak, Apple ürünlerinin başarısının temelinde yer alan işletim sistemi, öğrenmesi ve kullanması çok kolay bir sistemdir. Eğer bir iPhone 5S sahibi olduysanız ve nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, aşağıdaki özellikleri öğrenmek sizin için iyi bir başlangıç olacaktır.

1- Apple Hesabı Açın

iTunes, App Store ve daha birçok özelliği kullanabilmeniz için, herşeyden önce bir Apple hesabı oluşturmanız gerekiyor. Eğer herhangi bir gariplik yoksa, telefonu ilk defa çalıştırdığınızda sizden Apple hesabınızla giriş yapmanız ya da yeni bir hesap oluşturmanız istenecek. Yeni hesap oluşturmak için ise kişisel bir e-posta hesabınızın bulunması gerekiyor.

Daha önceden herhangi bir iPhone ya da iPad modeli sahibi olduysanız, büyük ihtimalle Apple hesabınız mevcuttur ve bu hesapla giriş yaparsanız, eski cihazınızdaki kişisel verileri otomatik olarak yeni telefonunuza aktarabilirsiniz.

Hesap oluştururken, sizden kredi kartı bilgisi de istenecektir ve bu tür bir hesap numarası vermekten korkmanıza gerek yok. Apple sizden bu bilgiyi ileride App Store üzerinden yapacağınız alışverişlerde kullanmak için istiyor. İlla ki vermek istemezseniz, bu da sorun değil çünkü kredi kartı bilgisi girmeden de kaydı tamamlayabilirsiniz.

2- iPhone 5S’in Ana Kullanım Özelliklerini Öğrenin

“Kullanıcı Dostu” terimini daha önce duymadıysanız, iPhone 5S’i kullanmaya başladığınız anda bu terimin en başarılı şekilde nasıl kullanıldığını görmüş olacaksınız. Çünkü iOS işletim sistemi, kullanıcıların işin en kolay hale getiren ve istediklerini en kısa sürede yapmalarını sağlayan işletim sistemi olmasıyla ünlüdür.

Uygulamaları Çalıştırmak

iPhone 5S’i açtığınız anda, karşınıza çıkan ekrandaki her ikon bir uygulamaya denk gelir ve bu ekrana sığmayan uygulamaları görmek için ekranı sağa ya da sola kaydırmanız yeterlidir. Bir uygulamayı çalıştırmak için, o uygulamaya ait olan ikona bir kere tıklamanız yeterli olacaktır.

Uygulamayı çalıştırdınız ve artık bu uygulamadan çıkmak istiyorsunuz. Bu durumda, ekranın altında yer alan “Home” yani ana ekran tuşuna bir kere kısa bir şekilde basmanız yeterli olacaktır. Ancak, bu noktada bilmeniz gereken, siz o programdan çıkmış olsanız da, program çalışmaya devam ediyordur. Bunu engellemek için ise, programdan çıktıktan sonra (aslında çok da gerekli değil, fakat çok fazla program çalıştırıp çıktıktan sonra gerekli olmaya başlıyor) ana ekran tuşuna hızlı bir şekilde iki defa basmanız ve karşınıza gelen ekrandan, kapatmak istediğiniz uygulama görüntüsünü yukarı doğru itmeniz yeterlidir.

Uygulamaları Taşımak ve Silmek

Daha önce bilgisayar kullandıysanız ve işletim sistemi olarak herhangi bir Windows sürümüne alıştıysanız, program kaldırmak için birkaç işlem yapmanız gerektiğini bilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi, iOS gerçekten kullanıcı dostu bir işletim sistemi ve işlemler de buna uygun şekilde geliştirilmiş.

Bir uygulamanın ekrandaki yerini değiştirmek ya da o programı kaldırmak istiyorsanız, ekranda yer alan herhangi bir program ikonuna parmağınızı basılı tutun. Kısa bir süre sonra tüm ikonlar titremeye başlayacak ve bir kısmının üst köşesinde “x” işareti çıkacaktır. İkonlar titrerken, taşımak istediğiniz programın ikonuna parmağınızla bastırıp, taşımak istediğiniz yere doğru sürüklediğinizde, o programın yer değiştirdiğini ve sizin istediğiniz yere doğru ilerlediğini göreceksiniz. İstediğniz konuma geldiğinde ise, ikona basmayı bırakabilirsiniz. Kaldırma işlemi için ise, kaldırmak istediğiniz uygulamanın üst köşesinde beliren “x” işaretine tıklamanız yeterli olacaktır. Ekranın titremesini durdurmak için, ana ekran tuşuna bir kere basmanı yeterlidir.

İphone 5S’teki Herhangi Bir Uygulamayı Aramak

Diyelim ki telefonunuza birçok uygulama yüklediniz ve 10 sayfa dolusu uygulamaya sahip oldunuz. Kullanmak istediğiniz uygulamayı sayfalar arasında gezerek aramak yerine, bu uygulamanın adını arama kutusuna yazarak daha kısa sürede bulabilirsiniz.

Arama kutusunu açmak için, ana ekran açıkken bir parmağınızı ekranın tam ortasından aşağı doğru sürüklemeniz yeterli olacaktır. Bu işlem sonucunda açılan arama kutusuna, uygulama adı, mesajda geçen kelime ya da rehber yer alan bir kişinin adını yazarak kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Kontrol Merkezini Açmak

iPhone 5S’in genel kontrol özelliklerini barındıran menüsüne kısa yoldan ulaşmak istiyorsanız, parmağınızı ekranın en alt kısmından yukarı doğru sürükleyin. Karşınıza gelen “Kontrol Merkezi” sayesinde uçuş modu, ekran parlaklığı, zil sesi açma/kapatma, bluetooth ve kablosuz bağlantı açma/kapatma gibi birçok özelliğe hızlıca ulaşabilirsiniz.

Bildirim Merkezini Kullanmak

Yukarıda bahsettiğimiz “Kontrol Merkezi” ve şimdi bahsedeceğimiz “Bildirim Merkezi” özellikleri aslında “Ayarlar” menüsü altında bulunan özelliklerdir. Ancak kullanıcıları bunlarla uğraştırmak yerine, ana ekran üzerinden bu işlemleri hızlıca gerçekleştirmeyi sağlayan cihaz, kullanımı kolaylaştırmayı başarıyor.

“Bildirim Merkezi” özelliği sayesinde, e-posta, sms ve cevapsız çağrılar gibi birçok uyarı bildirimini kısa yoldan takip etmek mümkün. Bu özelliği çalıştırmak için parmağınızı ekranın en üst köşesinden aşağı doğru sürüklemeniz yeterli oluyor.

3- E-Posta Hesabını İlişkilendirmek

E-Postalarınızı telefonunuzdan takip etmek istiyorsanız, iPhone S5’in “Ayarlar” menüsü altında yer alan “Mail, kişiler, takvimler” alt menüsüne girip, kullandığınız e-posta hesabının bağlı olduğu servis sağlayıcıyı seçmeniz ve kullanıcı adınız ile şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi ülkemizde sıkça kullanılan sağlayıcıların servis özellikleri hazır geldiği için, bu sağlayıcılardan birine ait e-posta hesabı kullanıyorsanız, işlemleriniz sadece kullanıcı adı ve şifre girmekten ibaret olacaktır. Ancak, şirket domaininiz ile ilişkilendirilmiş bir e-posta hesabı ilişkilendirmek istediğinizde, işlem biraz daha karışık hale gelecektir ve bu konuda en güvenilir bilgiye, size teknik destek sağlayan kişiden ulaşabilirsiniz.

4- Kişisel Bilgilerinizi Girmek

Telefonun size ait olduğunu göstermenin en kısa yolu, kişisel bilgilerinizi girip iPhone 5S ile ilişkilendirmeniz olacaktır. Bunun için yapmanız gereken “Kişiler” listesine girip üst sağ köşede yer alan “+” butonuna tıklayıp, çıkan ekrana herhangi bir rehber kişisi ekler gibi kendi bilgilerinizi eklemek yeterli olacaktır.

5- Rehberdeki Kişileri Düzenlemek

Herhangi bir telefona bir kişiyi kaydederken kullandığınız kişi adı, soyadı, telefon numarası gibi zorunlu bilgiler dışında biraz vakit ayırıp daha fazla kişisel detay girebileceğiniz şekilde tasarlanmış olan rehber, listenizde yer alan kişilerin doğum günlerinde ya da diğer özel günlerde sizi uyarabilir, sevgiliniz ya da eşinizle aranızın açılmasını da engellemiş olur.

6- iCloud Kullanmak

Tüm bilgilerinizi tek bir cihazda tutmak bazen riskli olabilir. Telefonunuzun çalınması, kırılması ya da kaybolması durumunda, tüm kişisel verilerinizin bir daha dönmemek üzere ortadan kaybolmasını engellemek için iCloud kullanabilir ve kişisel bilgilerinizin yedeğini size ayrılmış olan alanda tutabilirsiniz. iCloud sadece bilgilerinizi yedeklemenize değil, aynı zamanda bu bilgileri diğer Apple cihazlarınızla paylaşmanızı da sağlar, ki bu da sizi bazı durumlarda çok büyük bir yükten kurtarır.

iCloud ayarlarını yapabilmeniz için, “Ayarlar” menüsü altından iCloud butonuna tıklamanız gerekiyor. Açılan ekranın alt tarafında “Saklama Alanı ve Yedekleme” alanı yer alıyor. Buraya tıklayıp, açılan menüde en altta yer alan “iCloud Yedekle” özelliğini aktif hale getirdikten sonra, telefonunuzda yer alan verilerin kaybolma riskini büyük oranda azaltmış olursunuz.

iCloud kullanarak sadece kişiler ve ayarlar gibi özellikleri yedekleyebileceğiniz gibi, fotoğraflar ya da müzikler gibi kişisel dosyalarınızı da yedekleyebilir, daha sonra hem aynı cihazda hem de başka bir Apple ürününde kullanabilirsiniz.

7- “iPhone’umu Bul” Özelliğini Kullanmak

Apple tarafından geliştirilen bu özellik sayesinde, telefonunuzun çalınması ya da kaybolması durumunda daha kolay bulunması, bulunamadığında ise kişisel bilgilerinize ulaşılmasının engellenmesi kolaylıkla sağlanıyor. “iPhone’umu Bul” özelliğini kullanarak, kaybettiğiniz telefonunuzun yerini görebilir, başka bir kullanıcının giriş yapmasını engelleyebilir, ses çıkarmasını sağlayabilir ya da kullanım dışı bırakabilirsiniz.

8- “Arkadaşlarımı Bul” Özelliğini Kullanmak

Eğer ailenizdeki diğer üyelerde ya da arkadaş çevrenizde sizinki gibi bir iPhone ya da iPad varsa, bu özelliği kullanarak birbirinizin yerlerini haritada görebilirsiniz. Uygulamaya eklemek istediğiniz kişileri belirlemek çok kolay. Uygulamayı açtığınızda, ekranın sağ üst köşesinde “Ekle” butonunu göreceksiniz. Bu butona basıp rehberinizdeki iPhone ya da iPad sahibi kullanıcıları görebilir ve bu kişileri uygulamaya ekleyebilirsiniz.

Siz bu eklemeyi yaptıktan sonra, karşınızdaki kişinin telefonuna onay mesajı gidiyor bu kişiye bilgi veriliyor. Eğer karşıdaki kişi onay verirse, artık onu da harita üzerinden takip edebilirsiniz.

9- Sosyal Ağ Ayarlarınızı Yapılandırmak

“Ayarlar” menüsü altında yer alan sosyal ağ butonlarına tıklayarak, o sosyal ağdaki kullanıcı adı ve şifrenizi girmeniz, telefonunuzdaki fotoğrafları ya da diğer bilgileri sosyal ağlarda paylaşmanız için yeterli olacaktır.

iOS’un özellikleri bunlarla sınırlı değil, fakat başlangıç olarak yukarıda yazılanları bilmeniz, birçok durumda işinizi kolaylaştıracaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: