Facebook App ID is missing!

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus Tanıtıldı

Apple’ın San Francisco’da düzenlediği “Hey Siri” etkinliğinde, Cupertino’lu teknoloji devinin merakla beklenen birçok yeni ürünü tanıtıldı. Herkesin merakla beklediği iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerinin de tanıtıldığı etkinlikte, Apple Watch OS işletim sistemi, iPad Pro ve Apple TV ürünleri duyuruldu.

Apple’ın yeni amiral gemisi modelleri iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, bir önceki nesil iPhone 6 ve iPhone 6 Plus ile aynı tasarım özelliklerine sahip. Apple yeni telefonun tasarımında çok fazla değişikliğe gitmemiş. Tasarım aynı kalırken telefonun donanımında önemli değişiklikler ve yeni özellikler eklenmiş durumda. Yeni özelliklerden en ilgi çekici olanı 3D Touch özelliği. iPhone 6s, iPhone 6’da olduğu gibi 4.7 inç boyutundaki ekranla iPhone 6s Plus modeli de, iPhone 6 Plus’da olduğu gibi 5.5 inç boyutundaki ekranla geliyor.

Multitouch’a yeni bir bakış açısı getiren 3D Touch özelliği,  ana menü üzerinde çalışıyor ve kısa yol özelliği gibi içeriklere çabucak göz atmanıza imkan tanıyor. Örneğin elektronik postalar üzerine basılı tuttuğunuzda postanın içeriğini ön izleme olarak görebiliyorsunuz. Ekranda bir önceki nesilde olduğu gibi arkadan aydınlatmalı LED teknolojisini kullanan IPS LCD ekran tercih edilmiş. 4.7 inç ekranı kullanan iPhone 6s, yüzde 65.6’lık gövde ekran oranını devam ettiriyor. 5.5 inç ekranla gelen iPhone 6s Plus ise bir önceki nesilde olduğu gibi yüzde 67.7 gövde ekran oranı sunuyor. Her iki modelde iPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinde kullanılan ekran çözünürlükleri ve piksel yoğunluklarıyla devam ediyor. iPhone 6s 1334×750 piksel çözünürlüğündeki 326ppi piksel yoğunluğundaki ekranı, iPhone 6s Plus ise 1920×1080 piksel çözünürlüğündeki 401ppi piksel yoğunluğundaki ekranı kullanıyor. Safir kristal cam teknolojisiyle üretilen ekran oleophobic kaplamaya sahip. Önceki nesle göre 2 kat daha dayanıklı olan ekran güçlendirilmiş Ion cam kullanıyor. Üst bölümdeki güçlendirilmiş camın altında 3D Touch özelliğine sahip Retina HD ekran bulunuyor. Dokunmayı algılayan kapasitif sensörler ekranın altına konumlandırılmış. Ekranın en alt tabakasıysa, yenilenen Taptic Engine’e ayrılmış. Gerçek zamanlı geri dönüş sağlayan yeni Taptic Engine, dokunuş yoğunluğunuza ve hassasiyetinize göre tepki verebiliyor.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, Apple’ın yeni geliştirdiği Apple A9 çip setini kullanıyor. Apple verilerine göre, firmanın üçüncü nesil 64-bit tabanlı çip seti olan A9, grafik performansında yüzde 90 daha yüksek performans sağlarken, işlemci performansında bir önceki nesle göre yüzde 70 daha yüksek performans sunuyor. Apple şuan için çip setin detaylarını açıklamış değil. Ancak çip setin çift çekirdekli 2GHz saat hızında çalışan çekirdekleri kullandığını biliyoruz. Grafik işlemcisi ve çip setin detaylarını açıklandığında sizlerle paylaşacağız.

Apple, yeni iPhone ailesinin kamerasında önemli değişikliklere imza attı. iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, 12 megapiksel çözünürlüğündeki yeni iSight kamerayı kullanıyorlar. Yüzde 50 daha fazla piksel sunan kamera, yakınlaştırmada bir önceki nesle göre yüzde 50 daha fazla piksel kullanıyor. 4K video kaydı yapabilen yeni iSight kamera, 4608×2592 piksel çözünürlüğünde fotoğraf çekebilmenizi salıyor. Faz algılamalı otomatik netleme yapabilen ana kamera, çift tonlu LED flaşla geliyor. Coğrafi işaretleme, simultane 4K video kaydı ve 8 megapiksel fotoğraf çekebilme, dokunmatik netleme, yüz ve gülümseme algılama gibi özelliklerle donatılan yeni kamera, panaromik HDR çekebiliyor. Yeni nesil iSight kamera 2160p 30fps, 1080p 60 fps, 1080p 120fps ve 720p 240fps formatlarında video kaydı gerçekleştirebiliyor.

Her iki modelinde ön kamerası 5 megapiksel çözünürlüğünde. Yeni Facetime kamera LED flaşla desteklenmiş. LED flaşla birlikte selfie çekimlerinde daha aydınlık fotoğraflar çekilebilecek. Retina flaş olarak adlandılan yeni teknolojiyle birlikte, selfie çekimlerinde ekran parlaklığı arttırılarak yüzünüze doğal ışıltı kazandırılacak. Özel bir çiple desteklenen iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, 3 kat daha parlak selfiler çekebilmenizi sağlayacak.

İkinci nesil TouchID teknolojisiyle birlikte iPhone 6S ve iPhone 6s Plus, ilk nesle göre 2 kat daha yüksek performans sunacak. Zaten hızlı bir açılış sağlayan TouchID, ikinci jenerasyonla daha da hızlı giriş sağlayacak. İkinci nesil TouchID’ın Apple Pay ile birlikte önümüzdeki dönemde farklı çözümler sunması bekleniyor. Artık iPhone 6s ve iPhone 6s Plus LTE Advanced desteğine sahip. İçerisinde MiMo anten teknolojisini barından yeni antenle birlikte iPhone 6 kullanıcıları iki kat daha hızlı Wi-Fi erişimine sahip oluyor.  Apple, yeni modellerle birlikte yeni aksesuarlarını da tanıttı. Yeni aksesuarlar arasında dei ve silikon kılıflar, yeni şarj istasyonu gibi ürünler bulunuyor. Detaylar açıklandıkça ürünler hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşacağız.

iPhone 6s ve iPhone 6 Plus, uzay grisi, gümüş, altın ve roze altın renkleriyle tercih edilebilecek. Yeni modellerin baz versiyonlarında 16GB dahili depolama alanı bulunuyor. Diğer dahili depolama seçenekleriyse 64GB ve128GB. Apple, iPhone 6S‘in fiyatını iki yıllık kontratla 199/299/399$ (16/64/128GB) olarak belirledi. iPhone 6S Plus’ın kontratlı fiyatlarıysa aynı depolama alanı sırasıyla 299/399/499$ şeklinde sıralandı.Yeni iPhone’ların ülkemizde hangi fiyatlarla satılacağını net olarak tahmin etmek mümkün değil ama dolar kurunun ve vergilerin seviyesi düşünüldüğünde tahminimiz iPhone 6s’nin 3000TL‘den ucuz olmayacağı tahmin ediliyor.

Site Footer

%d bloggers like this: