Facebook App ID is missing!

iPhone 5’le Twitter’a Bağlanmak

Kuzey Kore, “Dünyanın kapalı kutusu” olarak bilinir ve özgürlük adına ne varsa, orada yasaklanmıştır. Twitter gibi insanların bilgi paylaştığı, birbirlerinden haberdar olmalarını sağlayan uygulamalar ise daha ülkeye gelmeden yasaklanmıştır. Bu tarz yönetimlere sahip ülkelerin ortak bir özelliği ise, isimlerinde ve yöneticilerinin söylemlerinde mutlaka özgürlük ya da demokrasi kavramlarından bulundurmalarıdır. Kuzey Kore Demokratik Cumhuriyeti ya da Demokratik Kongo Cumhuriyeti bu duruma iyi birer örnek oluşturmaktadırlar.

Ancak, diyelim ki Güney Kore’ye gitmek istiyordunuz ve uçak bileti bakarken bir anda Kuzey Kore uçağında kampanyalı bilet olduğunu gördünüz. O kadar heyecanlandınız ki, Güney Kore yerine Kuzey Kore uçağına bilet aldınız. Bilet fiyatı ve havayolu şirketinin garip ismi bile kafanızda herhangi bir şüphe uyandırmadı ve online check-in işlemine kadar geldiniz. Bu işlemi yaparken, tüm koltukların boş olması da sizi bir türlü rahatsız etmedi ve oturacağınız koltuğu da seçtiniz.

Bu durumda, Kuzey Kore tatilini hak etmişsiniz demektir.

Eğer tüm bunları gerçekleştirmeyi başardıysanız, doğal olarak Kuzey Kore’ye gidip vaktinizi Twitter’da da geçirebilme potansiyeline de sahip olabilirsiniz. Ancak Twitter ve Youtube yasağını doyasıya yaşamaya Pyongyang’daki (Kuzey Kore’nin başkenti) Sunan Uluslararası Havalimanı’nda başlayacaksınız. Bu nedenle, yolculuk öncesinde (bizim sitemizin de yasak olma ihtimali olduğu için) iPhone 5 telefonunuzda bazı ayarlar yapmanız gerekiyor.

iPhone 5’te DNS değiştirme

Wi-fi (Kablosuz Bağlantı) Kullanırken DNS Değiştirme

Telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne girip “Wi-Fi” seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan, o anda bağlı olduğunuz kablosuz bağlantının yanında bulunan “i” harfine yani bilgi butonuna dokunun.

Açılan sayfada, DHCP başlığı altında yer alan DNS seçeneğine tıklayın. Açılan penceredeki birinci kutulara sıraylar 8.8.8.8 ve ikinci kutulara 8.8.4.4 numaralarını girin. Girdiğiniz DNS numaraları Google firmasına ait numaralardır ve internette bulabileceğiniz başka DNS numaraları da mevcuttur.

Bu işlem sonrasında, rahatlıkla (Eğer DNS girişi de engellenmemişse) Twitter’a girebilirsiniz.

3G Kullanırken DNS Değiştirme

iPhone 5 için DNS değiştirme işlemini gerçekleştirmeye yarayan birçok uygulama mevcut ve bunlara örnek olarak Guizmo DNS uygulamasını kullanabilirsiniz. Programı telefona yükledikten sonra, dünyanın her yerinden (Eğer DNS engeli yoksa) Twitter’a girebilirsiniz.

Bu işlem, Jailbreak yapılmamış iPhone telefonlarda kullanılamıyor. Bu nedenle, eğer telefonunuzda Jailbreak uygulanmamışsa, bundan sonrasını okumasanız da olur. Yani, “Size Kuzey Kore’de iyi tatiller” diyebilir ya da “Şaka yaptık” deyip herhangi bir VPN uygulaması kullanmanızı önerebiliriz. Bu uygulamalara örnek olarak App Store’da bulabileceğiniz Surf Easy gösterilebilir. Uygulamanın kurulumu da, kullanması da kolay. Ancak, aylık 500 MB download limiti olduğunu da aklınızdan çıkarmamalısınız.

Site Footer

%d bloggers like this: