Facebook App ID is missing!

iPad Air’in 12 Sorunu için Çözümler 2

Sorun: Aşırı ısınma

Yeni nesil elektronik cihazların geneli ısınma problemi ile karşı karşıyadır. Bunun temel nedeni, çok büyük bataryaların, 1080p ekranların ve çok çekirdekli işlemcilerin çok küçük alanlara sıkıştırılmasıdır.

Birkaç istisna dışında Apple bu konuda alkışı hak eden bir firmadır. iPad modelleri de genelde başarılı bir sıcaklık yönetimine sahiptir ve eğer fazla ısınırlarsa, uyarı verir ve gerektiğinde kendilerini kapatabilirler.

Ancak, bunların hiçbir olmuyor ve cihazınız yine de ısınıyorsa, aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

 1. iPad’i bir kılıfla kullanıyorsanız, kılıfı çıkarıp kullanmayı deneyin. Bu tür bir uygulama, sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.
 2. Eğer çok sıcak bir ortamda ya da güneş altında kullanıyorsanız, tabletinizin ısınması normaldir ve mümkün olduğunca güneşten uzak ya da serin bir yere geçin.
 3. Donanım canavarı oyunlara meraklıysanız, tabletinizin ısınması normaldir. Arada bir mola verip hem gözlerinizi hem de tabletinizi dinlendirmeniz, sorunu çözebilir.
 4. Tüm bunları denediğiniz halde ya da bu durumların hiçbiri ortaya çıkmadan ısınma sorunu ile karşılaşıyorsanız, Apple yetkili servisine başvurun.

Sorun: Ekranda koyu çizgiler ya da sol tarafta sarı gölge

Sadece iPad Air değil, Apple tarafından geliştirilen yeni nesil cihazların bir kısmında daha rastlanan ve özellikle arka plan beyaz olduğunda dikkat çeken bu sorun, maalesef ki yazılım kaynaklı değil. Bu nedenle, yapılabilecek şey yetkili servisin yolunu tutmak olacaktır.

Sorun: Klavye kullanırken ya da ekranlar arası dolaşmada gecikme

Bu sorun aslında iPad değil, iOS7 kaynaklı olarak biliniyor. Bu nedenle, yapabilecekleriniz diğer sorunlara göre daha kısıtlı olacaktır.

 1. Animasyonları azaltmak, gecikmeleri engelleyebilir. Tabletinizin ayarlar menüsü altında yer alan erişilebilirlik menüsüne girin ve hareketi azaltın.
 2. Eğer gecikme sorununu klavyede yaşıyorsanız, ayarlar menüsünden iCloud ekranına girin ve belgeler & veri özelliğini kapatın.
 3. iPad’in geri yükleme seçeneğini kullanın ve yeniden başlatma işlemini uyku butonu ve home butonuna birlikte basarak gerçekleştirin.

Sorun: Safari kapanıyor

iPad Air kullanıcıları arasında bu sorunla karşılaşan kişi sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Bu sorunun en bilinen nedeni, aynı anda birçok sekme açmak olarak gösterilmiştir.

 1. Ayarlar menüsü altında yer alan Safari menüsüne girin; geçmişi ve çerezleri temizleyin.

 2. Uyku butonuna basın ve bekleyin. Kapanma butonu ekranda belirince, cihazı kapatıp tekrar açın.

 3. Bu işlemler sorununuzu çözmezse, dosyalarınızı yedekleyip, ayarlar menüsü altında yer alan özelliği kullanarak tüm verileri sıfırlayın.

Sorun: Kablosuz bağlantı kurulamıyor ya da devamlı kesintiye uğruyor

Eğer iPad Air’ınız çevredeki kablosuz ağlara bağlanamıyor ya da bağlantısı anlamsız bir şekilde kopuyorsa, çözüm amacıyla kullanabileceğiniz birkaç yöntem var.

 1. Modemi ve iPad’i kapatıp, 30 saniye bekleyip, tekrar açın.
 2. iPad’i açtıktan sonra uçuş moduna alın. Cihaz uçuş modundayken, ayarlar menüsü altında yer alan genel sekmesine girin. Genel sekmesinin altında yer alan “Sıfırla” menüsü altında “Ağ ayarlarını sıfırla” özelliğini göreceksiniz. Ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra, tekrar bağlanmayı deneyin.

Sorun: Kısa batarya ömrü

Modern tablet bilgisayarların genelinde batarya süresi ile ilgili sıkıntı vardır. Hiçkimsenin istediği uzunlukta bir batarya ömrü henüz geliştirilememiş olsa da, iPad Air bu konuda birçok rakibinden daha başarılıdır. Ancak, iPad’inizin canını çıkarmadığınız halde bataryası hızlı bir şekilde bitiyorsa, sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem var.

 1. Bu sorunun kaynağı, hiperaktif bir uygulama olabilir. Bazı uygulamalar tam bir enerji canavarıdır ve çalışmaya başladıktan sonra, bataryanın nasıl tükendiğini ekrandaki batarya ikonundan takip bile edebilirsiniz. Böyle bir durum olup olmadığını anlamak için, çalışan uygulamaları (home tuşuna iki kere basarak) kontrol edin. Açık olan uygulamarı kapatıp, batarya ömrünü test edin.
 2. Home ve uyku butonlarına birlikte basarak cihazı yeniden başlatın.
 3. Hücresel veri açıkken, cihazınızın bataryası daha çabuk bitecektir. Ancak, cihazınız hücresel veri sağlayan istasyona uzaksa, normalden çok daha çabuk enerjisini tüketecektir.
 4. Tüm bunlar bir işe yaramıyorsa ve cihazınızın bataryası gözle görülür şekilde kısa ise, yetkili servisle haşır neşir olma zamanınız gelmiş demektir.

~dont display~

Site Footer

%d bloggers like this: