Facebook App ID is missing!

iPad Air’in 12 Sorunu için Çözümler 1

Her ne kadar tablet bilgisayarların “En iyisi” olsa da, iPad Air da bazı sorunlara sahip olabiliyor. Bu sorunlar arasında, en çok dikkat çeken ya da en çok karşılaşılan 12 sorunu ve bu sorunların çözümlerini sizin için hazırladık. Eğer birgün iPad Air’ınızda bu sorunlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız “Vay efendim, ben görmedim, ben duymadım” demeyin.

Sorun: Ses yok

Daha önceden sesi çıkan iPad Air’ın sesi bir anda çıkmamaya başladıysa, deneyebileceğiniz başlıca çözüm şu şekilde olmalıdır;

 1. Bu önerimize kızabilirsiniz, fakat sesi kısıp kısmadığınızı kontrol edin. Bazen dalgınlıkla sesi kıstığımızı unutup, sorunu başka yerde arayabiliyoruz.
 2. Home tuşuna iki kere basıp, çalışan tüm programları kapatın.
 3. Home, uyku ve güç butonlarına aynı anda ve 10 saniye süreyle basın ve bekleyin. iPad’in yeniden başladığını (Elma logosu ekran görününce) görünce, tuşları bırakın.
 4. Ayarlar menüsünden “Yandaki anahtar” özelliğini bulup “Sessiz” olarak ayarlanmadığına emin olun.
 5. Cihazın AirPlay ya da bluetooth ile başka bir aygıtla bağlantı halinde olmadığına emin olmak için, bu özellikleri devre dışı bırakın.
 6. iPad Air’ın kulaklık girişine, herhangi bir kulaklık bağlayıp çıkarın. Mümkünse, saç kurutma makinesini soğuk hava üfleyecek şekilde ayarlayıp, kulaklık girişine tutun. Bazan kulaklık girişine giren bir nesne, bu tür bir probleme neden olabiliyor.
 7. Eğer hala cihazdan ses gelmiyorsa, ayarlar menüsü altında yer alan fabrika ayarlarına döndürme özelliğini kullanın. Bu da çözüm olmazsa, Apple yetkili servisi ile iletişime geçin.

Sorun: Kamera yüklenmiyor ya da donuyor

Eğer bir süreden beri tabletinizin kamerası çalışmaya başladıktan bir süre sonra donuyor ya da hiç çalışmıyorsa, deneyebileceğiniz bir çözüm yolu var.

 1. Home tuşuna iki kere basıp, açık olan uygulamaları kapatın.
 2. Home, ses tuşu ve home tuşuna 10 saniye süreyle birlikte basıp, cihazı tekrar başlatın.
 3. iPad açıldıktan sonra, ayarlar menüsünde yer alan izinler sekmesine bakın. Kamera uygulaması ya da kamerayı kullanan uygulamaların izinli olduğuna emin olun.
 4. – Yukarıdaki yöntem işe yaramadıysa, tüm sistemi yedekledikten sonra, silip tekrar kurmayı deneyin.
 5. Eğer kameranın sorunları devam ediyorsa, yetkili servise başvurun.

Sorun: Dokunmatik ekran cevap vermiyor ya da düzensiz cevap veriyor

Kullanıcıların bir kısmı, ekranın tamamında dokunmatik ile ilgili sorunlar olduğunu söylerken, bir diğer kısmı sadece belirli bir bölgede sorunlar olduğunu söylüyorlar. Her iki grup haricinde, çoklu dokunmatik ile ilgili de sorunlar bildiren kullanıcılar var. Eğer sorun donanımsal değilse, aşağıdaki çözüm işinize yarayabilir,

 1. Uyku butonuna bir süre basın ve cihazı kapatmak için ekrandaki şekli sürükleyin. Eğer dokunmatik çalışmazsa, uyku butonu ile birlikte home butonuna da basın ve bekleyin. Cihaz kapanacaktır.
 2. iPad Air kapandıktan sonra, herhangi bir mikro fiber bezle ekranı iyice temizleyin.
 3. Cihazın ekranında ekran koruyucu varsa, sorunun kaynağı o da olabilir.
 4. Cihazı açın ve home tuşuna 3 kere basın. Voice over özelliğinin etkin olmadığına emin olun. Eğer etkinse, paşifleştirin.
 5. Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, cihazı fabrika ayarlarına döndürüp tekrar deneyin. Eğer sorun devam ediyorsa, Apple yetkili servisine başvurun.

Sorun: Ekran döndürme çalışmıyor

Bazı kullanıcılar, ekranı döndürdükleri halde, ekrandaki görüntünün sabit kaldığından şikayetçi.

 1. Bu sorunla karşılaştığınızda bakmanız gereken ilk şey, ekran döndürme özelliğinin kilitli olup olmadığıdır. Bunun için ayarlar menüsü altında yer alan yandaki anahtar özelliğini kontrol edin. Eğer ekran döndürme özelliği kilitli ise, kilidi kaldırın.
 2. Sorununuz çözülmezse, uyku tuşu ile home tuşuna birlikte basarak cihazın tekrar başlamasını sağlayın.
 3. Son olarak, cihazı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

Sorun: iPad donuyor, cevap vermiyor, yeniden başlıyor

Son dönemde sıklıkla karşılaşılan sorunlar arasında iPad Air’ın ekranının donması, uygulamaların kapanıp ana ekrana dönmesi ya da cihazın durduk yere yeniden başlaması yer alıyor. Birçok kullanıcıya göre bu sorunun kaynağı, iPad’in bellek miktarının düşük olması.

 1. Yapmanız gereken ilk şey, ayarlar menüsüne girip cihazın bellek kullanım miktarını kontrol etmek olmalıdır. Eğer yüksek bir bellek kullanım miktarı görünüyorsa, bazı uygulamaları kapatmayı denemekte fayda var.
 2. Özellikle, kullanmadığınız uygulamaları cihazdan kaldırın. Bu sayede daha fazla bellek miktarına sahip olabilirsiniz.
 3. Bazen sorunlu bir uygulama da cihazın donmasına ya da hata vermesine neden olabilir. Bunu anlamak için, şüphelendiğiniz uygulamaları teker teker kaldırıp, cihazı test edin. Hatanın nedeni olan uygulamayı bulduğunuzda, bu uygulama dışındaki tüm uygulamaları tekrar kurabilirsiniz.
 4. Bazı kullanıcılar, sorunun kaynağının bluetooth bağlantılı çevre birimlerinden olduğunu fark etmiş. Eğer sizin cihazınızın da klavye ya da başka bir çevre birimi ile bluetooth üzerinden bağlantısı varsa, bu bağlantıyı kapatın ve cihazı test edin.
 5. Yetkili servisin yolunu tutmadan önce uygulayabileceğiniz son yöntem, cihazı fabrika ayarlarına döndürmek olmalıdır. Eğer bu da işe yaramazsa, yetkili servis sizin için son çare olarak görünüyor.

Sorun: Geri yükleme saatler sürüyor ya da hiç başlamıyor

Eski bir cihazınızın yedeğini yeni iPad’inize yükleme işlemi sırasında sorun yaşıyor olabilirsiniz. Geri yükleme çok uzun sürüyor ya da hiç başlamıyorsa, uygulayabileceğiniz birkaç çözüm mevcut.

 1. Eğer bol miktarda fotoğraf ve videoyu geri yüklüyorsanız, internet hızınıza bağlı olarak işlem süresi uzun olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise, ya internet bağlantısı daha hızlı olan bir yerden geri yüklemeyi yapmak ya da sabırla beklemek olacaktır.
 2. Eğer geri yükleme anlamsız şekilde uzuyorsa, işlemi iptal edip cihazı yeniden başlatın. Birçok kullanıcı bu yöntemin başarılı olduğunu bildirmiş.
 3. iCloud üzerinden geri yükleme sorunu devam ediyorsa, data kablosu kullanarak iTunes ile geri yüklemeyi deneyin.
 4. Eğer yukarıdaki hiçbir yöntem işe yaramazsa, cihazınızı fabrika ayarlarına döndürüp, işlemi tekrar edin. Ancak, fabrika ayarlaına döndürmeden önce cihazınızdaki dosyaların yedeğini almayı unutmayın.

Site Footer

%d bloggers like this: