Facebook App ID is missing!

iOS veAndroid’de Klavye Değiştirme

iPhone ya da Android cihazlarla birlikte gelen dokunmatik klavye yazılımları aslında oldukça yetenekli, fakat yine de kullanıcılar olarak hafif dokunuşlar yerine fiziksel klavyeleri andıran daha sert tuş basma özelliklerini arıyor olabilirsiniz. Ya da muhtemelen yazmak istediğiniz bir sonraki sözcüğü tahmin etme açısından daha iyi bir iş çıkaran klavyelerin peşinde olabilirsiniz. Belki de yalnızca, standart Android klavyenin üzerindeki blok biçimli tuşlardan ya da iOS’larda kullanılan ince gri tuşlardan sıkılmış da olabilirsiniz.

Nedeni ne olursa olsun, akıllı telefonunuzdaki klavyeleri değiştirmek artık oldukça kolay bir işlem. Üstelik cihazınızda bir şeyler yazmaya harcadığınız vakti düşününce bu değişimin aslında son derece gerekli bir yenilik olduğu da görülebilir. Bu anlamda Android kullanıcılarının mevcut Google klavyelerini bir üçüncü parti yedeğiyle değiştirebileceğini biliyoruz. Diğer yandan Apple da iOS 8’le birlikte nihayet üçüncü parti klavyelere destek vermeye başladı.

İşte telefonunuzun klavye ayarları üzerinden onu bir üçüncü parti klavyeye hazırlamanız için yapmanız gerekenler:

Android Klavye Ayarları

Not: Bu ayarın aşağıdaki tanımı kutusundan Android 4.4.4 (KitKat) işletim sistemiyle çıkan bir cihaz üzerinden yapılmıştır.

Ayarlar simgesine dokunun, Kişisel Cihaz bölümünde aşağıya doğru inerek ‘Dil ve giriş’e dokunun.

“Klavyeler ve giriş yöntemleri” sekmesine gelerek Android cihazınızda yüklü olan bütün klavyelerin bir listesine ulaşın. Söz konusu listede aktif olan klavyenin sol tarafındaki kutucukta bunu belirten bir işaret göreceksiniz.

Klavyeleri değiştirmek için, Varsayılan’a basın, ardından yüklü ve aktif klavyelerinizden birini seçin.

Burada ayrıca yüklü bir klavyenin sağ tarafındaki butona dokunarak onun daha detaylı ayarlarına ulaşabilirsiniz. Örneğin Google Klavye’nin Ayarlar butonuna dokunun, ardından “Görünüm & düzen” [Appearance & layouts] üzerinden Tema’ya gidin. Bu bölümden mevcut Android klavyenizin görünümü ve dokunuş hissini değiştirebilirsiniz.

Geçerli seçenekleriniz tamamen kullandığınız klavyeye bağlıdır, ki bu da şu anlama geliyor: Örneğin Google klavyenin ayarları Swype ve SwiftKey klavyeleri için geçerli olanlardan tamamen farklıdır (ve çok daha düşük bir çeşitlilik sunar). Bir Swype klavyesi diğer özelliklerinin yanında klavyenin kendisinin yüksekliğini ayarlamanıza olanak tanır. Bir SwiftKey klavyesi ise bir dizi tuş eklemenizi sağlar.

iOS Klavye Ayarları

Ayarlar’a dokunarak Genel, Klavye yolunu izleyin ve oradan ana iOS Klavyeleri ekranını bulun. Ardından iPhone ya da iPad’inizdeki aktif klavyelerin bir listesini görmek için Klavyeler’e dokunun. Bu noktada daha önce bir yükleme, değişiklik yapmadığınızı varsayarak ana diliniz için yalnızca bir adet aktif klavye göreceksiniz.

Daha fazla klavye eklemek için -örneğin, farklı dildeki bir klavye ya da daha kapsamlı bir “emoji” klavyesi- Yeni Klavye Ekle’ye, ardından listedeki bir seçeneğe dokunun.

Klavyelerinizin listesini yönetmek için Klavyeler ekranına geri dönün. Listedeki bir klavyeyi sağdan sola doğru kaydırın, ardından bir klavyeyi engellemek için Sil’e dokunun, ya da klavyelerinizi yeniden düzenlemek için Düzenle’ye dokunun ve sağdaki kolu sürükleyin.

Mevcut klavyenizin sağ tarafında küçük bir ok görüyor musunuz? Görebiliyorsanız, bazı seçenekleri görmek için ona dokunun. Örneğin, İngilizce klavye için QWERTY, AZERTY, QWERTZ dizilimlerinden birisini seçebiirsiniz. Bazı üçüncü parti klavyeler, sizin izninize bağlı olarak sizin tuş vuruşlarınıza tam erişim hakkına sahiptirler, ve böylece genellikle yazma alışkanlıklarınızı daha iyi öğrenebilirler.

Not: “Tam Erişime İzin Ver”i açmak klavyenizin söz konusu yazılımın yapımcılarına tuş vuruşlarınız hakkında veri göndermelerini sağlar. Bu veriler de hesap numaralarınız ya da şifreleriniz gibi yazdığınız birçok hassas şeyi içeriyor olacaktır. Bir klavye yazılımına, onu yeterince güvenli bulmuyorsanız tam bir erişim izni sağlamayın.

Son olarak, klavyenin kendisinin üzerinde, sol alt köşede yer alan küçük küre tuşuna dokunarak klaveyleriniz arasında birinden diğerine geçiş yapabilirsiniz.

Artık klavye ayarlarınızın nerede olduğunu biliyoruz, şimdi onlara biraz yenilikler katalım…

Üçüncü Parti Klavyeler

iPhone, iPad ya da Android cihazınıza yeni bir üçüncü parti klavyesi eklemek birçok kullanıcının tahmin ettiğinden aslında çok daha kolay. Apple App Store’da ya da Google Play Store’da hoşunuza giden bir klavye uygulaması bulduktan sonra, tıpkı diğer uygulamalar gibi onu da aynı şekilde yükleyin.

iOS cihazlar için, Klavyeler ekranı üzerinden Yeni Bir Klavye’ye dokunduğunuzda yeni klavye uygulamanızı ekranda, Üçüncü parti Klavyeler bölümünde göreceksiniz. Yeni klavyeyi aktif klavyeler listenize eklemek için yalnızca üzerine dokunmanız yeterli.

Android cihazınız için de, yeni üçüncü parti klavyeniz Klavyeler & Giriş Yöntemleri listesinde belirecek. Söz konusu yeni klavye uygulamasının kontrol kutusunun işaretlenmiş olduğundan emin olun, ardından Varsayılan klavye ayarına dokunarak onu seçin.

Apple App Store ve Google Play Store üzerinde düzinelerce klavye uygulaması mevcut, ama yalnızca onlardan bazıları gerçekten denemeye değer.

Swype (Android ve iOS, ücretli/99 cents)

Android üzerinde çalışan ilk özel klavyelerden biri olan Swype, akıllı telefon dünyasını “yazmak için kaydır” yöntemiyle tanıştıran oldukça popüler bir uygulama. Google dahil olmak üzere neredeyse bütün geliştiriciler onun bu zekice buluşunu kopyalasa da Swype’ın orijinal klavyesi bu açıdan halen bir adım önde.

Sözcükleri oluşturmak için klavye üzerinde parmağınızı yalnızca kaydırmanız, zikzaklar çizmeniz ve döndürmeniz yeterli, parmağınızı kaldırarak yeterince uzun beklediğinizde de sözcüklerin arasına bir boşluk girebiliyorsunuz. Uygulama oldukça iyi olsa da, Swype artık “yazmak için kaydır” anlayışıyla çalışan birçok rakiple yüzleşmek durumunda. Yine de bu uygulamanın rakipleri arasında özellikle daha çok tema ve özelleştirme seçeneği sunduğunu söyleyebiliriz.

SwiftKey (Android ve iOS, uygulama içi siparişlerle ücretsiz)

Ücretsiz SwiftKey klavyesi, uygulama sahasına iki koldan yaptığı bir atakla giriyor: Swype benzeri klavye kaydırma özelliği ve sosyal medya gönderilerinizi tarayarak (elbette burada uygulamaya bu izni verip vermemek yine size bağlı) nasıl yazdığınızı öğrenen üç tuşlu sözcük tahmin etme özelliği.

SwiftKey ayrıca “trend” olan, sık kullanılan sözcükleri ve ifadeleri bulut üzerinden indirebiliyor, ki bu da belirli ifadelerin güncel/yerel dönüşümlerini yakalamak için oldukça işlevsel.

Android üzerinde ise, SwiftKey etkileyici bir çeşitlilik içeren özelleştirme seçenekleri sunuyor. Bu noktada, klavyeyi yeniden boyutlandırma ya da hatta onu ekranın ortasına kaydırma özelliklerinin yanında düzinelerce tema (bir kısmı ücretsiz ve diğerleri de ücretli olmak üzere) da bulabileceksiniz.

Fleksy (Android, ücretsiz ya da $1.99, iOS için 99 cents)

Fleksy’nin ardındaki fikrin “Az iyidir” gibi bir anlayış olduğu anlaşılıyor. Uygulamanın sunduğu minimalist bir klavye iOS ve Android klavyenizi, space çubuğu, virgül ve diğer alt satır tuşları engelleyerek üç sıralı tuşlara indirgeyerek sadeleştiriyor.

Bir boşluk ya da noktalama işareti eklemek istediğinizde ise bütün yapmanız gereken parmağınızı klavyenin üzerinde kaydırmak. Bir sözcüğü silmek için de ayrıca parmağınızı diğer yönde kaydırabilirsiniz ya da önerilen sözcükler arasında dolaşmak için aşağıya doğru kaydırabilirsiniz.

Söz konusu uygulama siz yazdıkça giderek yükselen bir öğrenme eğrisine sahip ve uzmanlaşmanız için birçok ifade de sunuyor. Bütün bunlar sayesinde küçük bir alıştırmayla klavyenize neredeyse hiç bakmadan mesaj yazmaya başlıyor olacaksınız. Diğer yandan, Fleksy’nin hem Android hem de iOS versiyonu klavyeyi yeniden boyutlandırmanıza olanak tanıyor. Uygulamanın biraz daha zengin özellikler sunan ücretli “Pro” versiyonları da mevcut.

GO Keyboard (Android ve iOS, ücretsiz, ayrıca ücretli bazı temaları mevcut)

GO Keyboard’un en çok öne çıkan özelliği görünümü, yani sunduğu klavye temaları. Uygulamanın özellikle Android üzerinde şaşırtıcı bir çeşitlilikte renkli, özel temalar sunduğunu söyleyebiliriz. Bu temalardan bazıları ücretsiz, ama büyük bir çoğunuluğu da $1.99 gibi uygun fiyatlarla sunuluyor. Diğer yandan özel tuş tonları ve tablet desteği gibi özellikler eklemeyi sağlayan tercihe bağlı eklentiler de mevcut.

Daha da iyisi, GO Keyboard’un arka planını kendi fotoğraflarınızla da özelleştirebiliyorsunuz, ki bu da kendi temasını oluşturmak isteyen kullanıcılar için harika bir imkan.

Site Footer

%d bloggers like this: