Facebook App ID is missing!

iOS 9 Hakkında Merak Edilen Her Şey

Apple’ın dün akşam gerçekleştirdiği WWDC 2015 etkinliğiyle, birçok yeniliğini duyurdu. Bu yeniliklerin başındaysa, yenilenen mobil işletim sistemi iOS 9 bulunuyor. Resmi olarak duyurulan iOS 9 ile birlikte, daha akıllı kişisel asistan Siri, çoklu ekran ve multitasking özellikleri gibi birçok yeni özellik iOS platformuna gelmiş oldu.

iOS 9 işletim sisteminin halka açık beta sürümü önümüzdeki aydan itibaren kullanıma sunulacak. İşletim sistemiyse yıl sonunda ücretsiz olarak iOS işletim sistemli cihazlara sunulacak. Gelin hep birlikte iOS 9 ile birlikte gelen yeni özelliklere göz atalım.

Siri

Apple yeni Siri’yi proaktif olarak değerlendiriyor. Artık Siri, siz sormadan da size yardımcı olabilecek seçenekleri kullanıcılara sunabilecek. Google Now on Top özelliğine benzeyen bu yeni özellikle, siz sorguyu tamamlamadan alternatifler karşınıza çıkabilecek. Artık Siri ile birlikte bulunduğunuz zaman, mekan ve bağlı cihazlar hakkındaki bilgilere ulaşılabilecek.

Örnekle açıklamak gerekirse, evde kulaklıklarınızı taktınız ve müzik dinliyorsunuz. Yapmanız gereken şey sadece müziği başlat komutu vermek ve Siri sizin için müziği başlatacak. Eğer aracınıza Bluetooth üzerinden telefonunuzu bağladıysanız, yine aynı özellikleri kullanabileceksiniz. Kişisel asistanınız Siri, e-mail ve davetleri takip edebilecek. Eğer toplantı için gideceğiniz yolda yoğun trafik varsa, zamanında ulaşabilmeniz için erkenden bilgilendirme yapabilecek.

Artık Siri ana ekranın sol panelinde yer alacak. Kişiler, kontaklar, uygulamalar, yakındaki mekanlar ve son dakika haberleri hakkında bildirimler sunacak. Caller ID özelliği sunacak olan yeni proaktif Siri, e-postalarınızı tarayabilecek. Bilmediğiniz bir numaradan çağrı aldığınızda, ekranda e-postalarınızla bağlantılı olarak arayan kişi hakkında sorgular görebileceksiniz. Aramalar telefon içeresinde depolanacak ve bu sayede kişisel bilgileriniz güvenlik altında tutulmuş olacak.

Multitasking

iOS 9 ile birlikte, iOS kullanıcıları ekranı bölebilme ve ekran üzerinde çoklu uygulama özelliğine kavuşuyorlar. Ancak bu özellikten sadece iPad kullanıcıları faydalanabilecek. Sistem 2 farklı fonksiyonda kullanım sunuyor. Temel kullanım “Slide Over” olarak adlandırılan özellikle geliyor. Tarayıcı ile gezinti esnasında, örneğin Facebook mesajlarınızı ekranın üzerine çekip hem yazıyı okuyabilir hem de yazışmanıza devam edebilirsiniz.

Diğer bir seçenekte “Split View” olarak adlandırılan ekranı ikiye bölerek kullanma. İki uygulamayı tek ekran üzerinde yan yana kullanabilmenizi sağlayan bu özellikle, ekranın kullanım oranını ayarlayabilmeniz mümkün. Örneğin ekranın yarısından video izlerken, diğer yarısında Facebook üzerinden mesaj atabileceksiniz. Apple bu özelliği sadece iPad kullanıcıları için sunacak. iPad Air,  iPad mini 2 ve üzeri iPad modellerinin kullanabileceği bu özellik iPhone kullanıcılar tarafından kullanılamayacak.

Bu noktada önemli bir ayrıntıyı belirtmek gerekiyor. Tanıtılan Multitasking özellikleri Apple’ın başını fazlasıyla ağrıtabilir. Slide Over özelliği uzun yıllardır Android modellerinde kullanımda. Ayrıca Split View özelliğiyse Windows 8 ile birlikte gelen özelliklerden biriydi. Apple, Google, Samsung ve Microsoft’dan izin almadan bu özellikleri kullanıma sunarsa başı patent davalarıyla derde girebilir.

Haritalar

Apple’ın ilk tanıttığında büyük şikayetler alan uygulaması Apple Maps, yavaş ama emin adımlarla gelişmeye devam ediyor. Apple’ın harita uygulaması artık toplu taşıma desteği sunacak. Otobüs, feribot, metro gibi araçları güzergah bilgilerini, başlangıç ve bitiş yürüyüş noktalarını uygulama üzerinden görebileceksiniz.

Yakındaki yerler hakkındaki bilgileri de alabileceğiniz uygulama, Apple Pay desteği sunan yerleri de gösterebilecek. Toplu taşıma desteği sunulacak yerler arasında maalesef Türkiye’den şehirler bulunmuyor. Desteğin sunulacağı şehirlerin arasına ABD şehirleri, Londra, Toronto, Meksika ve bazı Çin şehirleri bulunuyor.

Yazma/Klavye

Apple iOS 9 işletim sistemiyle, iPad kullanıcıları için klavyeyi güncelledi. Apple QickType olarak adlandırılan yeni klavye, kes/kopyala/yapıştı kısa yollarına kavuşuyor. Track pad olarak da kullanabileceğiniz yeni klavye üzerinde, iki parmağınız kullanarak dokunmatik yüzey gibi kullanabilir, dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi metinleri seçebileceksiniz.

Yeni klavye özelliğini bir nevi touchpad olarak değerlendirebiliriz. iPad kullanıcılarını oldukça sevindirecek bu özelliğin yanı sıra, iPad modellerinde hali hazırda fiziksel klavye desteği de bulunuyordu. iOS 9 ile kapsamı genişleyen fiziksel klavye, kısa ve yeni özelliklerle gelecek.

Haberler/News

iOS 9 ile birlikte yeni bir haber uygulaması geliyor. News olarak adlandırılan uygulama, temel olarak Flipboard özelliklerine sahip. Tercihlerinize ve uygulamasının sunduğu haber kaynağı listesinden haber akışınızı belirleyerek, sizin için sunulan haber akışını görebiliyorsunuz.

Tıpkı Siri’de olduğu gibi, okuma alışkanlıklarınızı gizli tutabiliyorsunuz. Kullanım alışkanlıklarınıza göre, sizin beklentilerinize uygun seçenekleri karşınıza çıkaran uygulama, alışkınlıklarınızı öğrenme kabiliyetine sahip. Apple News uygulaması, ilk olarak ABD, Birleşil Krallık ve Avusturalya’da kullanıma sunulacak.

Notlar

Apple Notes uygulamasını yeniden yapılandırdı. Artık uygulamaya text formatı da eklenmiş oldu ve yeni klavye ile uyumlu çalışıyor. Kolayca listeleme yapabileceğiniz uygulamaya fotoğraf ekleyebilir ve çizim yapabilirsiniz. Ayrıca paylaş menüsü sayesinde notlarınızı paylaşabilir, kısa yolar ekleyebilirsiniz.

Notes uygulaması Mac bilgisayarlarınızla senkronize olarak çalışabilecek. Mac üzerinde aldığınız notlar, iPhone veya iPad üzerinde iCloud desteği sayesinde görüntülenebilecek.

Car Play

Apple’ın otomotiv dünyası için sunduğu Car Play sistemi, otomobil kullanıcılarını kablolardan kurtarıyor. Car Play ile telefonunuzu senkronize ettiğinizde, telefonu cebinizden çıkarmaya gerek duymadan birçok özelliği kullanabileceksiniz.

Car Play uygulaması araçların modellerine göre değişim gösterebilecek. Uygulamalarınızı otomobillerde kullanabilmenizi sağlayan Car Play, modellere göre boyut farkı gösterebilecek.

Diğer Ayrıntılar

Gelelim iOS 9’un diğer detaylarına ve can sıkıcı özelliklerine, iOS8’den güncellemesi sistemi tamamen yeni bir yapıya taşıdığı için 4.6GB boyutundaydı. iOS 9 ise, iOS 9’un biraz daha gelişmiş yeni özelliklerle zenginleşmiş hali olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzen iOS 9 sistemde sadece1.3GB boş alan istiyor.

Güvenlik konusunda önemli gelişmelere imza atan Apple, geçtiğimiz skandallara sebebiyet veren iCloud hesaplarında yeni güvenlik prosedürünü devreye sokuyor. 2 faktörlü kimlik doğrulama sistemiyle, iCloud artık daha güvenli.

MAC OS sisteminde olduğu gibi iOS 9 işletim sistemi de Metal grafik API’lere geçiş yaptı. Artık daha hızlı bir işletim sistemiyle karşı karşıyayız. iPhone ya da iPad kullanıcıları, cihazlarını 1.6 kat daha verimli kullanabilecekler. Güç konusunda da önemli adımlar atan Apple, iOS 9 ile daha düşük güç tüketimi sunuyor. İşlemcinin performansında optimizasyon sağlayan yeni işletim sistemiyle, daha uzun süreli telefon kullanılabilecek.

iOS 9, başta da söylediğimiz gibi halka açık beta sürümünü ünümüzdeki aydan itibaren kullanıma sunacak. İşletim sisteminin son sürümüne geçiş ise yılsonunu bulacak ve ücretsiz olacak.

Site Footer