Facebook App ID is missing!

İnternet Yasaklarının Üstesinden Gelmenin Yolları

Avustralya, 2015 yılında yürürlüğe giren, çevrimiçi ihlallerle ilgili yeni bir Telif Hakları Yasa Değişikliği Tasarısı‘yla belirli bölgelerde internet erişimini engelleyen ülkeler arasına katıldı. Bu durum bildiğiniz gibi, ülkemizde ve Avrupa’da da sıkça rastlanan ve aslında birçok kullanıcı için üstesinden gelmenin de son derece kolay olduğu bir fenomen.

Avustralya’daki bu yeni Yasa Tasarısı ise Avustralyalı İnternet Servis Sağlayıcıları’nın (ISS) adreslerinin hükümet tarafından belirlenen bir kara listeye dahil olan sitelere erişimesi engelliyor. Birçok firma, bu yasadan yararlanarak belirli sitelerin bu yasaklı listeye eklenmesi için harekete geçebiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, böylece en önemli dosya paylaşım siteleri de hızlıca kara listeye dahil edilebiliyor.

Söz konusu Yasa Tasarısı, yine de bir ISS‘nin site engelleme işlemini nasıl yerine getireceği konusunda yeterince açık değil. Bu noktada, ISS‘lerin elinde derin paket incelemesinden, IP adreslerinin engellemesine ve DNS manipülasyonuna kadar birçok seçenek var. Site engelleme açısından benzer deneyimlere sahip Avrupa ülkelerinde uygulanan engelleme türleri şöyle:

  • DNS’leri kullanılamaz hale getirmek; en sık başvurulan ve diğer yandan etkisiz hale getirilmesi en kolay çözüm. DNS, www.google.com gibi okunabilir adresleri, aslında internette gezinmek için de kullanılabilen sayısal IP adreslerine dönüştüren bir dizin sistemidir. İSS’ler bir engelleme uygulamak için basitçe kendi DNS tablolarında değişiklikler yapar. Böylece engellenmiş bir siteye erişmeye çalıştığınızda bu işlem gerçek sitenin IP adreslerini rapor vermek yerine 0.0.0.0 gibi bir adresi bildirir ki bu da internet tarayıcınızın nereye gideceğini anlayamamasına neden olur. Aşağıdaki yöntem de (3 ve 4 numaralı yöntemle birlikte) işte tam da site engellemenin bu en temel düzeyiyle ilgili.
  • IP adresinin engellenmesi; Bir İSS, belirli bir IP adresine giden ve oradan gelen bütün trafik için aktif bir güvenlik duvarı uygular. Bu, bir siteye erişimi durdurmak için etkili olabilir, fakat bu alandaki tecrübeler birçok “masum” sitenin de bu güvenlik duvarının engeline takılabildiğini gösterdi. Siteler, aynı sunucu ya da ağ üzerindeyseler genellikle aynı IP adreslerini paylaşırlar, dolayısıyla bu durumda hedeflenen sitelerin yanında başka birçok normal site de potansiyel olarak engellenebiliyor. Aşağıdaki 3 ve 4 numaralı yöntem bu IP adresi engellemelerinin nasıl atlatılacağını gösteriyor.
  • Derin paket inceleme; Bu yöntemde, İSS’ler sizin trafiğinizin nereye gittiğini ve hangi içerikleri kapsadığını görmek için verilerinizi ayrıntılı bir biçimde inceliyor ve yasaklanmış bir site ya da bir hizmete yönelen bütün verileri engelliyor. Fiyatı ve internet bağlantılarını yavaşlatma gibi bir potansiyeli olması nedeniyle, söz konusu yöntem basit site engelleme işlemleri için bugüne dek çok az İSS tarafından tercih edildi. Bu yöntem daha çok şirket çevrelerinde ve örneğin BitTorrent trafiğini engellemek gibi gelişmiş bazı hizmet engellemeleri için kullanıldı. Aşağıdaki 2 ve 3 numaralı yöntem, bu engelleme biçiminin nasıl üstesinden gelineceğini anlatıyor.

Site engellemelerini aşmanın üç yolu

DNS ÇÖZÜMÜ

Servis sağlayıcınız, DNS zehirlenmesi olarak bilinen bir yönteme başvuruyorsa, bunun üstesinden gelmek aslında son derece kolay. Yapmanız gereken şey başka birinin DNS sağlayıcısını kullanmak. İSS’nize bağlandığınızda, İSS, yönlendiricinize arama yapabilmesi için bir DNS adresi verecektir. Bunun karşılığında, yönlendirici de bu aynı DNS adresini ya da kendi adresini ona bağlanan cihazlara verecektir. Böylece cihazlar da yönlendiriciyi bir Proxy olarak kullanabilirler. Her durumda, cihazları bir üçüncü parti DNS sunucusu kullanmaları için yapılandırmak oldukça kolay bir işlem. Bunun için Windows’ta yapmanız gereken, Kontrol Paneli’ne gittikten sonra ‘Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi’ yolunu izlemek; ardından sol tarafta yer alan, Adaptör ayarlarını değiştir seçeneğine tıklamak.

Bu işlemin ardından ekrana kablolu ve kablosuz adaptörlerden oluşan bir liste gelecek. Değiştirmek istediğiniz adaptörün üzerine sağa tıkladığınızda o adaptörle ilgili hizmetler penceresini göreceksiniz. Önce Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4)‘a ve ardından Özellikler’e tıklayın. Size bu adaptörle ilgili IP ayarlarını gösteren yeni bir pencere açılacak. Çoğu durumda, bu ayar hem IP adresleri hem de DNS sunucusu için otomatik olur. Bu noktada DNS sunucusu için bu ayarı otomatik yapmamayı tercih etmelisiniz. Bunun için de ‘Sıradaki DNS sunucu adreslerini kullan‘ seçeneğini aktif hale getirmelisiniz. Ardından, Tamam’a tıklamadan önce Tercih edilen ve Alternatif DNS sunucusu alanlarına şu iki numarayı girin: 8.8.8.8  –  8.8.4.4

Bunlar Gooogle‘ın herkese açık DNS sunucularının IP adresleri. Yani bilgisayarınız İSS’nize, ziyaret ettiğiniz sitenin IP adresinin ne olduğunu sormak yerine, bunu site engellemek gibi bir zorunluluğu olmayan Google’a sormuş olacak. Bununla birlikte başka üçüncü parti DNS sunucuları da mevcut: OpenDNS (www.opendns.com), Norton ConnectSafe (connectsafe.norton.com) ve daha onlarcası… Fakat bu yöntem için Google‘ı kullanmak hem hızlı hem de güvenli sonuçlar almanız için yeterli. Bir kez bu işlemi yaptığınızda engellenmiş sitelere kolayca erişebiliyor olmalısınız. Diğer cihazlar da, sahip oldukları gelişmiş ağ seçenekleri üzerinden benzer bir biçimde düzenlenebilirler. Ayrıca yönlendiricinizi de bu amaçla kullanmak için yapılandırabilirsiniz. Böylece, İSS’nin size sağladığı DNS sunucusu yerine, üçüncü parti bir DNS edinebilirsiniz. Böyle bir yapılandırma yönlendirici modeline de bağlıdır, fakat genellikle bu durumda ya yönlendiricinin WAN ya da LAN yapılandırmasındaki kendi DNS ayarlarına, ya da (yönlendiriciye, cihazların ona bağlanabilmesi için hangi DNS sunucusunu vermesi gerektiğini söyleyen) DHCP ayarlarına bakmanız gerekecek.

BİR VPN HİZMETİ KULLANIN

Bu yöntem hakkında aslında söyleyebileceğimiz pek bir şey yok. VPN hizmeti, İSS tarafından belirli web siteleri için uygulanan engellemelerde kullanılan bütün yöntemleri alt edebilir. Bir VPN hizmet sağlayıcısı, bağlantı kurduğunuzda size yeni bir DNS sunucusu temin eder, böylece DNS zehirlenmesi de işe yaramaz. İSS’nizin sizi bağlanırken görebileceği tek IP adresi bu VPN sağlayıcısının adresi olur ve bu sayede IP adresine yapılan engellemeler de sonuçsuz kalır.

VPN sağlayıcıyla karşılıklı alıp gönderdiğiniz bütün veriler şifrelenir ve böylece derin paket inceleme de önlenmiş olur. Bu noktada unutmamanız gereken şey, üzerinden bağlantı gerçekleştireceğiniz bölgeyi seçerken bunun, bağlanmak istediğiniz bir siteyi yasal yollarla erişime engelleyen ülkenin dışındaki bir yer olduğundan emin olmak. ABD’nin genellikle güvenli bir seçim olabileceğini söyleyebiliriz.

BİR PROXY KULLANIN

Bir Proxy hizmeti, erişmek istediğiniz bir siteyi alıp onu kendi IP ve web adresleri üzerinden yine size ileterek bir tür vardiya tekniği kullanır. Daha çok bir VPN‘de olduğu gibi, İSS’niz sizin yalnızca bu Proxy sitesine bağlandığınızı görür, böylece DNS zehirlenmesinin ve IP adreslerinin engellenmesinin üstesinden gelebilir. Derin paket incelemeleri teknik olarak Proxy’lerin şifrelerini çözmekte kullanılabilir, bu yüzden İSS’nizin herhangi bir derin paket incelemesi kullanıp kullanmadığını görmek için biraz deneye yanılma yöntemine başvurmanız gerekebilir. Halihazırda kullanımda olan birçok ücretsiz ve yine bir dizi ücretli Proxy mevcut. (Yine de bir Proxy’ye para vermeden önce, VPN kullanmayı bırakmanız gerektiğini hatırlatalım.) Birçok ücretsiz Proxy hizmetinin şifrelenmediğini ve paket incelemelerinde işe yarayıp yaramayacaklarının şüpheli olduğunu da belirtelim. Şifreleme özelliği yalnızca ücretli versiyonlarda mevcut.

Birçok Proxy hizmetinde reklam da gösteriliyor. Denediğimiz bir grup Proxy arasında şu anda en çok sevdiğimiz ve yine bağlanmaya çalıştığımız popüler siteler üzerinde sorunsuz çalışan iki Proxy hizmeti ise şöyle: HideMyTRAX (hidemytraxproxy.ca) ve Proxy Pronto (www.proxypronto.com), ikisinde de şifreleme özelliği mevcut. Bir Proxy hizmeti kullanmak aslında çok basit. Anasayfayı açtığınızda ilgili alana, erişmek istediğiniz sitenin adresini girmeniz yeterli. Bunun ardından, sayfanın kullandığınız Proxy hizmet sağlayıcısının çerçevesi içerisinde yüklendiğini görebilirsiniz. Adres çubuğunun da aynı Proxy sağlayıcının adresi olarak göründüğünü fark edeceksiniz. Artık site üzerinde her zamanki gibi rahatça dolaşabilirsiniz.

DİĞER YÖNTEMLER

Burada yer verdiğimiz listenin yeterince kapsamlı olduğunu söylemek çok zor. Bunların dışında site erişimi için kullanılan engelleri aşmanın birçok yolu daha var: Bir Tor tarayıcısı (www.torproject.org) kullanmak, HOSTS dosyalarınızı değiştirmek, Freenet Project‘i (freenetproject.org) kullanmak, sansür karşıtı tarayıcıların eklentileri, www.web2mail.com gibi web-to-email hizmetleri, Pirate Bay ayna programları ve arşiv siteleri bunlardan bazıları.

~dont display~

Site Footer