Facebook App ID is missing!

İnternet Veri Kullanımını Sınırlamak

Çok büyük reklam kampanyaları ile hayatımıza dahil olan 3G mobil internet bağlantısı birçok yönden hayatımızı kolaylaştırdı. Her an internete bağlı olabilmek, mesajları her an takip edebilmek, konuşma ücretlerini çeşitli uygulamalarla (viber, skype gibi) düşürmek gibi olumlu yönlerinin yanında, gaza gelip sabahtan akşama kadar 3G bağlantı ile Youtube’da video izleyenler açısından ise, önemli bir fatura detayı oldu.

Her ne kadar firmalar çeşitli yöntemlerle bu tip “paket aşım” durumlarına çözüm bulur gibi davransalar da, Android de boş durmayıp işletim sistemine benzer bir uygulama dahil etmiş. Bu uygulama, Samsung Galaxy S4 modeli akıllı telefonda da karşımıza çıkıyor ve doğru kullanıldığında, hem kullanılmış olanhem de kalan internet miktarını rahatlıkla görebilmeyi sağlıyor.

Bu yazıda bahsedeceğimiz yöntem, tüm Android işletim sistemli akıllı cihazlarda yaklaşık olarak aynı şekilde gerçekleştiriliyor. Bu nedenle, eğer elinizdeki cihaz Samsung Galaxy S4 değilse, siz yine de okumaya devam edin, çünkü sizin de işinize yarayacak bir bilgiden bahsediyor olacağız.

Telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriş yaptığınızda, en üstte yer alan menüde “Veri Kullanımı” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda, veri kullanımınızla ilgili birçok detaya ulaşabilirsiniz. Toplam ne kadar internet kullandığınızı, bu kullanımın hangi uygulamalar tarafından gerçekleştiğini görebilir, “Mobil veri sınırını belirle” özelliği ile de yazımıza konu olan “İnternet veri kullanımını sınırlama” işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Mobil veri sınırını belirle özelliğine tıkladığınızda, hemen bu özelliğin altında yer alan grafik alanındaki internet kullanım miktarını gösteren çizgiyi aşağı ya da yukarı çekerek, belirlediğiniz dönemdeki internet kullanım limitini ayarlayabilirsiniz.

Ayarlayacağınız limiti isterseniz 1 günlük ya da 1 haftalık yapabileceğiniz gibi, aylık ya da yıllık olarak da ayarlama yapabilirsiniz. İnternet limitinizi, belirlediğiniz süre dahilinde bitirdiğinizde telefon otomatik olarak internet bağlantısını kesecek ve süre bitiminde tekrar açacaktır. Aynı şekilde, internet kullanımınız ne kadar olursa olsun, süre bitiminde kullanım miktarı sıfırlanacaktır.

Eğer internetinizin limiti dolduğunda operatörünüz otomatik olarak sınırlama getirmiyorsa, bu özellik çok işinize yarayacaktır.

Site Footer

%d bloggers like this: