Facebook App ID is missing!

İnternet Bağlantısı Güçlendirmenin 5 Yolu

Modern çağın en büyük sıkıntısı, internet bağlantısı. Yok modem yetersiz kalır, yok duvarlar çok kalındır, buzdolabı kablosuz ağ sinyalini çalar, yan komşunun ağı sizin ağınıza takılır…

Sonuç olarak kaliteli internet bağlantısı, bir ütopya haline gelir. Orada bir yerde, sağlam bir internet bağlantısı vardır ve insanoğlunun yegane görevi, ona ulaşana kadar çabalamaktır. Biz de bu çabalı ve çileli yolculuğunuzda size rehberlik edecek bir yazı hazırladık. Bağlantınızı güçlendirmenin tek yolunu da sizinle de paylaşabilirdik ancak internet bağlantısı problemi öyle tek yolla çözülemez. Karşınızdaki problemi, yavaş yavaş ilaca alışan ve ona göre evrim geçiren bir virüs gibi düşünün. Ona farklı kollardan saldırın…

Modem Lokasyonu

Modemin lokasyonu çok önemlidir ve koyduğunuz yere göre, ağ sinyali kalitesi değişkenlik gösterir. Evin bir yerinden tam çekerken diğer odalardan tam çekmeyebilir. Sinyal kalitesini maksimum alana yayana kadar modeminizin yerini değiştirerek test edin. Bu testi yaparken en önemli unsur, kablosuz ağ modeminin yerini değiştirdiğinizde test etmek için bir süre beklemektir. Aksi takdirde eski lokasyonun etkisi testinizi gölgeleyebilir.

Diğer Elektronik Eşyalar…

Telsiz telefon, bebek telsizi, mikrodalga fırın, buzdolabı, otopark kumandası, televizyon kumandası ve benzeri elektronik eşyalar kablosuz ağı çekmek suretiyle ya da kendi yaydıkları dalgalarla wi-fi ağını bloke ederek internet bağlantınızın kalitesini düşürüyor olabilir.

Router

Evin her noktasına ulaşamayan modemler için, Router ya da dağıtıcılardan yardım alabilirsiniz. Routerlar kablosuz ağ sinyalini daha geniş alanlara yaymaya yarar ve modemle arasındaki fark da aslında internet bağlantısıyla doğrudan bir ilgisi olmamasıdır. Yeni Router modemler ile bağlantı güçleri genel olarak yükselmiş olsa da hala yeterli olmayabilir. Dolayısıyla ekstra bir Router alıp dağıtıcı olarak kullanarak bağlantınızı güçlendirmekte fayda var.

İnternet Bağlantısı İçin Doğru Kanalı Bulun

Routerlar 1’den 11’e kadar farklı kanalda wireless ağını yayabilir. Kullanılan kanalı değiştirerek, bağlantı kalitesini arttırabilirsiniz. Örneğin civarda ya da komşuda kullanılan Router ile aynı kanaldan yayın sağlamak, bağlantı kalitenizi anında düşürebilir.

Çözümler Tükenmez…

Router modem kullandık olmadı, ekstra router aldık olmadı, kanal değiştirdik olmadı. Merak etmeyin hala çaresi var ve bu seferki hem çok ucuz hem çok basit:

Alüminyum folyo!

Modeminizin arkasına alüminyum folyo yerleştirerek, boşa giden sinyalleri değerlendirebilirsiniz. Alüminyum folyo, metalik yüzeyi sayesinde modem tarafından yayılan sinyalleri etrafa yansıtır. Hem sinyal seviyesini güçlendirir hem de folyoyu istediğiniz yöne doğru çevirerek, en ihtiyacınız olan alana doğru ağı yayabilirsiniz. Modem bir tekne, folyo da bir yelken görevi görür. Tek yapmanız gereken bir makasla, bir parça alüminyum folyo kesmek ve folyoya birazcık çanağa benzer şekil vermek…

Site Footer