Facebook App ID is missing!

Hırsızın Yüzünü 100 Metreden Tanıyan Kamera

Gece gözetlemesinde bile uzun mesafeden renkli görüntü yakalaması yapabilen hızlı ve yüksek büyütmeli lens donanımına sahip olan bu yeni ağ kamerası, çıplak gözle seçilmesi zor olan konuların görülebilmesini sağlayacak. Canon çıplak gözle seçilmesi çok zor olan, örneğin çok az ışık kaynağıyla aydınlatılan bir ortamda, uzak mesafedeki konuların renkli ve net görüntülemesini yapabilen bir kompakt yüksek hassasiyetli ağ kamerası geliştiriyor. Kameranın görüntüleme becerileri suç önleme ve doğal felaket alanlarının izlenmesi gibi gözetleme uygulamaları için idealdir, sahnelerin hem gece hem de gündüz görülebilmesini sağlar.

Canon‘un yıllardan beridir işlediği çeşitli optik teknolojilerden yararlanılarak geliştirilen bu ağ kamerası, daha fazla miktarda ışığın girişine imkan tanıyan 2.4’lük parlaklık F değerine sahip 600 mm’den (35 mm film eşdeğeri) daha uzun odak uzunluğuyla, geniş diyaframlı ultra telefoto zum lensine sahip olacak. Lenste kromatik bozulmaları bastıran asferik ve UD (Ultra Düşük Dağılımlı) lens elemanı bulunacak ve lensin bu özelliği diyafram boyutu arttıkça daha etkili olacakken, kompakt bir lens ünitesi hazırlamak mümkün olabilecek.

Büyük diyaframlı lensin yüksek hassasiyette bir sensör ve yüksek performanslı bir görüntü işlemcisiyle birleştirilmesi, neredeyse ay ışığına yakın bir şiddette, sadece 0,08 lüks aydınlatmalı yarı karanlık ortamlarda 100 metrelik mesafeden bir konu yüzünün renkli tanınmasını mümkün kılacak. Karşılaştırma yapacak olursak, şimdiye dek üretilmiş olan klasik gece gözetleme kameralarıyla kızıl ötesi aydınlatma yardımıyla veya görüntüleri sadece siyah/beyaz yakalayabilen bir gece modu kullanılarak sınırlı aralıkta gece gözetlemesi yapılabiliyordu.

Kameranın yönünü ultra telefoto zum lensiyle kontrol edebilen elektrik beslemeli pan/tilt işlevi kombinasyonu sayesinde bu ağ kamerası çok geniş bir yelpazede gözetleme gereksinimlerini karşılayabilecek. Nehirler veya körfezlerdeki felaketler gibi doğal felaketlerin izlenmesine ek olarak bu kamera gündüz bina çatısından kentsel gözetleme ve yollarda araç plaka numarası tespiti gibi uygulamalar için uygun olmakla birlikte gece gözetlemesi gereken koşullar için de uygundur.

Canon ağ kamerasını 2016 yılında piyasaya sunmayı planlıyor. Şirketin ağ kamerası serisindeki güçlendirmelerle birlikte Canon toplumun gün geçtikçe artan izleme gözetleme ihtiyaçlarına yanıt oluşturacak.

Site Footer