Facebook App ID is missing!

HDD ile SSD’nin Fark

Günümüze kadar, kullanıcıların satın alacakları bilgisayardaki depolama seçenekleri oldukça kısıtlıydı. Eğer bir ultrabook satın alıyorsak SSD; dizüstü ya da masaüstü bilgisayar satın alıyorsak HDD türü bir depolama alanına sahip olabiliyorduk. Ancak son dönemde bu durum değişti ve seçenekler arttı. Herhangi bir bilgisayarda ister SSD, ister HDD ya da istersek her ikisini birlikte satın alabilir duruma geldik.

Peki, bizim için hangisi daha doğru bir seçi olacak? İşte bu soruya yanıt aradığımız yazımızda, her iki disk türünü masaya yatırdık ve her ikisinin de avantajları ile dezavantajlarını ele aldık.

HDD ve SSD Nedir?

HDD (Hard disk sürücü) yıllardır kullanageldiğimiz, kullanmaya başladıktan bir süre sonra içerisinden tıkır tıkır ses gelen, dönen bir disk üzerine bilgilerin kaydedildiği depolama aygıtıdır. HDD üzerine yazılan bilgiler, biz istemeden ya da herhangi bir sorun olmadan kaybolmaz ve hep orada kalır.

SSD de benzer şekilde bilgileri kalıcı bir şekilde depolanmasını sağlar ve kaydettiğimiz bilgileri kalıcı bir şekilde depolar. SSD tipi disk sürücüler doğrudan anakart üzerine entegre edilmiş olabileceği gibi, herhangi bir teknoloji mağazasından tek başına satın alabileceğimiz şekilde de mevcuttur. SSD’ler, hergün kullandığımız flaş belleklerle aynı mantıkta fakat çok da hızlı veri aktarımı gerçekleştiren disklerdir.

HDD ve SSD’lerin Tarihçesi

HDD sürücülerin geçmişi 1950’li yıllara kadar uzanmaktadır. IBM’in geliştirdiği 350 RAMAC modeli hard disk, 1956 yılında geliştirilmiş ve o dönem için devrim sayılabilecek (3,75MB) bir depolama alanına sahip olarak üretilmişti. İlk HDD o kadar pahalıydı ki, sadece devlet kurumları ya da çok büyük işletmeler tarafından kullanıldı. O tarihten günümüze gelene kadar şekil ve bağlantı türünde birçok değişiklik yaşayan HDD’ler, günümüzde2 farklı boyutta (2.5 ve 3.5 inç) üretilmekte. 3.5 inç boyutunda olanlar en fazla 6TB ve 2.5 inç olanlar ise en fazla 2TB depolama sahiptirler.

SSD’lerle ilgili gelişmeler çok daha yenidir. 70’li yılların sonlarında başlayan ve “HDD gibi mekanik olmayan bir disk” üzerine çalışmaların meyvalarını son kullanıcılar olarak görmeye başlamamız, 2000’li yılların sonlarında piyasada yer edinmeye başlayan netbook tipi bilgisayarlarla oldu ve ultrabook tipi bilgisayarlar ise bu depolama aygıtlarının popüleritesinin iyiden iyiye artmasını sağladı. Günümüzde 2.5 inç boyutundaki bir SSD’de maksimum 1TB depolama alanı yer almaktadır.

Hangisi Daha Avantajlı?

Her iki aygıt da aynı işi yapıyor; Sistem açılışını gerçekleştiriyor de devamında da uygulamaları ya da dosyaları depolayıp, gerektiğinde kullanıma sunuyor. Peki, her ikisi de aynı işi yapıyorsa, aradaki fark nedir?

Fiyat: SSD harddiskler klasik tür olan HDD’lere göre oldukça pahalı çözümlerdir. Her ne kadar fiyatları geçen senelere göre önemli ölçüde düşmüş olsa da, aynı hacimdeki bir SSD’nin fiyatı HDD’ye göre ortalama 10 kat daha yüksek olmaktadır.

Maksimum Kapasite: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 1TB boyutunda SSD’ler piyasaya sürülmüş olsa da, fiyatlarının yüksekliği ve nadiren bulunmaları, bu diskleri seçeneklerin arasına almaya engel oluyor. Herhangi bir teknoloji markete gittiğinizde karşılaşacağınız SSD’ler genelde 128GB ya da 256GB depolama alanına sahip olacaklardır. HDD’lerin bulunduğu raflara baktığınızda ise, 250GB’tan başlayan ve 1TB boyuta kadar devam eden 2.5 inç harddisklerin rafları doldurduğunu göreceksiniz.

Kapasite açısından baktığımızda, klasik HDD’lerin SSD’lere göre çok büyük bir avantaja sahip olduğunu görebilirsiniz.

Hız: SSD’lerin öne çıktığı başlıca alan hızdır. SSD bulunan bir bilgisayar, HDD bulunan bir bilgisayara göre her açıdan çok daha yüksek hız sağlar. Bu hız, sistem testlerinde anlaşılan türden bir fark değil, gözle görülür şekilde ve ilk andan itibaren kendisini hissettiren türden bir farktır.

Disk Birleştirme: HDD türü disklerde tüm veriler fiziksel bir tabakaya kaydedildiği için, hangi bilginin hangi konumda olduğu önemli iken, SSD’de herşey çiplere kaydedildiği için veri yerleşimi önemli değildir. Bu nedenle SSD’lerde disk biçimlendirmeye gerek duyulmaz.

Dayanıklılık: Her cihaz gibi HHD ve SSD’lerin de çalışma ömrü vardır. Ancak, HDD’lerde fiziksel temas daha fazla olduğu için, ömrü daha kısa olmasa da performans kaybı gerçekleşir. SSD’lerde ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Gürültü: En sessiz HDD bile dikkatlice dindediğinizde duyabileceğiniz bir gürültü yaratır. Ki bu gürültü, HDD’yi kullandıkça artar ve tıkırtıya dönüşür. SSD’ler ise, mekanik olmadıkları için herhangi bir gürültüye neden olmazlar.

Sonuç: HDD’ler fiyat, bulunabilirlik ve depolama alanı konularında önde iken SSD’ler başta hız olmak üzere, gürültü ve sistem stabilitesi gibi konularda açık ara fak atmakta.

Hangi Disk, Kime Uygun?

Multimedya Fanatikleri ve Ağır Arşivciler: Video arşivcileri ya da dünyadaki tüm şarkıların elinin altında bulunmasını isteyenler için gerekli depolama alanını ancak HDD sunabilir.

Öğrenci Bütçesine Sahip Olanlar: Eğer 800 liraya bir bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, SSD zaten size çok uzak bir konu demektir.

Grafikerler: Video ya da resim düzenleme işiyle ilgilenenler için SSD hızlı bir çözüm oluştursa da, ihtiyaçları olan kapasitede bir SSD’nin fiyatına 10 kat daha büyük HDD alabilecek olmaları, HDD’yi grafikerler için daha mantıklı bir seçenek haline getiriyor.

Genel Kullanıcılar: Bilgisayarı günlük işlemlerde ya da ara sıra film izlemek için kullananlar için doğru seçim, uygun fiyatı ile HDD olacaktır.

Gezginler: Bilgisayarını yanından ayırmayan ve devamlı hareket halinde olan kullanıcılar için SSD daha güvenli bir seçenek oluşturuyor.

Hız Canavarları: Oyun oynayanlar ya da hiperaktifler için ideal çözüm, tabii ki SSD.

Müzisyenler: HDD’nin müziğinize nakarat yapmasını ya da eşlik etmesini istemiyorsanız, sizin için uygun çözüm SSD.

Herkes İçin B planı

Diyelim ki çok fazla alana ihtiyacınız var fakat tamamını SSD ile karşılayacak bütçeniz yok; işte bu durumda B planı devreye giriyor. “Hibrit” harddiskler, içlerinde küçük bir SSD bulunan klasik harddisklerdir ve sistem başlangıcı ile uygulama çalıştırma işlemlerini SSD üzerinden yaparken, depolama işlemlerinde ise HDD’yi kullanırlar. Bu şekilde çok daha hızlı uygulama çalıştırma ve normal hızda veri aktarımı gerçekleşir.

Diğer bir yöntem olarak, bilgisayarınıza hem SSD hem de HDD bağlayabilir ve sistem dosyaları ile uygulamaları SSD’den çalıştırıp, diğer dosyaları HDD üzerine kaydedebilirsiniz.

Site Footer